14. februára 2020

Slovenskú pobočku maďarskej OTP Bank kupuje belgická skupina KBC, napísal dnes Denník N. KBC má na Slovensku zastúpenie v podobe ČSOB banky, trhovej štvorky.

Forbesu hovorkyňa KBC Ilse De Muyer obchod oficiálne nepotvrdila, správu budeme aktualizovať.

O predaji OTP Banky Slovensko sa hovorí už niekoľko rokov. Maďarský akcionár ju už dlhodobo nepovažoval za strategicky dôležitú a vo vlnách sa tak objavovali správy o rokovaniach s rôznymi záujemcami.

Nedávno správy o blízkom predaji potvrdil aj samotný najväčší akcionár maďarskej OTP Bank Sándor Csányi. Csányi je druhý najbohatší Maďar, jeho majetok Forbes odhaduje na 1,2 miliardy dolárov a v globálnom rebríčku 2019 bol medzi svetovými miliardármi na 1941. mieste.

Na tlačovej konferencii v Slovinsku, kde v januári Csányi oznamoval akvizíciu tamojšej SKB Bank, naznačil skorý odchod zo Slovenska – a teda aj finálnu fázu rokovaní so záujemcami. Podľa neho sa tak malo stať ešte v prvom štvrťroku tohto roka. Banka totiž nedokázala prekročiť trojpercentný trhový podiel. OTP Banka pritom na Slovensku funguje už od roku 2002, keď maďarský akcionár prebral pozostatky skrachovanej Investičnej a rozvojovej banky.

Títo zahraniční miliardári sú aj naši

Csányi chce pritom v bankovníctve rásť a pozerá sa po nových trhoch. Okrem spomínaného Slovinska je napríklad v Rumunsku vo finálnej fáze boja o Garanti bank. Tam je jej konkurentom talianska Intesa Sanpaolo, matka slovenskej VÚB.

O banke, ktorá preberie aktivity OTP Banky, a tým si navýši svoj trhový podiel, sa špekuluje už dlhšie. Nechcem predbiehať oficiálne správy, ktoré onedlho určite prídu, ale videl by som to v poradí ČSOB Banka, Tatra banka a finančná skupina Penta,“ povedal agentúre TASR v januári analytik portálu Finančná hitparáda Martin Švidroň.

Z nášho trhu môžu odísť aj iné banky, nielen OTP

ČSOB (resp. jej materská KBC) a finančná skupina Penta, ktorá má na Slovensku v bankovníctve Prima banku a menšiu Privatbanku, sa spomínali v posledných týždňoch ako najperspektívnejší záujemcovia o kúpu.

Okrem OTP Bank, maďarskej trhovej jednotky, má Csányi podiel v rafinérskej spoločnosti MOL (ktorá vlastní Slovnaft). Je tiež jedným z najväčších investorov v poľnohospodárstve, jeho firma Bonafarm vlastní druhý najväčší bitúnok v Maďarsku. Je blízkym priateľom premiéra Viktora Orbána a vedie tiež Maďarský futbalový zväz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk