17. júna 2021

Minuloročný priebeh pandémie jej až tak neublížil. Najväčšia slovenská IT firma, antvírusová spoločnosť Eset, dosiahla v roku 2020 mierny medziročný rast tržieb aj zisku.

Tržby Esetu narástli o vyše 7 miliónov eur na 534 miliónov. Z minuloročných 526,6 milióna eur to predstavuje 1,4-percentný nárast. Zisk po prvýkrát v histórii firmy presiahol 78 miliónov eur (vlani to bolo 77,7 milióna).

Najviac rástli v Austrálii

„Sme radi, že sa nám napriek neistote, uzatváraniu ekonomík, prechode celej firmy na home office a mnohým ďalším výzvam podarilo opäť dosiahnuť rast tržieb aj zisku. Rekordný zisk sme dosiahli aj pri globálnom nábore zamestnancov, ktorý sme napriek situácii neutlmili ani počas minulého roka. V tomto roku dokonca plánujeme nábor zamestnancov ešte zvýšiť,“ komentuje hospodársky výsledok Richard Marko, generálny riaditeľ Esetu a člen rebríčka najbohatších Slovákov.

Najväčší medziročný rast tržieb zaznamenala Austrália – 16 percent. Nasleduje región DACH (Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko) s 10-percentným rastom. Tržby na Slovensku dosiahli takmer 18 miliónov.

Boli aj straty

„Pre vysokú mieru neistoty spotrebiteľov a firiem sme na niektorých trhoch počas celoštátnych lockdownov zaznamenávali dvojciferné prepady tržieb. Tieto straty sa sčasti kompenzovali v druhej polovici roka. Dobrým príkladom bola situácia v Južnej Amerike, kde sme najskôr zaznamenali v niektorých mesiacoch viac ako dvadsaťpercentný prepad. V druhej časti roka sa situácia otočila a posledný mesiac skončil s približne tridsaťpercentným medziročným nárastom tržieb,“ dopĺňa Richard Marko.

Reklama

Eset v uplynulom roku podporil vývoj prvých slovenských PCR testov na ochorenie COVID-19 a zároveň zafinancoval aj prvých 100-tisíc kusov, ktoré spoločne s vedcami daroval Slovenskej republike. V obmedzenom formáte len za účasti nominovaných tiež zorganizoval druhý ročník ocenenia excelentných slovenských vedcov Eset Science Award.

Nadácia Eset tiež vypísala grantovú výzvu s cieľom pomôcť efektívne zvládať pandémiu a jej dopady na spoločnosť. „Eset nie je len globálnym lídrom v kybernetickej bezpečnosti. Chceme byť príkladom pre iné firmy a chceme pomôcť vybudovať zo Slovenska lepšiu krajinu. V minulom roku to znamenalo viac ako kedykoľvek pred tým pomôcť vede a vedeckému výskumu,“ uzatvára Richard Marko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?