Európska centrálna banka (ECB) má za sebou väčšinu cyklu sprísňovania menovej politiky, úplne na konci však ešte nie je. Povedal to vo štvrtok 1. júna viceprezident ECB Luis de Guindos.
„Veľkú časť cesty už máme za sebou, stále nám však ešte zostáva záverečná etapa,“ povedal de Guindos v rozhovore pre španielsku rozhlasovú stanicu RNE.
Za posledný rok zvyšovala ECB úrokové sadzby rekordným tempom s cieľom stlačiť vysokú infláciu späť na úroveň strednodobého inflačného cieľa. Ten je stanovený na 2 %. Kroky ECB sa odrazili na dopyte po nových úveroch a na oslabení aktivity na viacerých trhoch, od realít cez výstavbu až po výdavky spotrebiteľov.
3 min
3 min
Doprava Hormuzským prielivom sa nezlepšila, v utorok ním preplávali len štyri lode
2 min
2 min
Vo vedení Volkswagenu panujú obavy o budúcnosť koncernu. Čelí existenčnej hrozbe, vravia niektorí
2 min
2 min
Polícia v Bavorsku zhabala českému vodičovi 850 000 eur v hotovosti, ktorú viezol
2 min
2 min
Muskov SpaceX kúpi za 60 miliárd dolárov softvérovú firmu Anysphere, tvorcu populárneho Cursoru
2 min
2 min
Cenovka 2,7 miliardy dolárov: majiteľ KFC, spoločnosť Yum! Brands, predáva reťazec Pizza Hut
2 min
2 min
Europoslanci schválili zrušenie ciel na dovoz z USA a ďalšie časti obchodnej dohody
2 min
2 min
Štát pripravuje zákaz prístupu detí do 16 rokov k sociálnym sieťam
3 min
3 min
SpaceX silno rastie, na burze prekonal už aj Amazon
2 min
2 min
Ukrajinské drony zasiahli rafinériu v Moskve, štyri letiská zatvorili
2 min
2 min
Nadvýnos 10 miliárd. SpaceX vyžmýkal z burzy, čo sa dalo
3 min
3 min
Najmenšie zásoby za 43 rokov. Ropy v strategických rezervách USA je asi na 17 dní
3 min
3 min
Neobvyklá havária. Strategický bombardér zhorel v Kalifornii krátko po štarte
2 min
2 min
Vance: USA a Irán už v nedeľu digitálne podpísali memorandum o porozumení
2 min
2 min
Európske akcie lámu rekordy, môže za to dosiahnutie mierovej dohody medzi USA a Iránom
2 min
2 min
Trump kvôli digitálnej dani pohrozil Francúzsku 100-percentným clom na víno
Napriek tomu viacerí predstavitelia centrálnej banky dali najavo, že ECB by mala posunúť úrokové sadzby nahor aj na najbližšom zasadnutí v júni, ako aj v júli. Najnovšie sa tak vyjadril guvernér litovskej centrálnej banky Gediminas Šimkus. Otázkou zostáva, či ECB zvýši sadzby aj v septembri, alebo sprísňovanie menovej politiky bude môcť po lete zastaviť.
De Guindos v tejto súvislosti povedal, že najnovšie údaje o inflácii z veľkých ekonomík eurozóny – Nemecka, Francúzska, Španielska a Talianska, sú povzbudzujúce. „Trend jasne ukazuje na spomaľovanie rastu spotrebiteľských cien, napriek tomu sme stále veľmi ďaleko od strednodobého inflačného cieľa,“ povedal de Guindos pre RNE.
. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.