V prvom čísle magazínu Nevyhorení o duševnom zdraví sa venujeme z rôznych uhlov tomu, ako sa dostať bližšie k sebe.
Ak vás táto téma zaujíma, okrem samotného magazínu sme si pre vás pripravili aj knižné odporúčania. O svoje tipy sa s nami podelili aj psychológovia Aleš Bednařík, Andrej Jeleník, Matúš Bakyta a Kristína Pomothy.
Ján Markoš: Bližšie k sebe (2021)
„V hluku médií a v každodennom pracovnom zhone často nedokážeme začuť jemné signály svojho tela. Potrebujeme sa opäť dostať bližšie k sebe samým,“ píše autor knihy a šachový veľmajster Ján Markoš a ponúka spôsoby, ako na to.
Frank Tallis: Žiť sa musí (2021)
Tallisova kniha je kompasom v histórii psychologických teórií, ktoré bravúrne prepája s výzvami, akým čelí moderný človek v dnešnej uponáhľanej a izolovanej dobe.
Brené Brown: Atlas of the heart (2021)
Schopnosť presne pomenovať naše emócie a mať ich v aktívnej slovnej zásobe je podľa svetoznámej sociologičky predpokladom skutočného spojenia sa so sebou a so svetom okolo nás. Jej najnovšia kniha je praktickým sprievodcom na tejto ceste.
Josh Cohen: Not Working – why we have to stop (2019)
Naša kultúra démonizuje nečinnosť. Psychoanalytik Josh Cohen sa pozerá na jej samé dno a nachádza v nej mnohé výhody a kreatívny potenciál. Tvrdí, že žiť dobrý život znamená oslobodiť sa od neustáleho nutkania byť aktívny a zaneprázdnený. Pre spojenie so sebou samým je schopnosť zastaviť sa a stáť nevyhnutná.
Dan Harris: Meditácia pre nervóznych skeptikov (2018)
Autor jasným, jednoduchým a vtipným spôsobom ukazuje, ako nám meditácia pomáha ukotviť sa v sebe. A nielen to. Môžete sa vďaka nej naučiť aj jednu z najdôležitejších zručností súčasnosti – vedieť sa sústrediť na to podstatné a nepodliehať impulzom.
Stanislava Gajdošová: Menej konať, viac byť (2021)
Autorka jednej z esejí v tomto magazíne napísala po svojej skúsenosti s vyhorením sprievodcu na ceste von z väzenia výkonu. Jej kniha je priepustkou k rovnováhe, radosti a hlbším vzťahom.
Tsultrim Allione: Pečuj o své démony (2012)
Každý máme svojich „démonov“ – úzkosti, problémy vo vzťahoch, hnev. Keď proti nim budeme iba bojovať, nezmiznú. Americká učiteľka budhizmu ponúka množstvo praktických „svetských“ aktivít, ako s našimi démonmi pracovať.
Haemin Sunim: Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte (2017)
Jednoduchou a zrozumiteľnou formou esejí a krátkych posolstiev inšpiruje čitateľov k inému pohľadu na svet a k hľadaniu cesty k šťastnejšiemu a vyrovnanejšiemu životu.
Viktor E. Frankl: Hľadanie zmyslu života (1946, 2011)
Profesor neurológie a psychiatrie Viktor Frankl, ktorý prežil koncentračný tábor, sa zamýšľa nad zmyslom života a dáva akýsi návod, ako sa nenechať zlomiť okolnosťami, ale napriek všetkému povedať životu áno.
Knižným partnerom magazínu Nevyhorení je kníhkupectvo Panta Rhei.