4. decembra 2019

Vianoce sú za rohom a sviatočná nálada vládne aj na pracoviskách. Je preto ten správny čas na zorganizovanie firemného večierka. Nejde však len o neformálne stretnutie všetkých pracovníkov a treba toho veľa stihnúť. O tom, ako by mala vyzerať dobre pripravená udalosť tohto typu sme sa rozprávali s Máriou Holubovou, odborníčkou na protokol. Tá to zhrnula v 5 radách.  

Firemný večierok ale tiež párty totižto patria do biznis protokolu, v ktorom nejde len o pracovný, ale tiež o spoločenský styk. A preto má svoje určené a vymedzené pravidlá. To prvé podľa odborníčky na protokol znie: „Šéf firmy poverí vrcholový manažment prípravou. Ak firma nedisponuje takýmto oddelením, určí tím ľudí, ktorí nesú za všetko zodpovednosť.“

O tom, na čo nezabudnúť pri organizovaní firemného vianočného večierka sme sa rozprávali s Máriou Holubovou. Foto: archív respondentky

Presnosť je výsadou kráľov a inak to nie je ani v tomto prípade. Dôležité je, aby manažment nenechal všetko na poslednú chvíľu. Ak sa má táto spoločenská akcia konať počas pracovného času, jej termín musí zodpovedať požiadavkám vedenia firmy. Mária Holubová upozorňuje na to, že by všetci zamestnanci mali byť s dátumom konania večierka oboznámení s dostatočným predstihom, aby sa stihli dôsledne pripraviť. Nižšie nájdete 5 tipov, ako by mal vyzerať dobre zorganizovaný vianočný večierok.  

Akú formu pozvania zvoliť?

Pri organizovaní firemného večierka by sa mal manažment rozhodnúť, či pozvanie platí aj pre partnera, partnerku, manžela alebo manželku zamestnancov firmy. „Ak berieme vianočný večierok ako bilanciu a hodnotenie medziľudských vzťahov, ako formu utužovania kolektívu a možnosť dozvedieť sa o kolegovi niečo viac, je takéto pozývanie nevhodné,“ dopĺňa.  

Ako zvládnuť firemný vianočný večierok bez toho, aby ste si ráno našli podpísanú výpoveď

Najvyššia forma pozvánky na firemný večierok má podľa nej podobu osobného pozvania. A to by malo prísť od vrcholového manažmentu či predstaviteľov konkrétnych oddelení. Čo ak by ale organizátori poslali zamestnancom tlačenú pozvánku? „Je to forma určitej noblesy a hlavne dávate človeku pocit dôležitosti,“ dodáva Mária Holubová. Takáto pozvánka by mala obsahovať meno, dôvod pozvania, čas a miesto konania i dress code. Firma sa ale môže rozhodnúť pre obyčajnejšiu možnosť, a teda rozoslanie pozvánok emailom.  

Akú podobu má mať vianočný večierok?

Pri organizovaní vianočného večierka by si mal vrcholový manažment overiť, akú podobu by vlastne mal mať. Mária Holubová v tejto súvislosti menuje dve možnosti:  

  • Večierok ako teambuilding. V prípade, že je cieľom utužiť kolektív a odľahčiť možno i napäté vzťahy medzi zamestnancami či nadriadenými pracovníkmi, nadviazať priateľstvá v kolektíve kolegov, dobrou voľbou je večierok typu teambuilding. 
  • Korporátna párty, večierok pre klientov. Pri takejto forme sa väčšia pozornosť venuje investorom, obchodným partnerom a klientom firmy. Pokiaľ sa majiteľ spoločnosti rozhodne pozvať tieto osoby, zamestnanci by to mali rešpektovať a s hosťami konverzovať. Platí však, že na to, aby sa pracovníci dokázali zabaviť a uvoľniť, by sa nemali vedúci predstavitelia firmy a tiež ľudia z externého prostredia zdržiavať dlho a mali by odchádzať ako prví.  

Aké miesto vybrať?

Nemenej podstatným detailom je miesto konania vianočného večierka. Ak sa firma pre túto udalosť rozhodla, tak by podľa Holubovej na nej nemala šetriť. „Radšej pozvať viac ľudí ako obmedzený počet. Rozhodnutie vrcholového manažmentu, kde sa večierok uskutoční, súvisí v prvom rade s financiami a počtom zamestnancov,“ ozrejmuje. V prípade, že sa večierok bude konať v priestoroch firmy, je potrebné zabezpečiť cateringové služby a profesionálnu obsluhu. Odborníčka na protokol upozorňuje, že nie je vhodné, aby na podobnej akcii obsluhovali alebo upratovali zamestnanci spoločnosti.  

Idete na vianočný večierok? 6 rád, ako sa nestať “kolegom, ktorý to prehnal”

Firemný večierok však môže mať i o čosi lepšiu formu, pokiaľ sa koná v reštaurácii. A na to, aby bola takáto udalosť elegantná či noblesná, by mal vrcholový manažment zvoliť vhodný spoločenský dress code. V takomto prípade môžu pozvánku dostať aj partneri zamestnancov. Vďaka tomu bude mať večierok formálny a slávnostný charakter.  

„Dodržiavanie spoločenských rituálov má svoj zmysel. Vysiela signál k hosťom, že sú vítaní,“ vraví otvorene. Naopak chaotická organizácia v zamestnancoch vyvoláva pocit, že vlastne vôbec netušia, čo môžu od vianočného večierka očakávať.  

Ako usadiť hostí?

„V každom dospelom človeku zostáva kúsok malého dieťaťa, ktoré sa vo vnútri zaoberá tým, s kým chce a bude sedieť,“ opisuje Mária Holubová. V biznis protokole ale i všade inde platí, že nikdy nebude spokojný každý jeden človek. „Všetci,“ zdôrazňuje odborníčka na protokol, „aj vedenie firmy by mali zasadací poriadok rešpektovať.“ Tak či onak po oficiálnej časti predsa prichádza voľná zábava a ľudia sa budú presúvať.  

Ak sa firemný večierok koná v uzavretej spoločnosti v priestoroch reštaurácie, tak k sebe ale netreba usádzať partnerov. To Mária Holubová odôvodňuje slovami: „Nemali by mať možnosť rozoberať súkromné témy. Napríklad kto pôjde nakúpiť, ktorých rodičov pozvať na Vianoce alebo komu a aké darčeky kúpiť.“ Partneri môžu sedieť napríklad oproti sebe. 

Nuž a vrcholoví manažéri by mali počas vianočného večierka obchádzať zamestnancov a komunikovať s nimi. Je veľkou chybou, ak si vedenie sadne k jednému stolu, nevstáva od neho a ešte horšie je, keď sa zatvorí v salóniku. Výnimkou nie sú ani generálni riaditelia. „Musia sa postupne venovať všetkým zamestnancom. Aspoň sa im pozdraviť, prihovoriť, prehodiť zopár slov a dať najavo, že si ich vážia,“ dodáva.  

Aké jedlo a nápoje podávať?

Biznis protokol uvádza, že jedlo a pitie je druhoradé. Slúžiť má totižto na oživenie spoločenského styku. „Malo by byť rôznorodé a esteticky upravené. Jedlu treba na firemnom večierku venovať dostatočnú pozornosť,“ vysvetľuje bližšie Mária Holubová. Pre prítomných ale platí, že sa netreba prejedať. Krásnym jedlom by sa mali všetci pokochať namiesto toho, aby ho do seba hneď a zaraz nahádzali.  

Na vianočnom večierku je tiež absolútne nevhodné, aby niekto vyslovil vety typu: „Toto je nezdravé. Z tohto sa priberá, bude sa mi ukladať tuk rovno na brucho. Tak ja si dám, ale budem musieť ísť do posilňovne. Bože, koľko to má kalórií?“ Mária Holubová vraví, že ak má človek podobný problém, tak by jedlo nemal konzumovať a už vôbec nie komentovať. Mlčať je zlato.  

Vrcholový manažment by sa mal postarať o to, aby boli na stoloch tradičné jedlá, doplnené o vegetariánsku a vegánsku stravu, syry, ovocie, ale tiež vianočné pečivo. A to platí aj v prípade nápojov. Vhodnou voľbou je punč, hriate, varené víno, biely a ružový sekt ale i rôzne druhy vína. „Všetko by malo byť slovenskej proveniencie,“ zdôrazňuje. Na vianočný večierok sa naopak nehodia jedlá s vysokým obsahom cesnaku, s kosťami, likéry, miešané drinky, pivo a tvrdý alkohol môže mať iba formu aperitívu alebo digestívu 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk