14. januára 2018

Starosti hoďte za hlavu a presťahujte sa na miesta, ktoré ponúkajú dobrý životný štandard za priaznivých finančných podmienok. Predstavte si slnečné pobrežie, kde by ste bývali, pričom pracovať by ste vďaka ušetreným peniazom mohli o aspoň trocha menej. Teda, ak sa nachádzate v bode svojho života, kedy zvažujete sťahovanie do zahraničia. 

Live and Invest Overseas prišlo so zoznamom 10 najlepších miest na svete, do ktorých sa môžete presťahovať v roku 2018 a žiť veľmi dobre za relatívne málo peňazí. O každom z nich nám viac prezradila vydavateľka Live and Invest Overseas Kathleen Peddicord.

Cestovanie železnicou: Pozrite sa do priestorov 5 luxusných vlakov

1. Lisabon, Portugalsko

Na špičke zoznamu miest, v ktorých môžete žiť dobre a nie draho, je Lisabon. „Je to veľmi príjemné miesto a vrchol nášho výberu,“ hovorí Peddicord, ktorá toto portugalské mesto opisuje ako „nóbl a elegantné“ plné „úžasných pamiatok postavených počas zlatého veku objavovania.“ Podľa Peddicord je možné žiť v Lisabone pohodlne, ale skromne, s rozpočtom takmer 1100 eur pre pár na mesiac vrátane nájomného, stravy a tak ďalej.

V portugalskom Lisabone je, čo obdivovať. Zdroj foto: Pexels

2. Cali, Kolumbia

Minulý rok sa v tomto rebríčku objavilo kolumbijské mesto Medellín. Tento rok sa sem prepracovalo Cali, a to vďaka cenám nájomného, ktoré sú o 25 až 30% nižšie než v Medellíne. „Ľudia sa tu báli tráviť svoj čas a utrácať peniaze,“ hovorí Peddicord. Cali je teraz bezpečným miestom. Pár, ktorý by sa rozhodol pre život v tomto meste, by na mesiac, vrátane nájomného, potreboval 820 eur.

Reklama
Na zoznam sa dostalo aj kolumbijské Cali. Zdroj foto: Pixabay

16 miest pre ženy, ktoré cestujú sólo. Od chaty v Argentíne po Florenciu

3. Santo Domingo, Dominikánska republika

Dominikánska republika má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Latinskej Amerike a jej hlavné mesto – Santo Domingo – je to pravé miesto, kam treba ísť. Bolo založené v roku 1496 a je najstarším „európskym“ mestom v Severnej aj Južnej Amerike. Dvojica by na život v tejto metropole potrebovala mesačne 1200 eur, vrátane nájomného a stravy.

Za pomerne dobrú cenu sa dá žiť aj v Santo Domingo. Zdroj foto: Pixabay

4. San Pedro, ostrov Ambergris Caye, Belize

Hľadáte cenovo dostupnú karibskú pláž a príjemnú komunitu? Všetko to nájdete v rybárskom mestečku San Pedro. Na ostrove Ambergris Caye v Belize je najobľúbenejším dopravným prostriedkom golfový vozík, na pobreží sa nachádzajú 5-hviezdičkové hotely či reštaurácie. Mesačne by nájomné a všetky životné náklady stáli približne 1600 eur. Pre dvoch. Na exotickom ostrove.

Pláže na dosah. Zdroj foto: Wikimedia Commons/Areed145

5. Saint-Chinian, Francúzsko

Provensálsko je známe, no príliš drahé. Južnou francúzskou alternatívou je Languedoc, domov Saint-Chinian, ktoré Peddicord opisuje ako „typickú francúzsku dedinu, v ktorej každodenný život pripomína rozprávku od Disneyho Kráska a zviera.“ Pár, ktorý by sa rozhodol pre život na tomto mieste by mesačne potreboval na nájomné a ostatné náklady 1350 eur. V Saint-Chinian je možné žiť aj bez auta, o dopravu sa postarajú excelentné vlakové a autobusové služby.

Radnica v mestečku. Zdroj foto: Wikimedia Commons/Fagairolles

6. Abruzzo, Taliansko

S krásnym pobrežím Jadranského mora, ktoré lemujú plážové kaviarne, hory na lyžovanie a vinohrady, je Abruzzo kúskom neba na zemi – a okrem toho je to najlepšie strážené tajomstvo Talianska. Ide o najbohatší región v tejto časti krajiny a podľa Peddicord je to tiež oblasť, „v ktorej malé historické mestá tvrdo pracovali na tom, aby pritiahli investície a zachránili tak svoje takmer opustené ulice.“ Dvojica by na život v tomto regióne mesačne, vrátane platby nájomného, potrebovala maximálne 1160 eur.

Scanno. Zdroj foto: Pixabay

7. Ľubľana, Slovinsko

V súčasnosti táto horská krajina s takmer 47 kilometrami pobrežia Stredozemného mora spája to najlepšie zo všetkých svetov. Hlavné mesto Slovinska Ľubľana je teda skvelé miesto pre život. „Miestni poľnohospodári tu na trh každý deň prinášajú svoje produkty v drevených vozíkoch,“ opisuje Peddicord. Ďalej dodáva, že pár, ktorý dokáže šetriť a uskromniť sa, by v tomto meste vyžil mesačne z 880 eur.

Presťahovali by ste sa do Slovinska? Zdroj foto: Pixabay

8. Playa del Carmen, Mexiko

Toto malé mestečko na Mayskej riviére v Mexiku bolo kedysi ospalou rybárskou dedinou. Dlhšie to však už nie je tak. V týchto dňoch je lokalita známa ako „Playa“ (tak ju nazývajú miestni obyvatelia) domovom viac ako 10-tisíc cudzincov. „Je to jedna z najbezpečnejších oblastí Mexika, regionálna ekonomika je stabilná a pracovných miest je tu dosť,“ hovorí o Playa del Carmen Peddicord. Dvojica, ktorá by sa rozhodla pre život v tejto mexickej lokalite, by mesačne na nájomné, služby a dopravu potrebovala menej než 1700 eur.

Pláž v Tulume. Foto: Sita/AP

9. Bali, Indonézia

„Bali má zaslúženú povesť ako jeden z najkrajších tropických ostrovov na svete. Tamojšie viacúrovňové chrámy zdobia aj tie najmenšie dediny, miestni obyvatelia sú neúnavne priateľskí a zrejme aj tí najmierumilovnejší ľudia, na akých vôbec môžete natrafiť,“ hovorí Peddicord. A koľko peňazí potrebujete na to, aby ste mohli žiť v tomto raji? Dvojici by na Bali mesačne stačilo približne 1400 eur.

Bežná scenéria. Zdroj foto: Pixabay

10. Da Nang, Vietnam

Da Nang je tretie najväčšie mesto vo Vietname. Podľa Peddicord ale pripomína starý film. „Ak by tu neboli mrakodrapy, mosty, nákupné centrá, nekonečný prúd motocyklov a zvuky klimatizovaných jednotiek, dnešný Da Nang by mohol byť pokojne aj Da Nangom 60. rokov 20. storočia,“ hovorí. Dvojica by v tomto vietnamskom meste dokázala vyžiť z 980 eur mesačne.

Zdroj foto: Pixabay

Prispievateľka Laura Begley Bloom píše pre Forbes.com o tom, ako môže cestovanie ľuďom zmeniť život.

Hlavné foto: Lisabon. Foto: Pixabay