5. októbra 2020

Aj počas pandémie veľa stevardiek a stevardov naďalej lieta po svete a prespáva v hoteloch. Jednou z nich je Američanka Kat Kamalani, ktorá sa v poslednom čase preslávila sériou virálnych videí na sieti TikTok. Radí v nich, ako bezpečnejšie cestovať.  

Odkedy Kamalani v auguste nahrala na TikTok prvé video s tipmi pre hotelových hostí, kde ste sa dozvedeli, ako sa nenechať pohrýzť plošticami či ako sa vyhnúť násilníkom, nazbieralo už 1,4 milióna lajkov a má viac ako 6,2 milióna videní. Pozvali ju aj do amerických televíznych šou ako napríklad Good Morning America či Inside Edition.   

Dovolenka na najodľahlejšom mieste sveta.
Žiadni ľudia, iba božské ticho a ľadová modrá

Okrem bezpečnostných tipov niekoho, kto svet lietadiel a hotelov pozná veľmi dobre, ponúka aj rady, ako sa stať letuškou. Podľa Kamalani je to občas zložitejšie, než dostať sa na Harvard. Prezradí aj to, čo je vlastne náplňou tejto práce (záujemcovia nemajú napríklad čakať, že ako začiatočníci automaticky poletia do lákavých destinácií, ako je Paríž či Havaj).

„Začala som tie videá robiť, aby som ostatným pomohla prežiť hotelový pobyt v bezpečí a čistote a vytvorila pre nich lepší cestovateľský zážitok,“ hovorí Kamalani. „Šokovalo ma, keď som podľa komentárov pod svojimi príspevkami zistila, koľko ľudí sa vôbec nestará o baktérie a nečistotu v hoteloch. To ma nakoplo, aby som rovnaké video spravila aj pre cestu v lietadle.“  

Reklama

Kamalani vraví, že s takýmito videami plánuje pokračovať, pričom sa chce sústrediť napríklad aj na starosti okolo rezervácií ciest a pobytov, či ešte viac na samotné cestovanie.

Zhrnuli sme jej doterajšie cestovateľské tipy do 13 užitočných rád: 

Hygienické tipy pre cestu lietadlom 

1. Stráňte sa priehradiek na zadných stranách sedadiel, ako len môžete. „Síce ich medzi letmi vyčistia, ale nevydenzifikujú,“ hovorí Kamalani. „Spomeňte si na všetky tie špinavé vreckovky, použité vrecká na dávenie a smeti, ktoré tam ľudia pred vami nahádzali.“ 

Premiérka Barbadosu vás pozýva pracovať do Karibiku.
Aké sú benefity a riziká práce z cudziny? 

2. Ak sa chystáte využiť príručný stolík, určite ho vydezinfikujte. „Mnohokrát som videla, ako na tom stolíku rodičia menia plienky svojim deťom – a potom ich hádžu do priehradky na zadnej strane sedadla,“ dodáva. 

3. Utrite vreckovkou ventily na prívod vzduchu umiestnené nad vami, kým ich začnete nastavovať. „Dotkli sa ich tisícky rúk,“ hovorí Kamalani.  

4. Ďalšia vec v lietadle, ktorá prejde rukami takmer každého – leták s bezpečnostnými pokynmi. „Rovnako ich nedezinfikujeme.“  

5. Ešte jeden zberač špiny? Dvere na WC. „Zámky sa dotknite len s vreckovkou.“ 

Tipy pre bezpečný pobyt v hoteli: 

6. Nikdy nehovorte číslo svojej izby nahlas na verejnosti. „Neviete, kto sa nachádza v blízkosti. Nechcete predsa, aby ktokoľvek vedel, kde presne ste ubytovaní,“ radí Kalamani.   

7. Uistite sa, že vás po ceste na izbu nikto neprenasleduje. „Po príchode do izby je dobré presvedčiť sa, či tam nik nie je – schovaný za závesom, pod posteľou atď.“

8. Využite všetky uzamykacie mechanizmy, ktoré dvere na hotelovej izbe ponúkajú. Nespoliehajte sa len na to, že za sebou dvere zabuchnete. 

9. Hotely sú často rajom pre ploštice. Pred uložením sa do postele skontrolujte matrac aj pod plachtou – najmä jeho rohy, to je ich obľúbené miesto. 

10. Z postele dajte preč všetky dekoratívne vankúše a dekoratívnu prikrývku nad perinami. „Tie nikdy nečistia,“ vysvetľuje.  

11. A na záver – nikdy nepoložte svoju batožinu na posteľ. „Pohadzovala sa všelikde po letisku, nachytalo sa na ňu množstvo špiny,“ dodala Kamalani.

A dva bonusové tipy: 

12. Ak na cestách vyhladnete, buďte kreatívni: „Ak nemáte k dispozícii mikrovlnku, vezmite si instantné ovsené vločky a zalejte ich horúcou vodou z kávovaru. A zrazu máte teplé raňajky,“ radí pre Forbes celebritná letuška.  

13. Každý vie, že diaľkový ovládač od televízie je magnet na baktérie, Kalamani preto navrhuje tento zlepšovák: „Tú vec nikdy nedezinfikujú, takže ho napríklad ukryte do igelitového vrecka na ľad a používajte tak.“

Autorkou článku je Laura Begley Bloom, ktorá pre americký Forbes píše o cestovaní.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?