13. novembra 2019

Vyštudovaná pedagogička Mirka Srnková sa počas pracovných dní venuje svojej profesii – je učiteľkou na prvom stupni na jednej z bratislavských základných škôl. Okrem toho však stíha aj niečo navyše. S pomocou blízkych ručne vyrába látkové tašky pod značkou Dostrim.

Celé sa to začalo úplne prozaicky. Ešte počas štúdia na vysokej škole si Mirka chcela kúpiť pásikovanú tašku. Nikde však nenašla takú, ktorá by bola podľa jej predstáv. A tak jej nezostávalo nič iné, ako si ju svojpomocne vyrobiť. „Tú moju vysnívanú tašku však ušila ešte moja mamina,“ upresňuje Mirka.

Obľúbené látkové tašky šije Mirka Srnková s mamou, pomáha aj babka a ďalšie kamarátky. Foto: Archív Dostrim
Obľúbené látkové tašky šije Mirka Srnková s mamou, pomáha aj babka a ďalšie kamarátky. Foto: Archív Dostrim

Tento kúsok mal skvelú odozvu v okruhu jej priateliek a známych, a tak sa rozhodla, že sa aj ona naučí šiť. „Po víkendoch som sa s pomocou mamy a babky zoznamovala so šijacím strojom, postupne sa zdokonaľovala a posúvala ‚dostrimky‘ viac do povedomia ľudí,“ hovorí živnostníčka Mirka.

Mladá učiteľka pôvodom z Kysuckého Nového Mesta na vysokej škole vyštudovala slovenský jazyk a filozofiu, dnes je triednou 25 štvrtákov a okrem slovenčiny na škole vyučuje aj občiansku náuku.

Príbeh o krajčírke, ktorá šije zo zvyškov a buduje kapsulový šatník

Práca ju však veľmi baví a navyše, ako dopĺňa, samotná výroba tašiek by ju celkom neuživila. „Určite mi každý, kto sa venuje handmade tvorbe, dá za pravdu, že táto forma obživy je na Slovensku v súčasnosti veľmi náročná. Skvelé však je, že existuje čoraz viac ľudí, ktorí dokážu oceniť ručnú prácu, a podporiť tak mnohých lokálnych výrobcov,“ hovorí Mirka.

Ponuka produktov z malého e-shopu je však dnes už pomerne široká. Okrem kabeliek, batohov či nákupných tašiek, ktoré sú dizajnovo prispôsobené noseniu počas bežných dní, sa tu nájdu aj malé „crossbody“ kabelky, kozmetické taštičky, peračníky, obaly na notebooky či vrecká na potraviny v rôznych farbách a vzoroch.

Pri výbere motívov kladie Mirka Srnková dôraz na jednoduché a moderné vzory a farby. Foto: Archív Dostrim
Pri výbere motívov kladie Mirka Srnková dôraz na jednoduché a moderné vzory a farby. Foto: Archív Dostrim

Tašky šijú najmä z bavlnených a ľanových materiálov a pri výbere dbajú na kvalitu, aby tašky zvládli všetko, čo od nich zákazníci očakávajú. „Pri výbere motívov zase kladieme dôraz na jednoduché a moderné vzory či farby,“ vysvetľuje Mirka Srnková.

Väčšina zákazníkov je zo Slovenska a napriek tomu, že ponúkajú skôr výrobky pre ženy, nájdu sa aj muži, ktorí už vlastnia „dostrimky“ zo špeciálnych pánskych kolekcií. Okrem Slovenska však oslovili už aj zákazníkov z Česka, Nemecka, Veľkej Británie či Poľska.

Tvoriť Dostrim pomáha rodina aj kamarátky

Okrem Mirky sa na tvorbe tašiek podieľa ešte niekoľko ľudí. „Ja šijem jednotlivé ‚dostrimky‘, vyšívam plné výšivky, mená a nápisy na želanie. Komunikujem so zákazníkmi, či už prostredníctvom mailu, na facebooku, alebo na Instagrame. Pri balení ‚dostrimiek‘ do balíčkov a ich expedovaní mi pomáha môj manžel Marek, ktorý má tiež na starosti tvorbu a úpravu webovej stránky,“ vysvetľuje Mirka.

V drogériách nenašli také prípravky, aké hľadali.
Vytvorili kozmetiku v potravinárskej kvalite

Pri výrobe jej pomáha aj mama Zuzka, ktorá pre Dostrim šije a pod jej rukami zároveň vznikajú krásne a originálne krížikové aj plné výšivky, háčkované krajky a kvety, ktorých dizajn vymýšľa sama. „Výšivky nám pravidelne doskladňuje aj moja babka Editka a dve kamarátky, šikovnice Hanka a Renátka,“ hovorí Mirka Srnková

A aké má Mirka so značkou Dostrim plány do budúcnosti? „Okrem toho, že chcem pokračovať vo výrobe, plánujem tiež rozšíriť portfólio. Ostatné detaily si však zatiaľ nechám pre seba,“ dodáva Mirka Srnková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk