26. marca 2020

Od pondelka ľudia v slovenskom biznise čakajú od novej vlády na opatrenia, podľa ktorých sa budú vedieť zariadiť. Či budú môcť ďalej zamestnávať svojich zamestnancov. Či im štát pomôže, keďže kvôli koronavírusu sú mnohé ich prevádzky zatvorené, alebo fungujú obmedzene. Sú to malé firmy, stredné i veľké spoločnosti. Zamestnávajú státisíce ľudí.

Očakávania pritom nevznikli len tak. Vyvolal ich cez víkend post na facebooku, s návrhom 42 opatrení na boj s koronavírusom. Ukázalo sa, že to bola pracovná verzia. Deň po dni podnikatelia čakali na rokovanie vlády a chystali sa na informácie, ktoré im pomôžu.

Opätovne ich sklamalo, že na balíčku pre biznis sa stále pracuje. Najnovšia verzia znie, že by mal prísť do dvoch až troch dní. Podnikatelia sa pozerajú po okolitých štátoch a porovnávajú pomoc tamojších vlád so situáciou u nás. Sťažujú sa na sociálnych sieťach, aj v osobných debatách s nami. Nepotrebujú všetky detaily plánu. Ale aspoň niekoľko základných opatrení.

Áno, nová vláda nastúpila len v sobotu. Takže pracuje len pár dní. A v prvom rade bolo treba riešiť prázdne sklady, nedostatok ochranných prostriedkov pre lekárov a nemocnice, aj pre ostatných. Súčasne je jasné, že situácia v štátnom rozpočte je horšia, ako sa čakalo.

Lenže aj podnikatelia majú termíny. Bolo treba platiť DPH. Podávajú sa daňové priznania. Končí sa mesiac. Treba sa rozhodnúť, či môžete ľudí nechať u vás, alebo ich musíte prepustiť. Rovnako kritická je situácia pre desaťtisíce týchto ľudí, ktorí nevedia, či prácu budú mať alebo nie.

Každý, kto sa pustí do biznisu, počíta s rizikami. A nechce podnikať preto, že čaká, ako ho bude zachraňovať vláda. Naopak, pocit nezávislosti je pre podnikateľov najdôležitejší. Napriek tomu, v časoch, ako sú tieto, kedy zo dňa na deň podnikať nemôžete, pretože dôležitejšie je zdravie ľudí, túto pomoc potrebujete.

Ani v iných krajinách, kde vlády prisľúbili veľké balíky pomoci, nemajú všetko presne spočítané. Nie je to ani možné. Situácia s vírusom sa mení príliš rýchlo. Preto bolo dôležité, že vlády a centrálne banky vydali veľké vyhlásenia upokojujúce podnikateľov.

Načasovanie je dôležité. Malí podnikatelia, strední i tí veľkí zvažujú, ako sa k situácii postaviť. Potrebujú mať predstavu, ako uvažuje štát. Aby sa mohli aj oni zodpovedne postaviť k situácii. Zaslúžia si odpoveď. A potrebujú ju teraz. Aj keby nebola presne taká, ako si predstavujú.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk