5. decembra 2017

Na svete existujú len dva typy ľudí – tí, ktorí si myslia, že emotikony dopĺňajú text len jemne a tí, ktorí si myslia, že používanie týchto symbolov tvorí doslova samostatný jazyk. Veď prečo by ste použitím obyčajnej bodky riskovali, že vás niekto bude považovať za nahnevaného či nepríjemného, ak môžete napísať jednoducho „:)“?

Štúdia z Binghamton University totiž ukázala, že ak ukončíte správu iba bodkou, väčšina ľudí to považuje za nepriateľské.

Nová štúdia sa ale chystá rozbiť túto šťastnú emotikonovú bublinu. Čo však môže v konečnom dôsledku pomôcť vašej kariére. V sérii experimentov totiž výskumníci zistili, že ľudia, ktorí do svojich pracovných emailov pripojili aj emotikony, boli recipientom emailu vnímaní ako menej kompetentní než tí, ktorí to neurobili.

Zorganizujte si prácu ako novinári Forbesu a stihnete (skoro) všetko načas

Až 549 ľudí z 29 krajín sveta bolo požiadaných, aby si prečítali anonymné pracovné emaily – niektoré so smajlíkmi, niektoré bez nich – a následne na ich základe hodnotili spôsobilosť a srdečnosť odosielateľa. Zistili, že zatiaľ čo emotikony nemali žiadny vplyv na vnímanie srdečnosti, tak negatívne ovplyvnili vnímanie kompetentnosti.

Čo je ešte zaujímavejšie, účastníci experimentu mali odosielateľom na ich správy aj odpovedať. Detailnejších odpovedí sa dočkali práve tí odosielatelia, ktorí emotikony nepoužili. „Zistili sme, že vnímanie nízkej kompetentnosti ovplyvnilo zdieľanie informácií,“ uviedla vo svojej správe doktorka Ella Glikson, jedna z autorov štúdie.

Ak chcú ženy zažiariť na mítingu, musia použiť svoj hlas smerom nadol

Čitatelia týchto pracovných emailov tiež častejšie predpokladali, že v prípade použitia emotikonov je ich odosielateľom žena. Toto zistenie nemalo vplyv na vnímanie srdečnosti alebo spôsobilosti.

Hoci sa mi to nepáči, musím vám teda odporučiť, aby ste z pracovných konverzácií vynechali emotikony. Nechajte si ich na niektoré konverzácie na Slacku alebo pre súkromné chaty, ok? 🙂 Ak všetko ostatné zlyhá, môžete v pracovnej komunikácii použiť napríklad výkričník, aby ste vyjadrili prívetivosť! Ale pozor na to – len v niektorých prípadoch!

Autorkou článku je Jennifer Liu. Tento príbeh sa pôvodne objavil na portáli LearnVest, ktorý prináša príbehy aj pre Forbes.com.