15. októbra 2020

Celosvetovo známy priekopník antivírusových programov, milovník žien, automobilov a zbraní, veľký čudák a extrovert a v ostatných rokoch aj muž na úteku John McAfee má opäť veľký problém. Taký veľký, že zvyšok svojho života, v ktorom si striedavo užíval obdobia slávy, ale aj mnohých pádov, už zrejme strávi za mrežami.

Johna McAfeeho, ktorého antivírusový program s jeho menom poznajú hlavne užívatelia operačného systému Windows a ktorý v ostatnej dekáde žil alebo sa skrýval pred políciou v stredoamerických štátoch Guatemala a Belize, minulý týždeň zatkli v Barcelone. Hľadali ho americké úrady pre daňové úniky a pre úmyselné vyhýbanie sa podávaniu daňového priznania v rokoch 2014 až 2018, začo mu hrozí dokopy až 30 rokov väzenia.

Minidrony od Amazonu budú sledovať domov
zákazníka. Hrozba alebo bezpečie?

„Žiaľ to, čo sa objavilo v médiách, je pravda. Johna zadržali v Španielsku,“ objavilo sa dva dni po jeho zatknutí na jeho twitterovom účte vyjadrenie jeho ženy Janice. „Je v dobrej nálade,“ pokračuje.

Svojou neustále dobrou náladou a provokatívnym podpichovaním je John McAfee známy a vlastne aj vďaka tomu sa stal ozajstnou legendou. Na sociálnych sieťach sa rád ukazoval s rýchlymi autami, ženami aj zbraňami, vždy s úsmevom na tvári, často s cigarou, whisky alebo čiarou koksu. S tým je teraz, keď mu v Barcelone na rukách zacvakli želiezka, zrejme koniec.

Antivírusový software rodáka z Veľkej Británie, ktorý sa v mladosti presťahoval do americkej Virginie, ste počas svojho života pravdepodobne tiež niekedy využívali. Istý čas bol totiž neoddeliteľnou súčasťou operačného systému Windows. Sedemdesiatpäťročný technologický guru založil firmu McAfee Inc., ktorá je považovaná za jednu z najúspešnejších kyberbezpečnostných firiem, v roku 1987.

Jeho vôbec prvým biznisom bol ešte na škole podomový predaj časopisov. K technológiám pričuchol už v 60. rokoch, keď začal pracovať pre dopravnú firmu, ktorá na vypracovanie cestovných poriadkov vlakov využívala počítačové systémy od IBM.

John McAfee (vľavo) pózuje na selfie na veľtrhu CES v Las Vegas. Foto: Sita/AP

V 70. rokoch však Johna pohltila vlna hippies a začal vo veľkom koketovať s LSD a alkoholom. To ho neopustilo ani potom, keď sa na konci desaťročia presunul do Silicon Valley. „Biele čiary“ na jeho pracovnom stole, ktoré neúnavne šnupal a zapíjal škótskou, sa stali jeho dennou rutinou až do roku 1983, keď ho v kancelárii prepadol stihomam, snažil sa ukryť za odpadkový kôš a potom, čo precitol, začal abstinovať.

„Mnohí ľudia ma považujú za blázna, lebo nedodržiavam zaužívané pravidlá,“ povedal o sebe pred niekoľkými rokmi pre ABC News.

Niektoré fitnes náramky používajú
falošné monitory tepu. A čo ten váš?

A práve v Silicon Valley vznikla firma McAfee, ktorú založil v roku 1987, a ktorá sa stala známou vďaka svojim antivírusovým produktom, ktoré za poplatok chránia počítač proti hackerom a škodlivému softvéru. Program McAfee podľa svojich slov napísal za deň a pol. Išlo o miliardové odvetvie, čo si McAfee uvedomoval, hoci začiatky boli zložitejšie. Antivírus vtedy veľa ľudí nepotrebovalo. To sa zmenilo až na začiatku 90. rokov, keď sa po svete začal šíriť  vírus Michelangelo a urobil im promo.

Bol to zlom, ktorý napokon doviedol firmu McAfee až pod krídla Intelu, ktorý ich v roku 2011 kúpil za 7,7 miliardy dolárov. John už v nej ale žiadny extra podiel nevlastnil, ten predal už v druhej polovici 90. rokov za 100 miliónov dolárov. „Minul som ich, zrejme ako každý, kto má peniaze,“ lakonicky o tom hovoril do médií. Akvizíciou sa nadobro skončil príbeh Johna, ktorý vtedy úplne opustil vedenie firmy.

Milovník žien, dobrodružstiev a záhad

McAfee ale rozhodne nezmizol z očí verejnosti. Naopak pokračoval vo svojom pestrom živote, ktorý presunul do Strednej Ameriky a s ktorým sa čoraz častejšie vystatoval na sociálnych sieťach. A rok po predaji svojej firmy, v roku 2012, sa stal utečencom.

Vtedy po ňom ostro išla polícia pre vyšetrovanie vraždy jeho suseda Gregoryho Faulla v Belize, kde sa medzičasom presťahoval, a kde zhromaždil vedcov, ktorý skúmali nový druh antibiotík (ešte predtým zažil policajnú raziu v laboratóriách pre metamfetamín).

Polícia ho chcela vypočuť, ale on sa namiesto toho rozhodol utiecť do susednej Guatemaly. Tam ho však vypátrali pre chybu redaktorov časopisu Vice, ktorým poskytol rozhovor. Redaktori zdieľali na sociálnych sieťach jeho fotografiu, ktorá však mala v metadátach GPS, kde bola urobená. McAfee potom pred policajtmi odmietol akúkoľvek účasť na vražde svojho suseda. Guatemalské úrady ho deportovali späť do USA odkiaľ sa vrátil do Belize.

Vlani sa McAfee rozhodol, že bude bojovať o post prezidenta Spojených štátov. Celkom vážne vyhlásil, že svoju kampaň bude viesť z lode. Kvôli tomu si založil twitterový účet, ktorý má dnes vyše milión sledujúcich.

„Milovník žien, dobrodružstiev a záhad“, ako sám seba s obľubou nazýval, si na sociálnych sieťach nikdy nedával servítky pred ústa. Vlani sa na nich dokonca vystatoval aj tým, že neplatí dane. „Neplatil som dane osem rokov… Nepodal som daňové priznanie. Každý rok hovorím IRS (Americká daňová správa), že neplatím dane a ani v budúcnosti to neplánujem robiť, tak príďte a nájdite si ma.“

Vyzerá to tak, že sa dočkal.

McAfeeho minulý utorok (6. októbra) zatkli v Španielsku pre daňové úniky na žiadosť amerických úradov. Podľa znenia obžaloby, ktorá má iba sedem strán, McAfee v období rokov 2014 až 2018 zarobil milióny dolárov napríklad propagovaním viacerých druhov kryptomien, konzultačnou činnosťou alebo predajom práv na svoj životný príbeh na účely natočenia dokumentu.

Americká daňová správa ho tiež obvinila, že zámerne skrýval aktíva v podobe nehnuteľností, automobilov a jácht, ktoré prepisoval na spriaznené tretie strany.

Práva na zdokumentovanie jeho životného príbehu ale získavajú zásluhou zatknutia vyšší lesk. Jeho príbeh je totiž zase o čosi šťavnatejší a ešte sa nekončí. Zostane medzi štyrmi väzenskými múrmi, alebo sa dočítame o úteku ako v americkom filme? Možno sa na ten film o legende, ktorej životný príbeh sa viac podobá rockovej hviezde než podnikateľovi zo Silicon Valley, už čoskoro pozrieme.

Tak či onak, Johna ani v španielskom väzení neopúšťa humor. „Sprcha na mojej cele je iba rúra z PET fliaš, ktorá má spodný výrez a je pripojená ako sprchovacia hlavica. Funguje to výborne! Už nikdy nebudem platiť za sprchovaciu hlavicu,“ objavilo sa na jeho twitterovom účte v sobotu.

Autorom článku je Jan Strouhal, ktorý píše pre Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?