27. septembra 2021

Podceňovanie prípravy, priveľké očakávania a nesúdržný tím. To sú najčastejšie chyby pri crowdfundingu, ktorý je na Slovensku čoraz obľúbenejším spôsobom financovania. Ivan Zaťko, crowdfundingový konzultant a člen aktuálneho rebríčka Forbes 30 pod 30, a Zuzana Zaťovič z platformy StartLab vysvetľujú, na čo si dať pri kampaniach pozor.

Autori projektov u nás volia crowdfunding najmä s vidinou zisku. Zuzana Zaťovič z platformy StartLab, ktorá sa sústreďuje najmä na odmenový crowdfunding, ale zdôrazňuje, že má oveľa viac benefitov.

„Jedným z veľmi dôležitých sprievodných efektov je propagácia – o projekte sa začne hovoriť. Niekedy je dokonca hlavnou motiváciou na spustenie kampane. Je to iný spôsob, ako o sebe dať vedieť,“ vysvetľuje.

Ďalším dôležitým benefitom sú podľa nej silné pozitívne emócie, ktoré sa s týmto spôsobom financovania spájajú. „Crowdfunding je často osobný a ani podporovatelia ho neberú len ako nákup cez online shop,“ hovorí.

Dobrý pocit aj spätná väzba

„Ľudia majú dobrý pocit, keď môžu na niečo prispieť a stať sa toho súčasťou. Veľké nadšenie vzniká aj vnútri organizačného tímu. Na crowdfundingu je výhodné, že je presne časovo ohraničený a má jasne zadefinovaný cieľ. Vďaka tomu môže tím vydržať pracovať vo veľkom nasadení a keď sa kampaň podarí, povzbudí ho to v ďalšej práci.“

Reklama

Zuzana Zaťovič vidí pozitívum aj v spätnej väzbe, ktorú autori kampane na svoj produkt či projekt získajú. K tomuto názoru sa prikláňa aj Ivan Zaťko. „Autori majú pocit, že keď sa ich produkt páči im, bude sa páčiť aj všetkým ostatným. Ale tak to nefunguje,“ hovorí.

Takáto spätná väzba môže autorom ušetriť aj množstvo prostriedkov. „Kým investujem do výroby produktu, môžem si naň urobiť crowdfunding ako akýsi test. A možno mi ľudia povedia, že je ten produkt hlúposť, nepáči sa im, nevedia ho oceniť. Takže ho môžem vylepšiť a neskôr urobiť ďalšiu kampaň alebo ho vylepšený dať do výroby,“ vysvetľuje Zuzana Zaťovič.

Poslednou výhodou crowdfundingu podľa odborníkov je, že autori získajú aj distribučný kanál svojho produktu. „Keď niekto napíše knihu, vydá ju v minimálnom náklade 500 kusov a urobí si na ňu kampaň, nemusí riešiť vlastný e-shop, distribúciu do kníhkupectiev. Svoj produkt dostane priamo k ľuďom.“

S čím by ste teda mali počítať, keď sa pre tento spôsob financovania rozhodnete?

1. Nečakajte zázraky.

„Moja úloha skoro na každom prvom stretnutí je znižovať očakávania. Crowdfunding nie je univerzálnym riešením problémov. Často je to ešte ťažšia cesta ako cez klasický marketing – stojí viac energie aj času, ale oplatí sa,“ hovorí Ivan Zaťko, ktorý sa ako konzultant podieľal na stovke crowdfundingových kampaní.

Dodáva, že ľudia si často nájdu mimoriadne úspešnú kampaň a očakávajú, že sa tak bude dariť aj tej ich. Napríklad vďaka jeho crowdfundingovej kampani na útulne sa podarilo vyzbierať viac ako 61-tisíc eur.

„Bol to projekt s celospoločenským dosahom. Menil odvetvie, ktoré dovtedy veľmi nefungovalo, navyše vo veľmi populárnom segmente. Nemôžeme ho teda porovnávať s lokálnym projektom z menej obľúbeného segmentu,“ vysvetľuje.

Podľa Zuzany Zaťovič autori kampaní tiež často nesprávne očakávajú, že úspech im zabezpečí crowdfundingová platforma. „Práca na crowdfundingu sa nekončí tým, že sa kampaň spustí a autori už len sledujú, ako im pribúdajú peniaze. Platforma dá človeku priestor a rámec, ale v konečnom dôsledku si úspech musí vydrieť sám.“

Ivan Zaťko, člen rebríčka Forbes 30 pod 30, plánuje na Slovensku rozbehnúť novú crowdfundingovú platformu. Foto: Ondřej Pýcha

2. Pripravte si komunikačný plán aj rozpočet.

„Veľa klientov si myslí, že kampane sa robia zadarmo. To môže byť pravda pri tých virálnych, ale taká nemôže byť každá. Preto treba rátať aj s tým, že do kampane niečo investujete,“ hovorí Ivan Zaťko.

Crowdfunding tiež podľa odborníkov nie je dobrá cesta, ak sú projekt či produkt ešte len v štádiu nápadu.

Zuzana Zaťovič odporúča si na prípravu kampane nechať približne dva mesiace a ujasniť si, koľko peňazí chceme získať. Kampane s výnosom desiatok či stoviek tisíc eur sa podľa nej pripravujú aj pol roka. „Je dôležité naplánovať si, čo vlastne bude na stránke kampane – popis projektu, video, odmeny,“ približuje.

„Okrem toho je dôležité mať vymyslený aj komunikačný plán – ktoré komunikačné kanály môžeme využiť, ktoré formáty, či chceme využiť aj platenú reklamu, hromadné e-maily a podobne.“

Zlá komunikácia môže podľa manažérky platformy StartLab spôsobiť, že sa projekt bude javiť ako príliš zložitý. Ľudia ho nepochopia a neprispejú naň.

Ivan Zaťko tiež zdôrazňuje, že aj keď cieľom kampane je osloviť čo najviac ľudí, mala by byť zameraná na veľmi špecifickú skupinu.

„Keď hovoríme o produktovom crowdfundingu, autori si často stanovia cieľovú skupinu mladých ľudí vo veku od 15 do 35 rokov z celého Slovenska. Ale to nie je dobrá odpoveď.“

„Musíme voliť jazyk, ktorým cieľová skupina hovorí a argumenty, ktoré na ňu fungujú. Najlepšie je zadefinovať si cieľovú skupinu v desiatich bodoch. Ešte pred tým, ako vôbec začnete s prípravou kampane.“

3. Zostavte silný tím.

Odborníci sa zhodujú, že za istých podmienok sa crowdfundingom dá financovať takmer všetko. Oveľa dôležitejší ako samotný produkt je podľa nich tím, ktorý na kampani pracuje.

Reklama

„Keď autori vymyslia skvelý produkt, ale nedajú dokopy dobrý tím ľudí, ich kampaň určite nebude úspešná. No skvelý tím dokáže pretlačiť aj slabší produkt,“ vysvetľuje Zaťko.

V tíme je podľa neho dobré mať aspoň jedného človeka, ktorý sa vyzná v marketingu a zvládne kampaň dobre odkomunikovať.

