25. marca 2021

Lásku k turistike objavil pre pár rokmi po tom, čo to pracovne prepálil a vyhorel. Odvtedy má skôr opačný problém – netráviť na horách až príliš veľa času a nezanedbávať rodinu či prácu. Dizajnér Jakub Ptačin založil s partiou kamarátov portál Hikemates, ktorý je skvelým pomocníkom (nielen) pre turistov – začiatočníkov. Pustili sa aj do obnovy turistických útulní, ich crowdfundingová kampaň je najúspešnejšou v histórii portálu Startlab.

Na konci roka 2018 spojil piatich kamarátov z Oravy nápad vytvoriť turistický portál s tým najlepším vyhľadávaním a odporúčaniami ďalších trás pre začiatočníkov aj pre turistov, ktorí toho zdolali už mnoho. Chceli, aby bol jednoduchý, funkčný, moderný a prehľadný.

Aj keď v tom období existovalo na Slovensku viacero užitočných portálov zameraných na turistiku, pätica mala pocit, že vie priniesť inováciu a zároveň pripraviť niečo pre mladšiu generáciu a jej potreby. „Chceli sme priniesť také riešenie, ktoré ťa určitým spôsobom pozná – vie, kde si už bol a podľa toho ti odporúča ďalšie kopce,“ hovorí jeden zo zakladateľov Jakub Ptačin pre Forbes.sk. Spustením nového vyhľadávania sa tento mesiac cieľu zase o krok priblížili.

Tisícčlenný turistický oddiel

Hikemates funguje aj ako turistický oddiel, ktorý je s vyše tisíc členmi najväčším oddielom Klubu slovenských turistov (KST) a jediným oddielom, do ktorého sa môžu turisti zaregistrovať online za pár minút. „To je ďalšia inovácia pre našu cieľovku mladších turistov. KST združuje množstvo rôznych skupín a my tak trochu dúfame, že práve vďaka našim digitálnym riešeniam doň prilákame aj tú novú a mladšiu generáciu, aby tu KST bolo ešte ďalších niekoľko desiatok rokov,“ hovorí Jakub.

Ako funguje ich oddiel? Pred pandémiou organizovali niekoľko turistických výstupov ročne, kde sa členovia vzájomne podporujú a plnia rôzne výzvy. V tej najnovšej napríklad upratujú hory a lesy od odpadkov.

Reklama

Členovia Hikemates platia sezónny poplatok, ktorý im prináša viaceré výhody – celoročné poistenie na hory, zľavy na ubytovanie na horských chatách na Slovensku, v Česku či v Rakúskych Alpách a podobne.

Jakub však dodáva, že väčšinu aktivít robia pre kohokoľvek, nielen pre členov. „Kto chce, podporí nás. Kto nie, aj tak môže mnohé využívať. Naším cieľom je teda využiť výhody digitálneho sveta, no stále žiť v tom analógovom,“ dodáva.

Na svoju najnovšiu aktivitu – výstavbu turistickej útulne a rekonštrukciu už existujúcich, spustili aj crowdfundingovú kampaň. Cieľová suma sa vyzbierala za 45 minút, čo je rekord portálu Startlab, a svoj pôvodný plán rozšírili o ďalšie aktivity.

Keď sa nedá cestovať medzi okresmi, členovia klubu si krátia čas čistením prírody od odpadkov. Foto: archív Hikemates

„Myslím, že to súvisí nielen s témou, ale aj s odmenami vo forme ‚poustrov‘ (autorských grafík, pozn. red.), ktoré ľudí lákajú a aj bežne bývajú vypredané. Tie sme priniesli v spolupráci s chalanmi z madebythe: s ktorými realizujeme aj kampaň na útulne,“ hovorí Jakub.

Veria, že projekt má potenciál

Spoluzakladateľ Hikemates Patrik Pajta je zatiaľ jediným, kto sa ich projektu venuje full-time. „Prvý polrok som žil zo svojich úspor. Všetci v tíme sme v úvode odrobili určitý počet hodín, ktorý sme vymenili za podiely vo firme. Asi po polroku, keď mi došli vlastné zdroje, sme sa s chalanmi dohodli, že si budem vyplácať časť mzdy, aby som mohol robiť na projekte naďalej naplno,“ vysvetľuje.

Zakladatelia Hikemates teda už od začiatku vedeli, že pokiaľ má projekt fungovať dlhodobo, musí byť nastavený udržateľne a musí si na seba vedieť zarobiť. „Inak by sme mu nemohli venovať toľko pozornosti,“ hovoria.

Stále sú síce v štádiu, kedy do projektu dávajú viac, ako dokáže zarobiť, no postupne sa to zlepšuje. „Veríme, že ak vytrváme, čoskoro sa dostaneme do štádia, kedy budeme vedieť splatiť naše dlhy a všetky odrobené hodiny,“ hovorí Patrik Pajta. Ich biznis plán je jednoduchý: pozorovať problémy, ktoré turisti majú, a nájsť na ne riešenia, ktorých hodnotu ľudia ocenia.

Ako vysvetľuje Patrik, Hikemates stojí na viacerých biznisových nohách, aby im to „nekrachlo“, ak sa jedna z nich zlomí. Asi 40 percent príjmov tvoria členské príspevky, približne 20 percent sú marketingové spolupráce a zvyšných 40 percent im plynie z predaja vlastných produktov, ako je merch či „poustre“. Na ich výrobe sa podieľajú známi slovenskí výtvarníci, napríklad ilustrátor  Adrián Macho či Tina Minor.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hikemates (@wearehikemates)

A ako by motivovali ľudí, aby vyrazili do hôr? „Hory si ťa pritiahnu, keď na to budeš pripravený,“ odpovedá Jakub. Patrik si zase myslí, že v dnešnej dobe ľuďom motivácia nechýba, mnohí ale čakajú na zmiernenie pandemických obmedzení, aby sa mohli dostať na vyššie kopce, ktoré sú mimo ich okresu.

„Pritom majú množstvo pekných túr priamo pod nosom. Možno ich objavia pomocou nášho nového vyhľadávania, kde si vedia vyhľadať túry jednoducho priamo vo svojom okrese,“ dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?