Prvý jarný mesiac si nesie knižný prívlastok. Ide pritom o iniciatívu ešte z roku 1955, ktorej výsledkom mala byť popularizácia čítania a kultúry ako takej.
Marec vtedy vyhlásilo za mesiac knihy ministerstvo kultúry Československej socialistickej republiky a Zväz československých spisovateľov v spolupráci s obchodmi a štyrmi najväčšími vydavateľstvami.
Forbes preto oslovil výkonných riaditeľov najväčších developerských spoločností na Slovensku, aby odporučili tituly, ktoré podľa nich stoja za prečítanie. A to nielen počas nasledujúcich marcových dní.
Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ spoločnosti Penta Real Estate
Juraj Nevolník jednoznačne odporúča Sapiens: Stručnú históriu ľudstva od izraelského historika a profesora Juvala Noacha Harariho, aj napriek tomu, že kniha je na trhu už dlhšiu dobu. Konkrétne vyšla v hebrejčine v roku 2011 a do angličtiny bola preložená o štyri roky neskôr. Podľa aktuálnych informácií na Amazone sa celosvetovo predalo 40 miliónov výtlačkov.
„Často totiž zabúdame na to, že sme stále len vzpriamené opice a naše správanie ako živočíšneho druhu je do istej miery biologicky dané. Pri dennodenných rozhodnutiach prepadáme ilúziám o racionalite ľudského správania, pritom za mnohými spoločenskými aj ekonomickými javmi – s nástupom sociálnych sietí, vlnami nenávisti, rozdelením spoločnosti až po mnohé vojenské konflikty, je naša biologická predispozícia. Čím skôr si to uvedomíme, tým lepšie s ňou dokážeme pracovať,“ dopĺňa šéf Penta Real Estate.
Zoltán Müller, výkonný riaditeľ spoločnosti Lucron
Extrémne vlastníctvo – Vodcovstvo a víťazstvo v SEALs, elitných jednotkách amerického námorníctva. Za týmto titulom stoja niekdajší dôstojníci z tímov americkej U.S. NAVY SEAL – Jocko Willink a Leif Babin. V slovenskom preklade vyšla v roku 2017.
V knihe autori ukazujú, ako sa princípy vodcovstva uplatňované v tímoch SEAL dajú vhodne aplikovať v podnikaní aj v bežnom živote. Willink a Babin totiž počas vojny v Iraku viedli tými najvyššími vyznamenaniami dekorovanú špeciálnu bojovú jednotku.
„Kniha ukazuje spôsob myslenia, ktorý uplatňujem voči obchodným partnerom a aký očakávam aj u našich vedúcich zamestnancov,“ vysvetľuje Müller. Na slovenskej verzii tohto titulu sa navyše odborne podieľal rotmajster Michal Ščepko. Je jediným slovenským absolventom výcviku špeciálnych jednotiek amerického námorníctva, čiže NAVY SEALs.
Martin Šramko, výkonný riaditeľ spoločnosti Immocap
Americký biznisový magnát a zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates strávil pri príprave knihy Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe množstvo času skúmaním príčin a následkov tejto hrozby. Zameral sa na to, čo je potrebné na zvrátenie environmentálnej katastrofy, do ktorej planéta smeruje. Spolupracoval pritom s odborníkmi na fyziku, chémiu, biológiu, strojárstvo, politické vedy či financie.
Práve tento titul odporúča šéf Immocapu, pretože v ňom podľa neho Gates pútavo vysvetľuje problematiku klimatickej krízy, jej príčiny a aj možné následky. Ako dodáva, kniha je zrozumiteľná aj pre laickú verejnosť a dobre sa číta.
„Páčilo sa mi tiež, ako sa Gates díva na veľké korporácie aj na každodenný život bežného človeka. Nezostáva však len pri hodnotení situácie, ale navrhuje konkrétne riešenia. Celkom logicky preto na záver prichádza s otázkou: Čo musí urobiť každý z nás?“
Marián Hlavačka, výkonný riaditeľ spoločnosti Corwin
Už v roku 1971 publikoval renomovaný dánsky architekt Jan Gehl svoju knihu Život medzi budovami, ktorá sa zaoberá rozumným a priamym prístupom k zlepšovaniu miest. Podľa neho je dôležité systematicky dokumentovať mestské priestory a postupne ich zlepšovať. Titul sa dočkal aj rovnomennej filmovej podoby.
„Gehl je vizionár, ktorého myšlienky a princípy tvorby verejných priestorov pomohli zmeniť Kodaň na jedno z najlepších miest na život na svete. Jeho práce sú asi najsilnejšou inšpiráciou pre Corwin,“ tvrdí Hlavačka.
Zároveň odporúča knihu Soft City: Building Density for Everyday Life od Davida Sima. Dodáva, že by mala byť povinnou literatúrou pre všetkých, ktorí sa venujú stavebníctvu a zodpovednému rozvoju miest, kde je na prvom mieste človek.
