3. augusta 2020

Opäť sa raz potvrdilo, že ak niečo vyzerá príliš dobre, aby to bola pravda, pravdepodobne to bude inak. Ako v prípade niektorých lacných inteligentných náramkov, ktoré používajú falošné senzory a meranie tepu len predstierajú.

Podľa CNX Software sa lacné fitnes náramky s falošnými snímačmi srdcového tepu predávajú aj cez Aliexpres. Túto „chybu“ objavili počas rozoberania hardvérov jednotlivých zariadení, ktoré sa predávali v cenovom rozmedzí od 5 do 10 dolárov.

Tento fitnes náramok má podľa analýzy falošný hardvér. Ilustrácia: Gearbest

Aby zariadenie napodobnilo skutočné meranie tepu srdca, mal náramok dve zelené LED svetlá, ktoré vyzerali ako tie na skutočnom náramku. Následne náramok používal senzor pohybu, aby zistil, kedy sa osoba hýbe rýchlejšie a prispôsobil tomu vykazovanie „zrýchleného“ srdcového tepu.

Skutočný snímač srdcovej činnosti používa svetelný senzor, ktorý funguje podobne ako jednoduchá kamera. Snímač analyzuje, ako prietok krvi v zápästí ovplyvňuje odraz svetla zo zelených LED-iek na samotný senzor.

Buďte zdraví aj vďaka pohybu.
Toto je 6 aplikácií, ktoré sa oplatí vyskúšať

Jednoduché snímače srdcovej frekvencie nie sú drahé komponenty. Ale keďže sa priveľa fitness náramkov predáva v cene od 5 do 10 dolárov na stránkach zarábajúcich na umelo navýšených cenách, nemôžeme sa čudovať, že sa výrobcovia snažia ušetriť, kde sa dá.

Takéto stránky predávajú nespočetné množstvo produktov, ktoré nie vždy fungujú tak, ako sa tvária. Napríklad projektory, ktoré tvrdia, že ich rozlíšenie je ďaleko vyššie ako v skutočnosti je, alebo falošné slúchadlá AirPod. Lenže tieto fitnes náramky patria medzi to najhoršie.

Portál CNX Software píše, že niekoľko najlacnejších náramkov predávaných na Aliexpresse používa podobný hardvér. Ako spoločná vlastnosť týchto falošných náramkov bola označená časť Telic TLSR8266 Bluetooth. Tento samotný komponent falošný nie je, ale je súčasťou viacerých náramkov, ktoré tvrdia, že majú senzor na srdcový tep, no v skutočnosti ho nemajú.

Spojil trénerov a prednáša: Nehýbte sa len kvôli chudnutiu.
Pri cvičení vás udržia aj ďalšie benefity

Ako potom viete rozpoznať, či lacný inteligentný náramok má senzor srdcového tepu alebo nie? Je to zložité, keďže tieto náramky často nezverejňujú všetky detaily o vnútorných komponentoch. CNX Software však identifikuje „M4 band“ ako jedného z vinníkov.

Ak náramok, ktorý sleduje vašu aktivitu, tvrdí, že obsahuje každý požadovaný prvok a stále stojí 5 dolárov, je možné, že aj keď zaplatíte málo, v skutočnosti si kúpite ešte menej. Takéto náramky majú aspoň pohybový senzor, čiže sú schopné počítať množstvo krokov s určitým stupňom presnosti, a taktiež zobrazujú vaše čísla na farebnej obrazovke. Možno sú niektorí z vás s takýmto riešením za 5 dolárov spokojní.

Osobne by som odporúčal nakupovať náramky, ktoré sú k dispozícii online, ale sú trochu drahšie. Stále však za rozumnú cenu. Napríklad Honor, Xiaomi alebo RealMe, ktoré podliezajú ceny spoločností ako Fitbit a Samsung, a ocenia ich tí, čo majú obmedzený rozpočet.

Autor Andrew Williams píše pre Forbes.com o technológiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?