8. apríla 2019

Šéfovia slovenských firiem si aj tento rok zvolili CEO, ktorého najviac rešpektujú. Tretíkrát po sebe sa ním stal generálny riaditeľ Esetu Richard Marko, ktorý minulý rok vystúpil aj na protestných zhromaždeniach Za slušné Slovensko.

Ocenenie The most respected CEO si Marko prevzal v pondelok večer už po tretíkrát. O víťazovi pritom rozhodujú každý rok generálni riaditelia slovenských firiem v hlasovaní, ktoré je súčasťou prieskumu spoločnosti PwC a magazínu Forbes. Ten najnovší napríklad ukázal, že za najväčšiu hrozbu považujú slovenskí CEOs populizmus. A jeho terčom sa v poslednom období stal aj svetový výrobca bezpečnostného softvéru.

“Trikrát a dosť.” Spoločnosť PwC sa po tohtoročnom Markovom víťazstve rozhodla zaviesť toto pravidlo pri oceňovaní. So smiechom o tom informovala vedúca partnerka daňového poradenstva PwC Christiana Serugová  pri odovzdávaní ceny. Foto: archív Forbes

Ako vníma útoky samotný Marko? „Aj keď sme na krízovú komunikáciu do istej miery zvyknutí, politické útoky z posledných mesiacov boli pre nás nové. Išlo takmer výlučne o zavádzajúce až klamlivé informácie a je to nepríjemné. Nie sme politická strana, aby sme reagovali na všetky nezmyselné komentáre, ale napriek tomu sme museli byť proaktívnejší,“ povedal.

Eset oslavuje tridsiatku. Ako sa dostali z nuly na 2,8 miliardy (retro galéria)

Naposledy na Eset zaútočil poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha. Ten vo svojom videu tvrdil, že aj keď má firma slovenských vlastníkov sú americkou spoločnosťou s obchodným sídlom v USA a obvinil ju z toho, že chce ovládnuť našu krajinu, aby tu presadzovala záujmy Spojených štátov. Na Facebooku zareagovala aj samotná spoločnosť.

Reklama

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Ďalší koment @eset #zomri #zomriofficial #zomristagram #budezomri #zomrionline

Příspěvek sdílený zomriofficial (@zomriofficial),

Richard Marko vystúpil minulý rok aj na jednom z minuloročných zhromaždení Za slušné Slovensko, ktoré sa konali po vražde novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej. Marko hovoril o tom, že krajinu majú viesť slušní ľudia, ktorí nám môžu byť vzorom, a takí, ktorí sa budú v noci budiť nie preto, že niekto odhalil ich úskoky, ale preto, že sa budú sami seba pýtať, či urobili všetko, čo pre krajinu urobiť mohli. „Nebude to ľahké, nebude to o deň ani o týždeň. Odvaha je na prvom mieste,“ povedal v marci na námestí SNP v Bratislave.

CEO, ktorého na Slovensku najviac uznávajú? Vedie svetovú firmu

Chcel do toho ísť hneď zo začiatku? „Ja osobne som do toho chcel ísť hneď, no zároveň som musel brať do úvahy aj moje postavenie vo firme. Aj organizátori mi hovorili, že je pre nich ťažké presvedčiť šéfov komerčných firiem, pretože vnímali to, ako negatívne ich môže ovplyvniť štátna moc. Rozhodol som sa, že práve my ako nezávislá firma, ktorá má nejakú váhu, môžeme predstúpiť bez obavy o svoj biznis. A som rád, že som dostal túto príležitosť,” povedal.

Richard Marko (v strede) pri preberaní ocenenia s Christianou Serugovou a šéfredaktorom Forbes Jurajom Porubským. Foto: Marek Mucha

Zoznam najrešpektovanejších CEO a spoločností, v ktorých v tom čase pôsobili:

2013 Vladimír Soták, Železiarne Podbrezová

2014 Igor Vida, Tatra banka

2015 Richard Marko, Eset

2016 Tomáš Drucker, Slovenská pošta

2017 Štefan Rosina, Matador Group

2018 Richard Marko, Eset

2019 Richard Marko, Eset

Spolumajiteľ Esetu Marko je generálnym riaditeľom firmy už ôsmy rok. Ako študent informatiky na Technickej univerzite v Košiciach prišiel do Esetu koncom roka 1994 a spolu s Marošom Grundom (ďalší zo spoluvlastníkov Esetu) sa podieľal na pretvorení pôvodného antivírusu do modernej podoby. Pod jeho vedením sa Eset orientuje stále viac na väčších firemných zákazníkov a spoločnosť prichádza aj so softvérom pre nové platformy, napríklad smart televízie. Eset sídli v Bratislave a svoje pobočky a zastúpenia má súčasnosti vo viac ako 200 krajinách sveta.

Reklama

O ocenení

Cena za najrešpektovanejšieho CEO odovzdáva každý rok spoločnosť PwC spoločne s magazínom Forbes a toto vyhodnotenie je súčasťou prieskumu slovenských CEOs. Jeho výsledky sú každoročne prezentované na podujatí CEO Fórum. Prieskumu sa zúčastnila viac ako stovka generálnych riaditeľov firiem pôsobiacich na Slovensku z rôznych odvetví.

Hlavná foto: archív Forbes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk