12. septembra 2019

Nadobudnutie nehnuteľnosti „klasickým“ spôsobom pretrváva, pretože ľudia majú podľa odborníkov pred dražbami stále strach. Najväčším lákadlom licitácií naďalej zostáva možnosť nakúpiť za nízku cenu. Zároveň sa však dražby nie vždy musia oplatiť. 

Dom má skryté chyby, kriminálnu históriu či údajne „zvláštnu energiu“. Poznámky, ktoré počúvajú účastníci dražieb od svojich konkurentov. Podľa odborníkov na aukcie ide o bežnú prax, aj keď sa na dražbách zúčastňuje len minimálne množstvo „smrteľníkov“.

„Na dobrovoľných dražbách sa vo väčšine prípadov zúčastňujú realitné kancelárie a obchodníci s nehnuteľnosťami s cieľom následného predaja nehnuteľnosti. Taktiež realitní investori, ktorí následne chcú nehnuteľnosti prenajať, a až v menšej časti záujemcovia, ktorí majú záujem si danú nehnuteľnosť vydražiť na vlastné bývanie,“ vysvetľuje pre Forbes právnička Hana Sopko z Realitnej únie Slovenskej republiky.

Ako rástli výškové budovy v Bratislave?
Od Manderláka po mrakodrap Eurovea Tower

Zástupcovia dražobných spoločností okrem toho tvrdia, že bežní ľudia sa takéhoto spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti boja a skôr volia „klasickú“ kúpu bytu či domu. Pritom niekedy ani nemusia tušiť, že ich nový domov môže pochádzať z dražby, len ho namiesto nich vydražil realitný maklér.

Bez hotovosti = bez šance

Prečo sa teda Slováci stále boja nákupu domov a bytov cez dražby? Tomuto spôsobu nenahráva do karát niekoľko faktorov: pôvodný majiteľ zabráni obhliadke pred dražbou, trojmesačná možnosť napadnutia súdom, takmer nemožné financovať cez hypotéku. „Málokto zo záujemcov disponuje hotovosťou na zaplatenie celej sumy dosiahnutej vydražením,“ dodáva Sopko.

Aj konateľ firmy Aukčná spoločnosť Marek Piršel hovorí o konkrétnych prípadoch, keď majiteľ pred dražbou neumožnil obhliadku nehnuteľnosti, a tak záujemca v podstate licitoval „mačku vo vreci“.

dražby: ako sa na ne pripraviť a ako prebiehajú?

Na druhej strane však stoja dve najväčšie výhody dražieb – ceny daných nehnuteľností, ale aj fakt, že kupujúcemu odpadajú poplatky za vybavovanie zmlúv a za advokátov. No aj spočiatku atraktívna cena sa môže na dražbách vyšplhať do astronomických výšok. Podľa odborníkov na aukcie sa to deje najmä v hlavnom meste, kde sa na licitáciách zúčastňuje väčší počet ľudí, čo poľahky priblíži cenu nehnuteľnosti v dražbe k jej reálnej hodnote.

K pôvodnej hodnote

Pre tento faktor je podľa Prišela rozdiel medzi aukciami v Bratislave a v regiónoch, keďže tie z hlavného mesta prinesú vďaka svojej cene aj vyšší výťažok. Michal Sedlačko z aukčnej firmy Dražobník zasa hovorí, že ak si daná spoločnosť splní všetky legislatívne povinnosti, riziká pri dražbách sú eliminované. Preto je potrebné si danú spoločnosť najskôr overiť – či a akému množstvu dražieb sa venovala, respektíve venuje.

Aj druhé kolo dražby bez úspechu.
Opustený outlet Voderady opäť nenašiel kupca

„Z praxe môžeme potvrdiť, že výsledné ceny dosiahnuté vydražením v prípade bytov v Bratislave sa blížia k ich reálnej trhovej hodnote. Na dražbe sa často zúčastní niekoľko desiatok osôb, ale aj vzhľadom na tieto skutočnosti musíme konštatovať, že dražiť nehnuteľnosti v hlavnom meste sa určite oplatí,“ tvrdí pre Forbes konateľ Dražobnej spoločnosti Peter Vetrák.

Na ilustráciu, cena trojizbového bytu s rozlohou 80 štvorcových metrov v hlavnom meste sa pohybuje v priemere na úrovni 215-tisíc eur. Priemerný Bratislavčan však zarobí približne 1114 eur čistej mzdy. Vyvolávacia cena v rôznych dražobných spoločnostiach podobných bytov je na úrovni 187-tisíc eur, no nájdu sa aj veľkometrážne byty za štvrť milióna. Cenu znalec posudzuje na základe stavu a lokality. Výsledná suma, ktorá sa dostane do vrecka veriteľov, však napokon závisí len od licitátorov.

Dražby: Ako sa na ne pripraviť a ako prebiehajú

  1. Pred samotnou dražbou určí dražobná spoločnosť termín obhliadky danej nehnuteľnosti. Záujemca sa na ňu môže prísť pozrieť, zistiť technický stav či nedostatky.
  2. V deň dražby by mal prísť záujemca do dražobnej spoločnosti vopred, do otvorenia dražby je potrebné zložiť zábezpeku – buď na mieste v hotovosti, alebo vopred na účet. V prípade, že sa danému záujemcovi nepodarí nehnuteľnosť získať, zábezpeka sa mu vráti.
  3. Po zložení zábezpeky a zapísaní do zoznamu účastníkov je záujemcovi pridelený terčík s číslom.
  4. Bežná dražba trvá niekoľko minút. Preto je potrebné reagovať rýchlo, avšak záujemca musí mať na pamäti, aký finančný obnos má a je ochotný ho investovať.
  5. V prípade, že sa záujemcovi podarilo danú nehnuteľnosť získať, musí sumu zaplatiť do 15 dní od konania dražby.
  6. Nehnuteľnosť je víťazovi odovzdaná do mesiaca od uskutočnenia dražby.

Viac o téme kupovania realít si môžete prečítať v septembrovom čísle magazínu Forbes, ktorý si môžete kúpiť TU. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk