3. októbra 2019

Slovenský developer Corwin plánuje výstavbu štyroch bytových domov na najväčšom ľubľanskom sídlisku Šiška. Malo by ísť o investíciu vo výške 45 miliónov eur. Stavebné práce plánujú spustiť v prvej polovici budúceho roka, prví nájomníci by sa mohli nasťahovať na konci roka 2022.

Rezidenčný projekt nesie názov Kvartet a v štyroch 16-podlažných vežiakoch by mal developer vybudovať 221 jedno- až štvorizbových bytov. Na 11. až 15. poschodí sa budú nachádzať terasové byty, na nižších podlažiach zase byty s klasickými lodžiami.

7 vecí, ktoré chýbajú Bratislave, aby bola kvalitnou metropolou? Toto sú postrehy humánneho geografa

„Chceli sme expandovať do zahraničia, lebo v tom vidíme jedinú cestu pre Corwin,“ približuje Marián Hlavačka, predseda predstavenstva spoločnosti. „Slovinsko sme zvolili na základe príležitosti. Tamojšia konsolidačná banka vypísala tender na kúpu pozemku, uspeli sme spomedzi piatich záujemcov. Môžem povedať, že v Ľubľane budeme prvým relevantným zahraničným developerom.“

Marián Hlavačka
Marián Hlavačka. Foto: Miro Nôta

Slovinské hlavné mesto má necelých 300-tisíc obyvateľov a zďaleka nezažíva taký stavebný boom ako, povedzme, Bratislava. Slovenského developera presvedčila aj výhodná poloha pozemku. Nachádza sa totiž v susedstve budúceho najväčšieho nákupného centra v meste, ktoré by mali dokončiť na budúci rok. Šéf slovinskej pobočky Corwin Roman Karabelli si dokonca myslí, že štvrť má potenciál stať sa jednou z najatraktívnejších častí mesta.

Developer tvrdí, že Kvartet odráža potreby moderného mestského bývania a akceptuje víziu zeleného mesta. Má priniesť vysoko funkčné, kvalitné a energeticky úsporné bývanie, ktoré však bude aj cenovo dostupné. Vo vežiakoch naprojektovali aj 33 bytov určených na špeciálne úpravy pre starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím. Súčasťou vežiakov sú aj podzemné garáže a každý byt má mať aj dve parkovacie miesta na bicykle.

Projekt navrhlo medzinárodne uznávané štúdio Ofis arhitekti, ktoré s Corwinom spolupracovalo aj na bratislavskom Einparku.

Ako rástli výškové budovy v Bratislave? Od Manderláka po mrakodrap Eurovea Tower

„Štyri obytné veže sú zasadené medzi zeleňou a stromami, ktoré vytvárajú prírodný ekosystém v oblasti s výrazne mestským charakterom,“ približuje slovinská architektka Špela Videčnik z Ofis arhitekti. „Zelená koncepcia sa opakuje aj na horných podlažiach. V tejto časti sú veže odstúpené a vizuálne vytvárajú dialóg s vrchmi Álp, ktoré sú vidieť v diaľke.“

Podľa slov Mariána Hlavačku bude Kvartet akýmsi laboratóriom expanzie Corwina. V Ľubľane sa však slovenská firma pozerá už aj po ďalšom projekte, ktorým by mala byť výstavba kancelárskych priestorov v úplnom centre mesta.

V Bratislave stojí Corwin aj za developerskými projektmi Blumental či Dúbravy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk