17. mája 2019

Tomu sa povie narodiť sa so striebornou, alebo skôr zlatou lyžičkou v ústach. Najnovší prírastok do britskej kráľovskej rodiny, syn Meghan Marklovej a princa Harryho, Archie Harrison Mountbatten-Windsor, má prastarú mamu, ktorá doslova a do písmena žije ako kráľovná.

Alžbeta II. vlastní niekoľko palácov, čelenky od Cartiera, vzácne maľby, zbiera plnokrvníky a denne kombinuje nekonečné množstvo farebných klobúkov a luxusného oblečenia, a to všetko bez toho, aby bola miliardárkou. Jej veličenstvo Alžbeta II. nosí kráľovskú korunu od roku 1953, žije luxusný život, no ani zďaleka nie je taká bohatá ako najbohatší ľudia sveta. Kráľovnej odhadovaný majetok dosahuje hodnotu 500 miliónov dolárov, čo je výrazne menej ako majetok 2153 miliardárov, ktorí sa tento rok ocitli v rebríčku najbohatších ľudí planéty podľa magazínu Forbes. No aj tak jej životný štýl môže ktorýkoľvek z nich závidieť.

Domov mimo domova: Hrad Balmoral, kráľovnina letná rezidencia v Škótsku, je jedným z mála hradov, ktoré priamo vlastní. Foto: TASR/AP

Deväťdesiattriročná kráľovná priamo vlastní niekoľko nehnuteľností, napríklad hrad Balmoral v Škótsku či statok Sandringham v Norfolku. Mnohé z jej najhodnotnejších aktív, ako napríklad Buckinghamský palác, vlastní nepriamo cez štruktúru zvanú Crown Estate.

Ak by sa niekedy dostala priamo k vlastníctvu Crown Estate ako aj súkromného trustu Vojvodstva Lancaster (trust zahŕňa kráľovské majetky v lancasterskom vojvodstve a riadi sa rovnakými pravidlami ako Crown Estate), podľa odhadov magazínu Forbes by sa stala najbohatším človekom vo Veľkej Británii a treťou najbohatšou ženou na svete s majetkom v odhadovanej hodnote prevyšujúcej 25 miliárd dolárov. Crown Estate zahŕňa nespočetné množstvo nehnuteľností vo Veľkej Británii a nevlastní ho ani vláda, ani kráľovská rodina.

Ani v tejto obrovskej sume ale nie je zahrnutá kráľovská zbierka vrámci takzvanej Royal Collection Trust, ktorá by mohla mať hodnotu viac ako miliardu dolárov a v ktorej sú exkluzívne kúsky ako Fabergého vajcia či Rembrandtove obrazy.

Okrem toho má kráľovná aj klasický príjem. Z nehnuteľností v rámci 18-miliardového Crown Estate a štruktúry Vojvodstva Lancaster, čo je realitný trust, ktorého história siaha až do roku 1265, jej vlani na osobné výdavky vyplatili 27 miliónov dolárov (pred zdanením).

Princ Charles, alebo aj princ z Walesu, svoj luxusný životný štýl ako aj život svojich synov financuje z príjmov z vojvodstva Cornwall. Foto: TASR/AP

Najstarší syn kráľovnej Alžbety Charles prirodzene nie je taký bohatý ako jeho matka. Zatiaľ. Sedemdesiatročný princ z Walesu za svoj ročný príjem vďačí výnosom z majetku v cornwallskom vojvodstve, ktoré spravuje realitný trust pozostávajúci hlavne z 53-tisíc hektárov pozemkov a viac ako 450-miliónového  majetku komerčných aktív vo Veľkej Británii.

Tieto príjmy pokrývajú nielen výdavky princa Charlesa, ale aj jeho dvoch synov Williama a Harryho spoločne s ich rodinami – Williamovou manželkou Kate a ich troma deťmi ako aj Harryho manželkou Meghan Markle a ich novorodeného syna Archieho.

Aj keď sú mladí Windsorovci omnoho viac pri zemi ako ich kráľovská stará mama, aj oni si užívajú kráľovský život. V roku 2018 smerovalo na osobné výdavky rodín Williama a Harryho 6,1 milióna dolárov. Oficiálne kráľovské finančné výkazy však detailnejšie neuvádzajú, na aké účely peniaze smerovali.