Obe knihy, ktoré odporúča šéf Corwinu, sú dostupné len v anglickom jazyku.
Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ spoločnosti Alto Real Estate
Blízky spolupracovník Billa Gatesa a český kouč a manažér Jan Mühlfeit pôsobil v spoločnosti Microsoft takmer 22 rokov. Z toho posledných 15 rokov bol v najužšom vedení a tesne pred odchodom zastával funkciu prezidenta spoločnosti pre Európu. V knihe Pozitívny líder vychádza zo svojich skúseností s vedením ľudí a poznatky v rámci nej zhrnul do štyroch krokov. A ako sám uvádza, pozitívny prístup zvyšuje produktivitu až o tretinu.
„Snažím sa z nej najmä prenášať myšlienky pozitívneho prístupu k naštartovaniu a rozvoju svojich kolegov,“ dopĺňa k svoju odporúčaniu Valovič. Titul je dostupný v slovenskom preklade aj v českom origináli.
Milan Murcko, výkonný riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia
Bývalý hlavný urbanista v americkej Svetovej banke Alain Bertaud dohliadal na rozvoj mnohých miest po celom svete – napríklad v Bangkoku, Port au Prince na Haiti, Sana’a v Jemene, v Paríži, Tlemcene v Alžírsku či v Chandigarhe v Indii. Svoje skúsenosti následne pretavil do publikácie o trhoch a praxi mestského plánovania Order without Design: How Markets Shape Cities. Tá je zatiaľ dostupná len v angličtine.
„Mesto je primárne ekonomický a až sekundárne urbanistický fenomén, stačí sa pozrieť do histórie. Je to komplexný adaptívny systém, ktorý sa nedá riadiť inžinierskym spôsobom. Ak si ľudia nemôžu dovoliť bývať v meste, chradne jeho ekonomika a následne upadá aj urbanizmus,“ uvádza šéf YIT Slovakia na margo svojho tipu na knihu.
Ak rozhodnutia o rozvoji mesta robia primárne „neomylní urbanisti“, výsledkom je úpadok ekonomiky mesta, stagnácia až exodus obyvateľstva. Prudký nárast cenovej úrovne tovarov a služieb a nakoniec zlá ekonomika „zabezpečí“ zlý urbanizmus, uzatvára Murcko z YIT Slovakia.
Igor Lichý, predseda predstavenstva ITB Development
Američan Edward Gleaser, ktorý je zároveň jeden z najvýznamnejších ekonómov mesta, má na konte knihu Triumf mesta. V nej tvrdí, že hoci veľkomestá celkovo, nielen v USA, nemajú dobrú povesť, sú považované za špinavé a zlé pre životné prostredie, opak je pravdou. Sú najzdravšie, najzelenšie a najbohatšie z hľadiska kultúry i ekonomiky.
Podľa Lichého autor brilantným spôsobom vysvetľuje, prečo je rozvoj miest a výstavba v nich dôležitá nielen pre ekonomiku, ale aj pre ekológiu. Odpovedá aj na to, prečo sa aktivisti, ktorí sú proti výstavbe, hlboko mýlia.
„Táto kniha ma zaujala natoľko, že som dokúpil hneď niekoľko kusov a vždy, keď sa stretnem s niekým, kto o ďalšom rozvoji miest pochybuje, s radosťou mu knihu podarujem,“ dodáva Lichý. V slovenskom preklade vyšla v roku 2019.
Borek Simandl, výkonný riaditeľ spoločnosti Finep SK
Občianske združenie Bystriny vydalo knihu Dobrodruh: Spájame dobro a cestovanie po Slovensku. Čitatelia v nej nájdu rôzne cestovateľské tipy spojené podporou zmysluplných miestnych projektov. Napísal ju kolektív autorov Zuzana Wienk, Martin Bajaník, Jana Gombošová, Pavol Lacko, Daniel Feranec (bloger Čoje), Július Barczi, Gabriela Grossmannová a Lucia Matejová.
„Slovensko je moja veľká láska a voľný čas venujem tomu, aby som ho čo najlepšie spoznal. Netradičný sprievodca Dobrodruh zavedie cestovateľov na známe aj menej známe miesta a predstavuje lokálne turistické, gastronomické aj ďalšie projekty. Bedeker je užitočný nielen tým, že v ňom nájdete aj menej známe destinácie, ale aj tým, že podporuje domácich podnikateľov,“ hovorí Simandl.
Občianske združenie Bystriny na Slovensku je zároveň komunitou, ktorá spája aktívnych ľudí túžiacich meniť svet k lepšiemu. Odbornú pomoc tak môžu bezplatne získať aj ponúkať rôzne iniciatívy. Okrem samotnej platformy združenie organizuje aj odovzdávanie ocenenia Biela vrana, ktoré v roku 2019 prevzalo od Aliancie Fair-play a Via Iuris.