5. mája 2018

Paralela medzi športom a biznisom je jasná – v práci, rovnako ako v kolektívnych športoch, fungujú tímy zložené z jednotlivcov s rôznymi špecializáciami, silnými či slabšími stránkami. Aj keď biznisový tím asi celkom podľa „hokejového kľúča“ nezložíte, v niečom sa určite môžete inšpirovať.

Čas pred začiatkom hokejových majstrovstiev sveta v Dánsku nás nasmeroval na Craiga Ramsayho, hlavného trénera slovenskej reprezentácie, s ktorým sme hovorili krátko pred odletom národného tímu do Dánska. Hovoril nielen o tom, ako sa skladá hokejový tím, ale aj o tom, čo musia mať hráči, aby si v ňom zaslúžili svoje miesto.

Jedným z dôležitých faktorov je motivácia hráčov. Do tímu (nielen hokejového) preto berte ľudí, ktorí v ňom naozaj chcú byť a sú ochotní na sebe pracovať aj po tom, ako sa v ňom ocitnú.

Neľutujte sa, váš problém nie je najväčší na svete. Matej Tóth o tom, ako prežiť ťažké obdobie

A čo predovšetkým hľadá tréner Ramsay?

„V hokeji v prvom rade hľadáme tímových hráčov, ktorí sú ochotní robiť viac, ako len to, čo je ich špecializácia,“ hovorí Ramsay.

A dodáva: „Na ľade samozrejme potrebujete ľudí, ktorí dokážu strieľať góly a hľadáte preto hráčov s útočným talentom alebo aspoň útočnou orientáciou. Potrebujeme aj obrancov, ktorí dobre bránia, hráčov, ktorí sú na ľade dobrí v hre bez puku. No zároveň sú ochotní pokúsiť sa skórovať, keď je na to príležitosť,“ hovorí Ramsay.

Všetci hráči tak podľa neho musia mať snahu „rásť ako človek aj ako hokejista“.

V tíme musia byť hráči, ktorí tam naozaj chcú byť a sú ochotní rásť ako človek aj ako hokejista, hovorí Ramsay. Na snímke z tréningu s Dávidom Bondrom. Foto: Sita

Odhodlanie a ochota dať zo seba viac, ako len to, v čom je hráč výnimočne dobrý, je dôležitým kritériom pre výber do top tímu.

„Ako tím nikdy nemôžete byť naozaj úspešný, ak vaši hráči nepochopia, že musia na ľade odovzdať viac, ako je ich špecializácia. Keď trénujete tím, je trochu prekvapivé vidieť, ako sa hráči niekedy sami so sebou uspokoja, cítia sa pohodlne vo svojich pozíciách. Z toho ich musíte dostať preč. To sa vám však nepodarí, ak hráči sami nebudú naozaj chcieť stať sa súčasťou niečoho úspešného.“

30pod30: Nedajte vždy na prvý dojem. 7 rád, ako byť lepší od Jána Volka

Má podľa Ramsayho takéto vlastnosti slovenský tím, ktorý svoj prvý zápas odohrá už túto sobotu proti Česku? „Verím, že máme v tíme hráčov, ktorí majú chuť pracovať spoločne, sú ochotní zmeniť svoju hru oproti tomu, ako by ju bežne hrali a byť súčasťou niečoho, čo ich presahuje,“ hovorí Ramsay.

Reprezentačný tréner nechcel špekulovať o šanciach slovenského tímu na šampionáte, povedal však, že jeho cieľom je, aby hráči hrali rýchly, tvrdý hokej a boli silní na puku. „Nie len trochu a občas, ale stále. Chcem, aby do každého zápasu išli s tým, že zo seba dajú to najlepšie, čo vedia. Vtedy máme šancu byť úspešní,“ hovorí Ramsay.

Hlavné foto: Sita