27. marca 2020

Až 30 percent podnikateľov hovorí, že zatvorili prevádzku a prišli o jediný zdroj príjmov, 59 percent tvrdí, že mzdy a faktúry zvládnu platiť najviac mesiac a 37 percent už dnes vie, že budú musieť prepúšťať alebo skracovať úväzky. Vyplynulo to z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska. Už v najbližších dňoch prepúšťanie zamestnancov, hovoria zástupcovia podnikateľských zväzov.

„V zahraničí vidíme, že krajiny spolu s karanténnymi opatreniami prijímajú zásadné ekonomické balíčky na udržanie zamestnanosti a podporu ekonomiky. Slovenská vláda a parlament si dávajú načas,“ komentuje výsledky prieskumu Ľuboš Kolesár, člen generálnej rady Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

„Prvé opatrenia prijali takmer dva týždne od zatvorenia prevádzok a škôl na celom Slovensku. Každý piaty podnikateľ v našom prieskume však uviedol, že dokáže pri súčasnej situácii platiť načas mzdy a faktúry najviac 14 dní,“ zdôrazňuje.

Keď vírus pridáva prácu.
Piešťanský výrobca pľúcnych ventilátorov pracuje na dve zmeny

Veľkosť problému v ekonomike dokresľujú aj údaje portálu Finstat, ktorý uvádza, že ekonomický útlm pre nový koronavírus sa na Slovensku priamo dotýka 15 660 obchodných spoločností, ktoré spolu ročne generujú tržby vo výške približne 8,8 miliardy eur.

Reklama

Najviac z nich sa nachádza v okrese Bratislava (4 339), kde ohrozené obchodné spoločnosti spolu tvoria ročné tržby vo výške takmer 5,5 miliardy eur. S veľkým odstupom nasleduje okres Košice, kde je takýchto obchodných spoločností 1 051 a dosahujú ročné tržby spolu vo výške takmer 300 miliónov eur.

K 15 660 spoločnostiam z najviac ohrozených sektorov treba ešte pripočítať 41 553 živnostníkov. Čas na prijatie opatrení, ktoré môžu zásadne zmierniť dosahy, sa kráti každým dňom, faktúry a mzdy treba platiť a tržby mnohým klesli na nulu.

Komentár: Čas pre podnikateľov je teraz

„Mnoho majiteľov firiem sa muselo v týchto dňoch rozhodnúť, či zaplatia DPH alebo si nechajú prostriedky na mzdy svojich zamestnancov. V nasledujúcich dňoch budú zvažovať, z čoho zaplatia odvody z miezd, ale aj to, či a koľko zamestnancov prepustia, aby im zákonné lehoty plynuli od začiatku apríla,“ dopĺňa prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.

Podľa neho vláda by preto zo zásadným ekonomickým balíčkom nemala vyčkávať. Rýchlosť je v tomto prípade rozhodujúca. Zároveň treba dobre zvážiť, ako použiť obmedzené zdroje tak, aby pomohli kľúčovým sektorom prežiť a následne naštartovali pridusenú ekonomiku.

Situácia zasiahne všetkých, no nie každého bude možné podporiť finančne. Firmám pomôže aj zásadné obmedzenie regulácií, pretože potrebujú v týchto časoch maximálnu flexibilitu a minimum byrokratických prekážok.

Kľúčové zistenia z prieskumu

64 percent respondentov muselo prerušiť prevádzku (zavrieť kamennú prevádzku alebo prerušiť služby, pretože sa nedokážu stretnúť so zákazníkmi)

30 percent zatvorilo prevádzku a prišlo o jediný zdroj príjmov, iba jeden z 30 podnikateľov deklaroval, že sa ho prijaté opatrenia zatiaľ nedotkli

K prerušeniu prevádzky museli pristúpiť v najväčšej miere podnikatelia v sektore ubytovania a stravovania (82 percent), ostatných služieb (73 percent) a obchodu (66 percent).

Približne pätina priemyselných podnikov a stavebných spoločností (18,2 percenta) hovorí, že museli pozastaviť činnosť, pretože im chýbajú vstupy, napríklad materiál od dodávateľov.

41 percent respondentov uviedlo, že v tieto dni funguje z finančnej rezervy

22 percent už teraz vie, že bude musieť znížiť počet zamestnancov, či rozviazať zmluvy so spolupracujúcimi živnostníkmi.

Zamestnávatelia: hrozí veľké prepúšťanie

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský pre TASR v piatok povedal, že vláda by sa pri prijímaní opatrení na podporu ekonomiky mala zamerať na kompenzáciu nákladov na zamestnancov a na zlepšenie cash-flow podnikateľských subjektov.

“Od najbližších krokov vlády závisí prežitie mnohých firiem, ako aj hrozby prepúšťania,” pripomenul. Podobný názor má aj Asociácia priemyselných zväzov (APZ). “Slovenské firmy aj zahraniční investori potrebujú do konca tohto mesiaca jasne počuť, s akými opatreniami môžu rátať. V opačnom prípade nás čaká veľké prepúšťanie,” uviedla jej hovorkyňa Silvia Šeptáková.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predstavilo podľa Šeptákovej na štvrtkovom (26. 3.) rokovaní so zástupcami zamestnávateľských zväzov 49 konkrétnych návrhov, ktoré v súčasnosti APZ analyzuje a pripomienkuje.

“Rozhodujúce však bude aj tak to, ktoré opatrenia, a v akom znení schváli vláda na najbližšom rokovaní. Podotýkam, že sme jedna z posledných európskych krajín, ktorá zatiaľ nemá schválený model preplácania výdavkov na mzdy zamestnancov,” dodala Šeptáková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?