5. decembra 2018

Kto tvrdí, že svadba je udalosť plná stresu, ten asi ešte nezažil firemný večierok.

Síce nejde o úroveň stresu, aký má počas svadobného dňa nevesta a ženích, no na rozdiel od svadby to nie je párty, kde sú nervózni dvaja a zvyšok sa baví, je to párty, kde sú nervózni všetci. V hre je totiž príliš veľa premenných.

Preto sme sa v čase, kedy sa firemné vianočné večierky pomaly začínajú pripravovať, pozreli na celú problematiku nielen z hľadiska etikety, ale aj z hľadiska ľudského. Aby ste sa na druhý deň ráno nemuseli hanbiť pozerať kolegom a šéfovi do očí.

Ako sa vhodne obliecť

Sú dve hlavné oblasti, ktoré z vás na firemnom vianočnom večierku môžu spraviť hlupáka – to, koľko vypijete a to, čo máte na sebe. Niekedy síce nájdete predpísaný dress code na pozvánke, ak však nie, riaďte sa zlatým pravidlom – oblečte sa o jeden stupeň lepšie, než si myslíte, že príde väčšina. Ako sa hovorí, je lepšie byť jediný človek v košeli ako byť jediný človek v rifliach. Ak to ale naopak preženiete, je dosť možné, že vás kolega z vedľajšieho oddelenia poprosí, aby ste mu odniesli pohár, alebo namiešali drink. Aj so sprepitným do vrecka.

Módna etiketa v práci: Ako vyniknúť, keď je dress code prísny?

Stávkou na istotu v prípade pánov je kombinácia košele a jednoduchého svetra (golier vždy dnu), ktorá je dostatočne “smart” a nie je príliš formálna, k tomu bavlnené chinos alebo tmavé džínsy. Dámy sa môžu spoľahnúť na dress code, v ktorom štandardne chodia do práce, len s jednou výraznou zmenou – aspoň jeden prvok (top, nohavice alebo topánky) by mal vybočovať z radu. Môžu to byť výrazné topánky, trblietavý top, výrazné líčenie, lesklé nohavice alebo čokoľvek, čo dodá formálnosti pracovného oblečenia ten správny párty nádych.

Ženský outfit na vianočný večierok si vyžaduje aspoň jeden “párty” prvok. Foto: Pexels – Bruce Mars

Ako prelomiť ľady

Firemný vianočný večierok je tá najťažšia spoločenská situácia, aká môže byť. Prečo? Pretože ste v miestnosti s ľuďmi, s ktorými sa nechcete baviť o práci a pritom je práca veľmi pravdepodobne jediná vec, o ktorej viete, že ju s nimi máte spoločnú. Hlavne na úvod preto môže panovať celkom trápne ticho.

Komplikovaný svet košieľ: Ako si vždy obliecť tú správnu?

Dobrou správou je, že to všetci vnímajú rovnako a aj najzúfalejšia snaha prelomiť ľady bude zo strany ostatných ocenená. Nájdite s ľuďmi okolo seba akokoľvek nedôležitú spoločnú tému, aj keď len na 3-4 vety a tento proces niekoľkokrát zopakujte. Keď sa nálada uvoľní, zrazu budete mať celkom slušnú zásobu ľudí, ku ktorým sa môžete uchýliť.

Alkohol – koľko toho naozaj môžem vypiť bez toho, aby som si urobil(a) hanbu?

Otázka, ktorú pred vianočným večierkom rieši snáď každý. Mnohí si uvedomujú, že bez dostatočného príjmu “tekutín” nebudú schopní, vzhľadom na zostavu, naplno sa uvoľniť, na druhej strane si nikto nechce na druhý deň nájsť na stole podpísanú výpoveď. Čo je v prípade alkoholu príliš málo a príliš veľa?

Alkohol je pred vianočným večierkom často témou č.1. Nie nadarmo, spôsobil už veľa problémov. Foto: Unsplash – Kelsey Chance

Pochopiteľne mnohé závisí od toho, v akej ste fyzickej kondícii. Dôležité je však nehrať to príliš na istotu a zároveň sa ani neodtrhnúť z reťaze. Jeden pohárik čohokoľvek bude príliš málo, pretože u väčšiny ľudí nedokáže odbúrať ani tie prvé bariéry, ale fľaša hocičoho zase bude priveľa, pretože prebúra aj tie bariéry, ktoré búrať neradno.

Jeden-dva poháre vína, dva-tri poháriky niečoho tvrdšieho, v závislosti od toho, ako sa cítite. Jednoducho toľko, aby vaša osobnosť žiarila, miesto toho, aby bola alkoholom zatienená.

Mám slabosť pre kolegu/kolegyňu, ako sa vyhnúť trapasu?

Platonicky sa zaľúbiť v práci nie je žiadna hanba. Koniec koncov, ide o človeka, s ktorým máte minimálne oblasť pracovných záujmov spoločnú, nehovoriac o tom, že ide o osobu, s ktorou často trávite niekoľko hodín denne, päť dní v týždni. Je prirodzené, že z takejto konštelácie môže niečo vzniknúť, či?

V prípade vianočných večierkov sa však radikálne zvyšuje riziko, že príde k neželanému priznaniu, navyše nie úplne adekvátnym spôsobom. Ak ste si vysnívali, ako sa o druhej ráno postavíte na stôl a s mikrofónom v ruke jej/mu vyznáte city, radšej na to rýchlo zabudnite a dajte si o pohárik menej, než ste pôvodne plánovali.

A dobrá rada, ako z atmosféry vianočného večierku predsa len niečo vyťažiť? Ak sú city vzájomné, spoznáte to bez toho, aby ste sa špeciálne snažili.

Titulná foto: Unsplash – Antenna