Typy crowdfundingu

  • Darcovský  – finančný dar, za ktorý darca neočakáva žiadnu protihodnotu. Zväčša prebieha na špeciálnej platforme. Tento druh kampane je vhodný pri sumách do 10-tisíc eur. V našich podmienkach je to napríklad platforma Ľudia ľuďom, vo svete GoFundMe.
  • Odmenový  – pri tomto type je najdôležitejšia odmena. Podporovateľ dostáva protihodnotu, ide o časovo ohraničenú kampaň, ktorá má presne definovaný cieľ. Je to sofistikovanejší model, cez ktorý sa dá vyzbierať viac peňazí. Orientačne by to malo byť do 30-tisíc. U nás tento typ zastupuje platforma StartLab, vo svete Kickstarter alebo Indiegogo.
  • Investičný  – podporovateľ sa stáva investorom a to mu prináša výnosy z budúceho predaja a podiely zo zisku. U nás úspešná platforma na tento typ crowdfundingu je Crowdberry, ktorá sprostredkúvala napríklad známy projekt Ecocapsule. Hodí sa pre ľudí s veľkým podnikateľským zámerom.
  • Pôžičkový  – spôsob kolektívneho požičiavania peňazí. Prepája tých, ktorí chcú investovať, s tými, ktorí si chcú požičať. Umožňuje získať pôžičku za výhodnejších podmienok, investorom dáva možnosť lepšie zhodnotiť svoje peniaze. V našich podmienkach tento typ zastupujú platformy Žltý melón a Zinc Euro.

4. Zvážte viaceré platformy.

Platforma, ktorá sľubuje, že autorom kampane vyplatí vyzbieranú sumu už pri minimálnom úspechu, na prvý pohľad vyzerá lákavo. No podľa Zuzany Zaťovič môže byť takýto postup zradný.

„Dôležité je zvážiť, čo človek v kampani sľubuje. A mať dobre vyrátaný rozpočet, aby sa nestalo, že človek síce dostane toľko peňazí, koľko si stanovil, ale nie je to dosť, aby splnil, čo sľúbil,“ hovorí.

„Ľudia si povedia, že je to lepšie ako nič a zvyšok už dajú dokopy inak. Ale neskôr to môže byť problém.“

Ivan Zaťko zasa odporúča si pri plánovaní zistiť, ako fungovali podobné kampane. Je v poriadku inšpirovať sa aj tými na zahraničných platformách.

Zuzana Zaťovič je projektovou manažérkou portálu StartLab, ktorý sa zameriava na verejnoprospešné projekty a odmenový crowdfunding. Foto: archív Zuzany Zaťovič

5. Nečakajte konštantný úspech.

„Priebeh kampane má tvar písmena U. Najprv je denný prírastok vysoký, povedzme, prvé tri dni. Potom to začne pomaly klesať a v strede kampane príspevky pribúdajú veľmi pomaly,“ vysvetľuje Ivan Zaťko. „Ľudia majú pocit, že kampaň už je ‚za vodou‘, alebo jej až príliš veľa chýba. Ale ku koncu začnú denné prírastky spravidla opäť rásť.“

Takýto vývoj je podľa neho prirodzený a treba sa naň pripraviť.

„Začiatok kampane je spojený s veľmi silnou emóciou, je to niečo nové a celý tím sa z toho teší. Crowdfunding je do veľkej miery o emóciách. Na začiatku sú emócie silné a zaujímavé pre ľudí,“ vysvetľuje Zuzana Zaťovič.

„Na konci je dobré pracovať s urgenciou – už máme len pár dní a ešte nám chýba takáto suma. Prichádzajú nové emócie, na ktoré sa ľudia chytia.“

Aby ste tento efekt minimalizovali, mali by ste si aj komunikáciu kampane rozplánovať na viacero fáz. Odborníci odporúčajú aspoň tri. „Je dôležité, aby autori nevyčerpali celý rozpočet na marketing hneď v úvode,“ upozorňuje Ivan Zaťko.

6. Komunikujte aj po kampani.

Zuzana Zaťovič zdôrazňuje, že kampaň nekončí vyzbieraním stanovenej sumy peňazí. Autori by mali projekt čo najrýchlejšie zrealizovať, informovať o jeho vývoji a v neposlednom rade distribuovať odmeny.

„Distribúciu odmien autori často podceňujú. Najmä, keď ich kampaň podporí niekoľko stoviek, možno tisíc ľudí,“ hovorí.

„Najhoršie, čo sa môže stať, je, že niekto prispeje v kampani, ale nedostane svoju odmenu, nevie, čo sa v projekte deje. A keď si naň o pol roka spomenie, má zlý pocit a celé sa mu to javí akési čudné.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?