24. augusta 2019

Zbohom toxické, škodlivé a rizikové prípravky – takto Michaela Vagovičová a Zuzana Gyárfášová zamávali na rozlúčku kozmetike plnej neúčinných a zbytočných látok, ktorou sa už v obchodoch nechceli viac zaoberať. A tak vznikla kozmetika pod značkou Noili, v ktorej dbajú na produkty plné prírodných olejov, voskov a vitamínov v potravinárskej kvalite. Že akej? Nuž, dvojica verí, že v rámci starostlivosti patrí na pleť len to, čo by mohol človek i konzumovať. 

Jednohlasne sa zhodujú a otvorene bez problémov priznávajú, že v rámci základnej každodennej starostlivosti o pleť patrí na ňu len účinná a bezpečná kozmetika.

Kozmetika z drogérie? Nie, ďakujeme

Michaela a Zuzana narazili na problém, keď na trhu hľadali kvalitnú pleťovú kozmetiku. Regály drogérií sa pod množstvom prípravkov doslova prehýbajú, no dvojici žien nevyhovoval ani jeden produkt. Chýbali im také, ktoré by boli účinné a s jednoduchým zložením. „Ukázalo sa, že nič také sa nedá kúpiť,“ zhodujú sa a prikyvujú.

Vyrábajú zdravé mydlá. Dvojica farmaceutov vyvracia,
že veci z lekárne musia byť plné umelín

Drahé, veľmi drahé, ale i lacnejšie výrobky sú plné vecí, ktoré majú zlepšiť ich textúru, vôňu či predĺžiť dobu trvanlivosti. Ale tieto suroviny zaberajú miesto ozaj prospešným látkam. „Rozhodli sme sa, že kvalitnú kozmetiku vyrobíme svojpomocne. Dnes sa dajú v malom nakúpiť suroviny snov, a tak sme sa pustili do práce. Z Kanady sme objednali japonský vitamín C, ktorý je súčasťou nášho séra, a začali sme experimentovať,“ vysvetľuje bližšie Michaela.

kozmetika značka noili slovenská prírodná kozmetika bio kozmetika michaela zuzana
Cieľom dvojice bola jednoduchosť a funkčnosť produktov. Tieto dve veci preniesli i do minimalistického dizajnu obalov. Foto: Ján Šipöcz

Sprvu im nešlo o nič iné, ako o zlepšenie kvality svojej pleti. Ukázalo sa totiž, že im škodili vonné látky, silikóny a niektoré konzervanty. Zamerali sa teda na používanie malého množstva ingrediencií, ktoré by dokázalo uspokojiť čo najviac potrieb pleti. Posvietili si tiež na spomalenie jej starnutia, za ktoré je zodpovedné predovšetkým UV žiarenie. Preto stavili na päticu produktov. Štyri pleťové oleje pre rôzne typy pleti určené na dennú starostlivosť a jedno nočné vitamínové olejové sérum.

Mydlá začala vyrábať na materskej. Sú z bambuckého masla až z Afriky

Prvé výrobky najskôr rozdali svojim kamarátkam a rodinným príslušníkom, ktorí ich testovali. Myšlienka, že by na svojej kozmetike mali postaviť biznis, sa dostavila až spolu s pochvalami od známych. Michaelina a Zuzanina vášeň tak neplánovane prerástla až do spoločného podnikania.

Cieľ: jednoduchšia pleťová rutina

Dvojica do povinného testovania kozmetiky, dizajnu, vizuálnej identity značky a vlastnej webovej stránky investovala zhruba 15-tisíc eur. Paradoxne sa však rozhodli, že pre prípravu produktov nezriadia vlastnú výrobňu. „Podarilo sa nám nájsť zmluvného výrobcu v Nitre. Peter Hanus je známy svojimi bylinnými prípravkami. Zároveň je farmaceutom a bol pre nás ochotný vyrábať malé šarže,“ ozrejmuje Zuzana, čím odkazuje na 500 až 1000 kusov vyrobených produktov.

kozmetika značka noili slovenská prírodná kozmetika bio kozmetika michaela zuzana
Duo stavilo na tri slová: Fresh. Clean. Simple. Tým hlásia návrat k jednoduchosti, čerstvosti a čistote. Foto: Ján Šipöcz

Dvojica kozmetiku síce nevyrába, no suroviny nakupuje sama. Za studena lisované oleje a vosky má z Nemecka, rozmarínový extrakt zase od Slovincov. Do prípravkov Noili zahrnula napríklad bodliakový, jojobový, makadámiový, malinový, marhuľový, pupalkový či rakytníkový olej. „Pre nás je dôležitá nedráždivosť a funkčnosť ingrediencií,“ vraví Zuzana a odkazuje tým na fakt, že ich kozmetika je určená pre citlivú pokožku.

Firma Calendula je na trhu viac ako 20 rokov.
Biznis postavila na liečivých rastlinách

Zuzana s Michaelou obchodné záležitosti, vývoj produktov, rešerš kozmetických noviniek, štúdium, správu sociálnych sietí i písanie blogov pre svoju webovú stránku zatiaľ riešia samé. Postupne však vytvárajú tím externistov, ktorý im so značkou Noili pomáha. „Podarilo sa nám nájsť spoľahlivého človeka, ktorý sa stará o náš web, a konečne môžeme povedať i to, že máme dvorného produktového fotografa,“ vymenúva Michaela.

Radšej pomaly, no bez kompromisov

Po prírodnej kozmetike siaha čoraz viac zákazníkov. I na Slovensku je konkurencia veľká. Čím sa teda snažia zaujať zakladateľky Noili? „Máme pocit, že náš koncept je iný. Takže sa nejako zvlášť už odlišovať nesnažíme. V prvom rade myslíme na benefity pre pleť. Ak ich prináša prírodná látka, tak to je pre nás prvou voľbou,“ vysvetľuje Michaela.

A čo keď látka v prirodzenom stave pokrivkáva za tou syntetickou? „Volíme tú neprirodzenú. To sa týka vitamínu C. V prirodzenom stave je v kozmetike nepoužiteľný, nestabilný a rýchlo podlieha skaze,“ dopĺňa. A vysvetľuje, že radšej svoj čas trávia sledovaním vedeckých štúdií a noviniek z oblasti kozmetického priemyslu, než detailným študovaním rivalov.

Na jeseň plánujú svoju ponuku produktov značky obohatiť o ďalšie sérum, tentokrát omladzujúce a zvláčňujúce, s čisto prírodnou účinnou látkou. Ich dlhodobým cieľom je dostať sa viac do povedomia na Slovensku v Česku aj v zahraničí.

kozmetika značka noili slovenská prírodná kozmetika bio kozmetika michaela zuzana
Noili je značka, v ktorej zakladateľky milujú prírodu, ale tiež rešpektujú vedu. Foto: Ján Šipöcz

Sú si totiž isté, že Noili spĺňa najvyššie nároky tých najnáročnejších zákazníkov. „Nerobíme kompromisy, používame len tie najkvalitnejšie suroviny, nakupujeme v Európe a európske sú tiež naše obaly. Všetko je oveľa nákladnejšie. Preto zatiaľ postupujeme pomalšie. Uvažujeme tiež o možnosti, že by sme si našli investora,“ vysvetľuje Michaela.

V neposlednom rade si chcú naďalej udržovať a rozširovať okruh lojálnych a spokojných zákazníkov. Takých, ktorí sa k produktom ich značky budú s radosťou opätovne vracať. „Dostávame množstvo pozitívnych reakcií. Sú pre nás satisfakciou a motiváciou,“ dopĺňa Zuzana s úsmevom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk