Najväčšie sídlisko na Slovensku prechádza významnými zmenami. Bratislava napríklad aktuálne pracuje na rozšírení petržalskej električkovej trate až po Janíkov dvor a nezaháľajú ani komerční developeri.
Tí totiž v Petržalke pripravujú množstvo rezidencií i kvalitnejšie verejné priestory. Penta Real Estate by mala v apríli tohto roka podrobnejšie predstaviť víťazný návrh na Southbank Bratislava. J&T Real Estate pokračuje v plánovaní Nového Lida a developer YIT Slovakia zase chystá 500 bytov pri Viedenskej ceste.
Nový začiatok, ambicióznejšie plány
Jedným z projektov, ktorý by mal v najbližších rokoch formovať toto sídlisko, je aj SOHO Petržalka. Nejde pritom o nový zámer – pracuje sa na ňom už takmer 17 rokov. Najčerstvejšie dokumenty boli podané na posudzovanie vplyvov na životné prostredie v júni 2021. Vtedy ešte rezidencia niesla názov Petržalka City, no vlani došlo k rebrandingu.
„Projekt prešiel za roky premenou. Vstúpil do neho majoritne nový investor, ktorý má záujem posunúť ho do vyššieho levelu,“ vysvetľuje Viola Trávničková zo spoločnosti Iuris Group, ktorá spoločne s pôvodnými akcionármi pracuje na realizácii.
Ako dodáva, nový názov by mal vyjadrovať základnú myšlienku projektu. Zo zanedbanej oblasti chcú vytvoriť modernú a kvalitnú štvrť, pričom inšpirácia vychádza z už existujúcich štvrtí zvaných SOHO v New Yorku či Londýne. Najnovšie rastie štvrť SOHO aj u susedov v pražských Holešoviciach.
Napriek tomu, že lokalitne je projekt umiestnený v Petržalke a mal by sa stať jej centrom, ktoré doteraz nemala, ambíciou investora je, aby sa stal miestom pre život a prácu všetkých Bratislavčanov, vysvetľuje ďalej Trávničková. Aj preto SOHO.
Čo prinesie projekt?
Aktuálne má developer za sebou schválenie Manuálu rozvoja celej oblasti, taktiež dostal záväzné stanoviská od magistrátu a na stavebnom úrade mestskej časti má podané žiadosti o územné rozhodnutie na prvé celky projektu. Ako dodáva Trávničková, stavebné povolenia by chceli získať do konca tohto roka.
Realizácia by mala priniesť najvyššiu lezeckú stenu v meste, občiansku vybavenosť, park či kultúrno-spoločenské centrum, ktoré môže byť dejiskom podujatí od koncertov cez divadlo až po kongresy. V rámci komplexu vznikne 1200 štvorcových metrov pre maloobchod, takmer 470 parkovacích miest a 200 bytov, z toho 31 bude nadštandardných.
Zdroj: IURIS | SOHO Petržalka (4 fotografie)
Koľko bude projekt stáť?
Čo sa týka financovania, pôjde o kombináciu vlastných zdrojov a bankového projektového financovania. Náklady však developer nateraz nešpecifikoval. „Aktualizujeme rozpočet, takže presné číslo ešte nechceme uviesť,“ vysvetľuje Trávničková.
V zámere z roku 2021 sa počítalo so 44 miliónmi eur. Toto číslo nemusí byť konečné, keďže pandémia, inflácia i vojna na Ukrajine značne ovplyvnili rast cien stavebných materiálov i prác.
S obyvateľmi dospeli ku kompromisu
S dokončením prvej etapy sa podľa dokumentu počíta v trojročnom časovom horizonte od začatia výstavby. Za návrhom stoja architekti z kancelárie Pantograph a metodiku spomínaného manuálu vypracovali zase architekti v štúdiu Alexy&Alexy.
Developer Iuris Group má na konte úspešný bratislavský rezidenčný projekt N!DO, ktorý získal aj Cenu za architektúru a N!DO 2, Iuris House či Octopus Habitat. Realizácia SOHO Petržalka v minulosti narážala na námietky a iniciatívu obyvateľov i mesta, čo je príčinou niekoľkoročných príprav. Po diskusiách s magistrátom však došlo ku kompromisom a úprave návrhu. Celkovo by mala mať jeho výstavba šesť etáp.