18. februára 2020

Tento rok v apríli uplynie deväť rokov, odkedy sa vydala do najslávnejšej rodiny sveta. Partnerkou britského princa Williama je však vojvodkyňa Catherine, rodená Catherine Elizabeth Middleton, už takmer 20 rokov. Počas deväťročného manželstva porodila jej kráľovská výsosť Catherine, vojvodkyňa z Cambridge, všeobecne nazývaná Kate, tri deti: dvoch synov a dcéru, ktorí tento rok postupne oslávia svoje druhé (Louis), piate (Charlotte) a siedme narodeniny (George).

Táto žena je nevestou, manželkou a matkou troch budúcich kráľov. Princ Charles, princ William a princ George sú jej najbližšími ľuďmi v živote. Vojvodkyňa z Cambridge je zároveň jednou z najznámejších svetových celebrít a je tiež prvým dievčaťom z bežnej strednostavovskej anglickej rodiny, ktorá sa vydala do britskej kráľovskej rodiny.

Organizovala návštevu Alžbety II. a šéfovala protokolu v NRSR.
V spoločnosti aj v parlamente chýba slušnosť

Všetky predchádzajúce nevesty britských princov mali urodzený pôvod, a to vrátane Lady Diany pochádzajúcej zo slávnej rodiny stredoanglických Spencerovcov, alebo Sophie, rodenej Rhys-Jones, súčasnej grófky z Wessexu, manželky princa Edwarda. Šľachtický pôvod má aj ďalšia z kráľovských neviest, vojvodkyňa s kontroverznou povesťou Sarah „Fergie“ Ferguson, bývalá manželka princa Andrewa.

Žiadne rozhovory – až doteraz

Prvou ženou skutočne prostého pôvodu, ktorá sa stala matkou budúceho kráľa, je až vojvodkyňa Catherine, dcéra niekdajšieho letového dispečera a letušky a súčasných úspešných podnikateľov Michaela a Carole Middletonovcov. Kate má už dlho výnimočné postavenie v rodine. Všade, kam príde, vzbudzuje všeobecnú pozornosť a záujem. S médiami však vojvodkyňa hovorí minimálne. Za celé obdobie svojho manželstva poskytla len minimum rozhovorov, a keď už, boli to maximálne niekoľkominútové príspevky. Výnimkou bol snáď len jeden dlhší spoločný rozhovor Kate a Williama pre BBC v deň ich zásnub 16. novembra 2010.

Kráľovské čísla. Čo všetko spadá
do 500-miliónového majetku kráľovnej Alžbety II.

Neposkytovať médiám žiadne rozhovory je v britskej kráľovskej rodine tradíciou. Nie je na tom nič zvláštne. Jej veličenstvo kráľovná Alžbeta II. napríklad neposkytla médiám žiadny rozhovor nikdy v živote. Väčšina rodiny sa tohto pravidla drží tiež. Prejavy – áno, neformálne debaty – áno, oficiálne rozhovory pre médiá – to nie. Až na niekoľko mimoriadnych výnimiek, akou bolo nedávne interview princa Harryho a jeho manželky Meghan pre ITV.

Od minulého víkendu však majú priaznivci britskej kráľovskej rodiny mimoriadnu príležitosť počuť vojvodkyňu Catherine pri unikátnom mediálnom vystúpení – 30-minútovom podcaste, ktorý natočila s novinárkou Giovannou Fletcher.

Dôležitosť výchovy detí

V programe nazvanom Happy Mum, Happy Baby (Šťastná mama, šťastné dieťa, pozn. red.), v ktorom sa Giovanna Fletcher už tri roky systematicky venuje rôznym okolnostiam výchovy detí v ranom veku a starostlivosti o ne, hovorí vojvodkyňa z Cambridge mimoriadne otvorene o svojom súkromí, detstve, rodine, troch deťoch a rodičovských skúsenostiach z najranejšej fázy ich života. Je to prvý podcast tohto typu, aký kedy niekto z členov najužšej kráľovskej rodiny natočil.

Zo strany vojvodkyne rozhodne nešlo o snahu na seba a svoju rodinu zbytočne upozorňovať. Súkromie si Kate a William naopak veľmi chránia. Podcast, ktorý vojvodkyňa Catherine natočila koncom januára, má však svoj dôvod aj silné poslanie – je súčasťou kampane 5 Big Questions on the Under Fives, ktorú si Kate vzala pod patronát.

Cieľom programu 5 Big Questions je upozorniť na dôležitosť, ktorú majú pre najmenšie deti okolnosti ich výchovy a ďalšie vonkajšie vplyvy v útlom veku – od narodenia do veku piatich rokov.

Práve táto téma – výchova a starostlivosti o fyzické aj duševné zdravie detí – je veľkou osobnou témou mladej vojvodkyne Kate. A jej aktivity otvorene podporuje aj kráľovná Alžbeta II. Kate navštevuje väčšie aj malé mestá a dedinky, miestne škôlky aj strediská starostlivosti o malé deti, hovorí s rodinami, sleduje skupiny, ktoré s deťmi pracujú, a propaguje a podporuje ich činnosť.

Kate sa stará o deti spolu s manželom

S tým súvisí aj nedávno zverejnený rozhovor. Catherine hovorí otvorene o svojom detstve aj o skúsenostiach matky troch malých detí, o ktoré sa snažia ona a jej manžel maximálne starať a všestranne sa im venovať. Vyvracia tak predstavu, že o deti sa stará armáda opatrovateliek a guvernantiek. Catherine v podcaste naopak približuje, že s deťmi trávi veľkú časť voľného času sama a zaoberajú sa úplne bežnými domácimi činnosťami.

Spomína napríklad, že George, Charlotte a Louis trávia veľa času vonku, v lese alebo na záhrade, hlavne na ich vidieckom panstve Anmer Hall v Norfolku. Hovorí aj o tom, ako spolu varia a pečú a vymýšľajú si rôzne spoločné aktivity.

Kate k týmto aktivitám vraj inšpirovala výchova jej babičky z otcovej strany, pani Valerie Glassborow: „Mala som úžasnú babičku, ktorá nám venovala veľa času – hrala sa s nami, naučila nás mnohé zručnosti, chodili sme s ňou záhradníčiť do skleníka, varili sme. Teraz sa snažím všetky tieto skúsenosti odovzdať svojim deťom.“

Harry a Meghan chcú finančnú nezávislosť.
Takto si môžu zarobiť viac ako tri milióny dolárov, ktoré potrebujú

V podcaste sa tiež snaží lobovať za úplné omedzenie moderných technológií v rukách malých detí a bojuje za ich návrat k prírode. Preto spolupracuje s organizáciou, ktorej cieľom je sprístupniť deťom v Británii čo najviac verejných priestranstiev.

Vlani v máji v rámci známej výročnej kvetinárskej výstavy Chelsea Flower Show vojvodkyňa z Cambridge predstavila i vlastný koncept „otvorenej záhrady pre deti“, kde by sa deti mohli hrať, bezpečne behať bosé, rybárčiť alebo si stavať domčeky na strome. Koncept vzbudil veľkú pozornosť a záujem medzi predstaviteľmi britských miest aj správcov verejných priestranstiev. Podcast s Catherine si môžete vypočuť aj vy.

Autorka: Irena Cápová pre Forbes Česko píše o úspešných značkách a ľuďoch, ktorí za nimi stoja. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk