15. októbra 2017

Rok 2017 je podľa stránky Skift, ktorá sa venuje cestovnému ruchu, „rokom ženských cestovateliek“. Portál Conde Nast Traveler zase písal o tom, že cestovanie na vlastnú päsť je u žien populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Za posledných päť rokov značne stúpol počet vyhľadávaní spojenia „žena-cestovanie-sólo“ aj na Googli či iných vyhľadávačoch.

Nedávno som stretla tri expertky na ženskú sólo turistiku na konferencii ILTM Americas, čo je stretnutie poradcov luxusných cestovných agentúr v Mayakobe, rezorte na mexickej Mayskej riviére.

Ako nakupujú Slováci dovolenky online? Rozhodujú najmä recenzie

Päť rád pre ženy: buďte fit a plná energie

Tieto ženy mi ponúkli pár rád a tipov na najvzrušujúcejšie destinácie pre ženy, ktoré chcú cestovať samy. Od úkrytov v talianskych horách až po wellness v Mexiku s dávkou tequily. Predstavujeme vám miesta, na ktoré budete chcieť odísť hneď.

Reklama

Island: Island a jeho prírodná krása dominujú sociálnym sieťam a sťažujú nám tak výber destinácie. Našťastie je táto krajina na severe veľmi priateľská k ženským cestovateľkám. S tým správnym outfitom nie je Island vôbec taký skľučujúci a nehostinný, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Isla Holbox, Mexiko: Keby ste sa mohli vrátiť v čase, neurobili by ste to? V CasaSandra na ostrove Holbox (čo značí „čierna diera“) sa čas zastavil okolo roku 1950 a to spolu s novým šéfkuchárom a bosými nohami je snáď dosť na to, aby tam človek vyrazil. A možno aj ostal navždy.

Dolomity, Taliansko: Taliansko nie je nikdy zlý nápad, ale talianske hory v súčasnosti znejú ešte lepšie. Čerstvý alpský vzduch, lyže alebo túry a gurmánske fondue v hoteli Rosa Alpina. Odporúčame následne hammam a kúpele.

Cartagena, Kolumbia: Juhoamerický Karibik ponúka zmes kultúry, pláží a histórie s výbornými sprievodcami a kvalitným jedlom. Na prvý pohľad môže miesto pôsobiť trochu príliš romanticky na sólo cestovanie, ale veselý dav v Casa San Agustin s jeho hotelovým barom a ochutnávkou rumu na námestí pod holým nebom, sú rovnako družné ako v každom väčšom meste.

Byron Bay, Austrália: Takzvané „Hamptons (vychytená rekreačná oblasť pri New Yorku) Austrálie“. Kto by sa nešiel pozrieť na austrálske pobrežie? Navyše, Elements of Byron, malý súkromný hotel, tam najnovšie organizuje wellness kempy s jógou a zdravým stravovaním.

Kambodža: Prekvapivo pohodlné cestovanie pre ženy-cestovateľky. Trojuholník po Kambodži, Vietname a Laose ocenia dobrodružnejšie povahy. Zariadenie Six Senses otvorilo svoje brány v apríli a umožnilo tak trocha luxusnejšiu návštevu pamiatky Siam Reap s možnosťou prespať v okolí.

Cabo San Lucas, Mexiko: Ťažká voľba, dievčatá. V Cabo totiž otvorili tohto roku veľa hotelov a penziónov. Odporúčame nový hotel Solaz, ktorý nadchne aj najnáročnejšie.

Nairobi, Keňa: Ako rozvíjajúce sa tech mesto – veľkí hráči z Googlu a Facebooku sem chodia každoročne – a so svojou históriou hrdinských žien, ktoré tu bývali (Beryl Markham, Karen Blixen) a neuveriteľnou remeselnou módnou scénou, Nairobi vyzrelo na túto príležitosť a zaujímavých ľudí, ktorí robia zaujímavé veci. Môj výber pre najlepšie miesto na pobyt: The Norfolk, ikonický hotel postavený v roku 1904.

Reklama

Omán: Je jedným z miest, ktoré dodávajú dôveryhodnosť rozprávkovým predstavám o zázrakoch a oázach a určite si žiada vašu návštevu aspoň raz za život. A potom je tu Zighy Bay, hotel, ktorý ponúka príchod podobný Jamesovi Bondovi. Umožňuje hosťom „vstup“ na rogale – priamo cez okraje útesov zálivu.

Baskicko: Oblasť v severnom Španielsku s preslávenou kuchyňou, silnými tradíciami, umením a jazykom, ktorý vznikol skôr ako románske jazyky. Nájdete tu azda najhustejšiu sieť reštaurácii s Michelinovou hviezdou v Európe. Bilbao, srdce Baskicka, je tiež domovom slávneho Guggenheimovho múzea. Je to dokonalé umelecké a gurmánske dobrodružstvo pre každú cestovateľku.

Dolder Grand, Zurich, Švajčiarsko: Dolder Grand sa nachádza rovno nad Zurichom, neďaleko mesta, no zároveň v dych berúcej prírode. Cenami ovešané kúpele (4000 metrov štvorcových), dve reštaurácie s Michelinovou hviezdou a krásne mesto na dosah sú dokonalé pre cestovateľku, ktorá hľadá exkluzivitu, relax a kultúru.

Conservatorium Hotel, Amsterdam: The Conservatorium má ideálnu polohu pri štvrti múzeí v Amsterdame, jednom z najrozmanitejších miest na svete. Pre ženy cestovateľky je k dispozícii veľa atrakcií, kam sa dá ísť na bicykli. Každý hosť má svojho osobného asistenta alebo hostiteľa, ktorý mu pomáha pobyt vylepšiť.

Grand Hotel Minerva, Florencia, Taliansko: Stoizbové zariadenie sa nachádza v srdci Florencie. Pamiatky máte len pár krokov od tohto butikového hotela. Bar a bazén na streche hotela sú plus, rovnako ako výhľad na kostol Santa Maria Novella.

St. James Trafalgar Square, Londýn: Najnovší člen značky Hilton Curio, St. James Trafalgar, bude vašou dokonalou základňou. Je 15 minút od galérií a múzeí či barov alebo Covent Garden a Soho. Hotelová spoločenská miestnosť Biblio je výborným miestom na knihu alebo čaj o piatej.

Llao Llao, Bariloche, Argentína: Ikonická chata s výhľadom na majestátne Andy a jazero Nahuel v Patagónii. Nenechajte si ujsť výhľad na hory priamo z vane na izbe. Túry, pikniky, kajak alebo horský bicykel vás zabavia na jar a v lete, v zime sa dá lyžovať.

Clinique La Prairie, Montreaux, Švajčiarsko: Marlene Dietrich, okrem iných slávnych dám. Tak aj o nej sa šepká, že sem chodila na omladzujúce kúry, ktoré zahŕňali extrakt z jahniatok, ktoré tu chovajú. Kúpele ponúkajú holistický prístup. Od chudnutia cez detox, problémy v menopauze a zubnú kliniku – všetky aspekty revitalizácie, na ktoré si spomeniete, sú k dispozícii.

Autorka Laura Begley Bloom píše pre Forbes.com o cestovaní a životnom štýle.