Aj keď je svet stále kráľovskou rodinou fascinovaný, vo Veľkej Británii sa nájdu aj ľudia, ktorí ju považujú za záťaž, ktorú musia znášať bežní ľudia ako platcovia daní. Podľa Richarda Haigha zo spoločnosti Brand Finance to ale nemusí byť úplne pravda. „Vlani sme ocenili prínos pre britskú ekonomiku spojeného so svadbou Harryho a Meghan na takmer 1,5 miliardy dolárov,“ povedal Haigh magazínu Forbes. V správe o monarchii za rok 2017 Brand Finance zároveň odhadla prínos pre britskú ekonomiku z cestovnému ruchu priamo spojeného s kráľovskou rodinou na 700 miliónov dolárov.

Kráľovská rodina v číslach

NEHNUTEĽNOSTI

18,7 mld. USD – Celková hodnota nehnuteľností, ktoré spadajú pod Crown Estate a podobnú štruktúru v Škótsku. Technicky vlastní celé portfólio komerčných a priemyselných nehnuteľností kráľovná, nemôže však nič z neho predať. Hodnota Buckinghamského paláca sa odhaduje na 4,7 mld. USD a Kensingtonský palác znalci odhadujú na 600 mil. USD.

PENIAZE, KTORÉ KRÁĽOVSKÁ RODINA VRACIA ŠTÁTU

428,2 mil. USD: Časť zisku z Crown Estate za rok 2018, ktorý smeroval do britskej štátnej pokladnice a nie do kráľovskej peňaženky.

145,6 mil. USD: Aktíva v správe charitatívnych organizácií princa Charlesa, ktoré podporujú rozmanité ekonomické, ekologické a spoločenské aktivity vo Veľkej Británii aj vo svete.

46,7 mil. USD: Objem peňazí, ktoré smerovali na charitatívne aktivity filantropických organizácií princa Charlesa v roku 2018.

ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Foto: stamps-for-sale.com

200 miliárd: Počet reprodukcií podobizne kráľovnej Alžbety na britských poštových známkach. Ich dizajn sa od roku 1967 nezmenil a je tak zrejme najviac reprodukovaným dielom v histórii umenia.

17,6 mil. USD: Objem financií, ktorý získali z predaja šperkov a Fabergého umeleckých diel zo zbierky princeznej Margaret na aukcii v Christie’s v roku 2006.

2,2 mil. USD: Odhadovaná čistá hodnota majetku Meghan Marklovej na základe jej príjmu z úspešného amerického seriálu Suits, kde súčasná vojvodkyňa zo Sussexu účinkovala sedem sezón v roli Rachel Zaneovej. Za jeden diel brala podľa odhadov v priemere 57 500 dolárov.

Kráľovská čelenka: Čelenka Poltimore zo zbierky nebohej princeznej Margaret išla do dražby v roku 2006 a predala sa za 1,7 milióna dolárov. Foto: SITA/AP

583-tisíc USD: Celkové príjmy jazdeckých koní kráľovnej Alžbety za minulý rok. Najcennejší kôň kráľovnej Alžbety je írsky plnokrvník vytrénovaný v Anglicku – volá sa Estimate a v roku 2012 získal Vázu kráľovnej na dostihoch v Ascote a nasledujúci rok aj Zlatý pohár z Ascotu. Do „dôchodku“ tento plnokrvník odišiel v roku 2014 a počas celej svojej jazdeckej kariéry na prize money získal viac ako 487-tisíc dolárov.

Prichádza nevesta: Meghan Marklová na ceste na sobáš v kráľovninom Rolls Royce Phantom IV z roku 1955. Foto: SITA/AP

1 mil. USD: Aukčná cena Rolls-Roycu Phantom IV z roku 1955, ktorý patril kráľovnej Alžbete a ktorý sa predal na aukcii Bonhams v septembri 2018.

23 578: Počet drahokamov vystavených vrámci prehliadky korunovačných klenotov uskladnených v Tower of London. Medzi nimi je aj najväčší biely diamant špičkovej kvality s váhou 530,2 karátov.

7 500 USD: Cena, za ktorú sa v decembri 2014 predal kúsok kráľovskej torty zo svadby princa Williama a Kate Middletonovej na aukcii v aukčnom dome Julien’s.

Pripravený na život: Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu predstavujú svetu synčeka Archieho. Foto: TASR/AP

7: Miesto v „poradovníku“, na ktorom sa nachádza novorodený syn princa Harryho Archie v zástupe potenciálnych nástupcov na britský kráľovský trón.

Autorka Deniz Cam píše pre Forbes US o najbohatších ľuďoch sveta. 

Hlavné foto: SITA/AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk