21. júla 2019

Ženy, väčšina z vás tento problém určite pozná. Raz podpätky milujete, inokedy ich z hĺbky duše nenávidíte. Vyzerajú fantasticky, krásne tvarujú a predlžujú nohy a každý outfit o čosi pozdvihnú. Nuž, po niekoľkých hodinách ale nastupuje neúprosná bolesť. Pľuzgiere na nohách a boľavý chrbát sú neznesiteľné vedľajšie účinky ich nosenia. 

Na trhu sa však objavili prvé topánky s vysokými podpätkami, ktoré sa dajú za menej ako päť sekúnd doslova rozložiť na pohodlné balerínky či sandále. A tie prinesú úľavu mnohým milovníkom obuvi. Zoznámte sa teda s inšpiratívnym príbehom, ktorý sa ukrýva za touto novinkou.

Riešenie dilemy: štýl alebo praktickosť?

Za značkou Pashion Footwear stojí len 23-ročná CEO a podnikateľka Haley Pavone. Tá založila vlastnú spoločnosť v roku 2016 z internátnej izby na California Polytechnic State University. Všetko sa to ale začalo počas noci plnej tanca, ktorú strávila s priateľmi.

Dvakrát skrachovala a vyhlásila bankrot. Následne zarobila milióny dolárov na spreji proti zápachu

Vtedy ju inšpirovali vlastné boľavé chodidlá, ktoré trpeli práve pre vysoké podpätky. Urobila teda to, čo väčšina iných žien, vyzula si topánky, no na bosé nohy jej skočila priateľka v ďalších podpätkoch. A tak prišla s nápadom.

Takto jednoducho sa topánok zložia podpätky. Foto: Forbes.com/Melissa Fitzpatrick

Pavone sa ihneď pustila do práce a začala skúmať vysoké podpätky. Rýchlo zistila, že spôsobujú mnoho problémov. „V Spojených štátoch amerických sú najčastejšou príčinou bolesti nôh,“ hovorí. „Ženy dobre poznajú bolesť chrbta, ktorá prichádza s nosením topánok na vysokých podpätkoch. Často si však neuvedomujú, že kým ucítia bolesť chrbta, tak ich nohy, členky, kolená a boky sú už ohrozené.“

Stovky miliónov stihli zarobiť samy. Toto sú najbohatšie ženy USA pod 40 rokov

V priebehu niekoľkých mesiacov pribrala Pavone na palubu svojho biznisu dvojicu spolužiakov. Tyler Unbehand, ktorá sa špecializuje na priemyselné technológie, a Seijiho van Bronkhorsta, inžiniera, ktorý sa zase venuje dizajnu obuvi. Ako tím odborníkov začali spoločne pracovať na pohodlných topánkach s vysokými podpätkami, v ktorých by mohli ženy stráviť celý deň. Nech už sedia v zasadacej miestnosti alebo sa zabávajú na plese.

Cieľom Pavone bolo posilniť postavenie žien a dať im prostriedky, vďaka ktorým by si už nikdy nemuseli vyberať medzi štýlom a praktickosťou. Svoj tím, ktorý dnes z 80 % tvoria ženy, zaraďuje do oblasti „fashiontech“ a vraví, že jej spoločnosť je vytvorená ženami pre ženy. Koncept revolučných topánok predstavila prvýkrát na každoročnej súťaži California Polytechnic State University. A získala za ne prvé i druhé miesto.

Počas nasledujúcich mesiacov vyvinul jej tím prvý prototyp, ktorý prezentoval na každoročnej súťaži Innovation Quest. Odtiaľ si odniesol prvú cenu a 15-tisíc amerických dolárov. Netrvalo dlho, a tím bol prijatý do programu HotHouse Summer Accelerator, čo je intenzívny univerzitný startupový kemp.

V priebehu ďalších dvoch rokov sa Pavone podarilo získať investície vo výške 1,7 milióna dolárov. Dvaja najväčší investori boli Forrest Fleming a Entrada Ventures.

Ako CEO spolu so svojím tímom pracovala na navrhovaní mechanizmu podpätku počas desaťkolového prototypového procesu a podala si žiadosť o patent v 30 krajinách sveta, vrátane Spojených štátov amerických, Číny a všetkých členských krajín Európskej únie.

Značka Pashion Footwear sídli v kalifornskom San Luis Obispo. Vysunuté pracovisko má Pavone tiež v oregonskom Portlande, kde jej tím pracuje na vývoji obuvi. V súčasnosti má dvoch zamestnancov na plný úväzok, troch na čiastočný úväzok, päť dodávateľov a šesť členov predstavenstva.

Podrážky týchto topánok sú vytvorené z termoplastu a nylonu. Kľúčovou inováciou je však odnímateľný podpätok a oblúk s názvom Pashion Stelo. Táto technológia umožňuje topánke úplne sa vyrovnať. Zákazníčky jednoducho otočia podpätok, odpoja Stelo od topánky a jemným zatlačením premenia obuv na balerínky či sandále. Opätovná zmena na topánky s vysokými podpätkami je rovnako jednoduchá, Stelo pripoja na miesto a podpätok na pôvodnom mieste otočia v určenom smere.

Tieto topánky sa predávajú za 165 dolárov (147 eur) spolu s kompletným setom, ktorý tvoria dve podrážky, dva podpätky, dve odnímateľné Stelo podpery, gumené kryty na podpätkovú časť a taška. Ďalšie súpravy (podpätky rôznej výšky) sa budú predávať za 35 dolárov. Spoločnosť uviedla na trh dva štýly topánok v čiernej farbe: Pashionista a Girl Boss. „Máme však niekoľko ďalších štýlov, farieb a materiálov, ktoré vyjdú v priebehu nasledujúcich dvoch sezón,“ vysvetľuje Pavone.

Výnosy z predaja týchto topánok dosiahli zatiaľ 26-tisíc dolárov. Prvých 300 párov dodal tím novým majiteľom ešte v januári. Zákazníci ohodnotili topánky v priemere 5,6 bodmi zo 6 v kategóriách ako pohodlnosť, jednoduchosť používania, štýl a kvalita.

Pokiaľ ide o projektové výnosy, tak Pavone odhaduje, že keď vypredá aktuálnu zásielku, tak získa počas prvej sezóny približne 206-tisíc dolárov. „Na jeseň vidíme jasnú cestu k trojnásobku tohto čísla. Naša súčasná kapacita dodávateľského reťazca nám umožňuje vyrásť na 6,6 milióna dolárov za mesiac bez toho, aby sa zmenili naši súčasní dodávatelia. Biznis sme postavili s dôrazom na ďalší rast.“

Pavone má veľké plány a chce expandovať. „Čižmy, členkové čižmy, lodičky, sandále s podpätkami, všetky výšky, semiš, koža. Ak to naši zákazníci chcú, tak to aj vyrobíme. Pre obuv Pashion Footwear neexistuje žiadny limit. Veď ženy robia všetko, a presne to by mali zvládnuť aj ich topánky.“

Prispievateľka Dana Feldman píše pre Forbes.com o inšpiratívnych biznis príbehoch. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk