18. septembra 2019

Slovenské Silicon Valley. Taký prívlastok dala známa antivírusová firma svojmu najnovšiemu zámeru Eset Campus, ktorý sa rozhodla vybudovať v lokalite bratislavskej Patrónky. Na mieste momentálne stojí bývalá Vojenská nemocnica. Prvotné informácie hovoria o sprístupnení v roku 2026 a investície by sa podľa odhadov mali pohybovať na úrovni 100 miliónov eur. 

Americké Silicon Valley nebolo spomínané na tlačovej konferencii k predstaveniu zámeru náhodou. Firma Eset chce podľa svojich slov vybudovať na mieste epicentrum inovácii práve po vzore rôznych kampusov naprieč Spojenými štátmi. 

Startup SurgLogs digitalizuje zdravotníctvo v USA. Stojí za ním Slovák Peter Zajac

„V Esete si uvedomujeme, že jednou z hlavných výziev pre firmy, ale aj krajiny je to, ako si udržať talenty a umožniť im, aby naplno využívali svoj potenciál,” vyhlásil prevádzkový riaditeľ Esetu Pavel Luka. Firma podľa jeho slov začala o svojom sídle teda uvažovať ako o priestore, v ktorom budú ľudia pracovať, ale budú v ňom chcieť tráviť aj voľný čas. 

Bývanie pre študentov

V Campuse by malo sídliť globálne vedecko-výskumné centrum Esetu, ale zároveň bude poskytovať na prenájom aj kancelárske priestory pre technologické firmy či inkubátor pre startupy. 

Dnes na mieste stoja ešte opustené priestory nemocnice. Foto: Tomáš Halász

Slovenský technologický gigant sa pohráva aj s myšlienkou vytvorenia ubytovacích jednotiek napriek tomu, že firma sa developmentom doteraz nezaoberala. Výsledkom by mal byť takzvaný co-living, teda moderná forma ubytovania pre študentov. V blízkosti priestoru sa totiž okrem Slovenskej akadémie vied nachádzajú aj dve technické fakulty. Do plánov spadajú okrem toho aj športoviská, auditórium či retailové prevádzky, ktoré budú sprístupnené aj verejnosti. 

Zeleň Železnej studničky

Podmienkou Esetu je, aby bol kampus postavený na princípoch ekológie a udržateľnosti. „Samotný Campus bude zahŕňať park a veľké plochy zelene, ale je to práve bezprostredná blízkosť Železnej studničky, ktorá nám umožňuje vytvoriť biofilické prostredie na prácu a život veľmi prirodzene,” tvrdí Peter Moravčík zo spoločnosti InFlow. Tá zastrešuje pre Eset oblasť development managementu. 

Pôvodný dizajn od architektonického štúdia a11 je už dnes minulosťou. Foto:a11

Z pôvodného futuristického zámeru podoby Campusu z dielne architektonického štúdia a11 však zišlo. Fima sa totiž rozhodla, že z architektonickej súťaže nemá vyjsť výsledný dizajn, ale partner pre realizáciu ich vízie.

Pôvodne si Eset vytipoval 270 štúdií z 26 krajín sveta, z ktorých neskôr vytvoril shortlist najskôr 30 a neskôr 10 ateliérov.

O využití podzemných bunkrov sa ešte bude rozhodovať. Foto: Forbes

„S týmito desiatimi ateliérmi sme absolvovali osobné stretnutia, kde sme sa okrem skúseností sústredili aj na zhodu v nazeraní na projekt a tiež súlad s hodnotami Esetu. Výsledkom tohto procesu bude, že v najbližších dňoch oslovíme tri ateliéry, ktoré by do konca tohto roka mali spracovať ideový návrh,” tvrdí Ján Baška, design manager zo spoločnosti InFlow.  

Najrešpektovanejším CEO je Richard Marko z Esetu. Reagoval aj na útoky politikov

Budovy opusteného areálu majú podľa odhadov rozlohu približne 30-tisíc štvorcových metrov. Firma ich v súčasnosti plánuje zbúrať úplne, keďže ide o roky nevyužívaný priestor, uvažuje však o zachovaní podzemných bunkrov, o využití ktorých chce ešte viesť dialóg so zamestnancami.

Priestor získala firma Eset v roku 2017 v dražbe za 26,2 milióna eur, s prvou fázou výstavby naplánovaného kampusu by sa malo začať o päť rokov. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk