22. decembra 2018

Biznis ostal v rodine. Na čele slovenskej značky detského oblečenia Juuj dnes stoja Janetta a Zuzana Spodniakové. No nebolo to tak od začiatku. Pomyselné žezlo biznisu prebrali od ďalšej ženy z rodiny. 

Značka Juuj, ktorá sídli vo Zvolene, sa od samého začiatku sústreďuje na výrobu kvalitného slovenského oblečenia pre deti. Takého, ktoré im žiadnym spôsobom neškodí. A na tom sa aj napriek rošáde majiteliek nič nezmenilo.

Zakladateľka z biznisu odišla

Táto slovenská značka vznikla v roku 2014. V tom čase ju ako malú rodinnú firmu založila Michaela Spodniaková, ktorá chcela v rámci vlastného biznisu vytvárať kvalitné, štýlové ale predovšetkým funkčné oblečenie pre tých najmenších. Základný kameň tejto značky položila vo svojej obývačke, takpovediac „na kolene.“ Ako prvé produkty vyrobila šmolko-čiapky, v ktorých odfotila svoje dieťa i ratolesti kamarátok. Výsledok uverejnila na sociálnej sieti Facebook, kde sa odohralo niečo, čo nečakala ani len vo sne.

Duo matiek má látky ako Yves Saint Laurent: Ich oblečenie rastie s deťmi

Doslova z večera do rána totiž nastal okolo týchto prvých výtvorov skutočný boom. Na profile jej pribudlo 500 sledovateľov a za prvý mesiac predala i rovnaký počet oných šmolko-čiapok. Všetko išlo ako po masle, no v roku 2017 sa Michaela ocitla na kariérnej križovatke. Rozhodovala sa totiž, či sa bude venovať svojmu biznisu alebo fotografovaniu, s ktorým začala ešte pred založením značky Juuj. Obe veci ju zamestnávali až príliš a nestíhala všetko tak, ako by chcela. Veľmi dobre si uvedomovala, že naraz nemôže sedieť na dvoch stoličkách. Jej výber padol nakoniec na fotografovanie.

Reklama
Slovenská značka Juuj sa venuje predovšetkým detskému oblečeniu. Foto: archív Juuj

Pomyselné žezlo biznisu prebrali po Michaele dve ďalšie ženy Spodniakové. Značka sa týmto spôsobom nielen zachovala, no ostala priamo v rodine. Aktuálne sú na jej čele Janetta (švagriná Michaely) a jej dcéra Zuzana (neter Michaely). Prvá majiteľka však na Juuj ani náhodou nezabudla, svoj niekdajší biznis síce nevedie, no pomáha v ňom s fotografiami.

Produkty si nechávajú šiť v externých dielňach

Ženy, ktoré stoja za značkou Juuj, sa snažia, aby bol každý kúsok ich oblečenia trendový a nadčasový zároveň. Každoročne im v eshope pribudne nový sortiment. Kým zo začiatku to boli veci výhradne pre deti, tak dnes už ponúkajú i produkty pre dospelých. Neochvejne sa pri dizajne ale držia minimalizmu. Stavili na starú frázu, podľa ktorej sa práve v jednoduchosti ukrýva krása.

Mama dvoch detí šije a navrhuje oblečenie pre malých lapajov

„S mamou sme perfekcionistky, takže si všetko okrem šitia zabezpečujeme samé. Keby sme boli krajčírkami, zrejme by sme si všetko i šili,“ upresňuje Zuzana Spodniaková. Produkty značky Juuj necháva dvojica podnikateliek šiť v externých dielňach vo Zvolene a Babinej. Vďaka tomuto riešeniu nemuseli investovať do nákupu strojov a zariadení.

Značke Juuj priniesli najväčší úspech tieto šmolko-čiapky. Dnes je ich výber široký. Foto: archív Juuj

Spočiatku všetky peniaze, ktoré vďaka značke Juuj zarobili, investovali späť do biznisu. Nakupovali nové látky, pridávali odtiene a neskôr si nechali vyrobiť i profesionálne štítky s identifikáciou značky, materiálovým zložením a návodom na správnu starostlivosť. „Dovtedy sme ich len prikladali k produktom vytlačené na papieri,“ priznáva Zuzana pre Forbes.sk.

V predaji sa najviac darí už toľkokrát spomínaným šmolko-čiapkam. Pre Juuj sú skutočným esom v rukáve. Preto ich dnes už zákazníkom ponúkajú vo viac ako 30 farebných odtieňoch a 5 variantoch. Chceli zabezpečiť, aby mali ľudia v prípade ich najpredávanejšieho produktu poriadny výber.

Pri výbere noviniek sa spoliehajú na intuíciu

Keďže pod značkou Juuj vzniká oblečenie pre deti, tak Zuzana prízvukuje, že v biznise dbajú na to, aby používali kvalitné materiály, ktoré sú certifikované pre deti do troch rokov. Nenájdete v nich škodlivé farby ani chémiu. S mamou Janettou sledujú i módne trendy, aby s nimi dokázali udržať krok. Výber produktov nechávajú z väčšej časti na intuícii. Trh ich vie niekedy poriadne prekvapiť. „Mnoho nápadov ani neuzrie svetlo sveta, a mnohokrát prekvapivo práve to, čo považujeme za priemerné, sa zákazníkom javí ako to najzaujímavejšie,“ ozrejmuje Zuzana.

Produktové fotografie má na starosti bývalá majiteľka značky. Foto: archív Juuj

Každý rok pridávajú podnikateľky do svojho eshopu dve nové kolekcie, a to na obdobie jar/leto a jeseň/zima. Každá z nich si nesie vlastný názov i tému. Tá posledná, ktorá dostala označenie „veď to,“ zaznamenala veľký úspech. Ten pripisujú potlačiam, ktoré si ručne vyrábajú samé. Za mesiac z nej predali takmer tisíc kusov.

V biznise sú pre Janettu a Zuzanu okrem kvalitných materiálov dôležití i spokojní zákazníci. Veď kto by o takých nestál? Pre blaho biznisu chcú naďalej neúnavne rozširovať svoj sortiment a prichádzať s nápadmi, ktoré ich cieľovú skupinu potešia a prekvapia.

Hlavné foto: Tieto čiapky (vľavo) sú u zákazníkov obľúbené a Zuzana (vpravo) to dobre vie. Foto: archív Juuj