28. júla 2020

Leto je azda tým najobľúbenejším ročným obdobím, na ktoré sa tešíme všetci bez rozdielu. Spája sa nám totiž s oddychovými aktivitami, relaxom a vytúženými dovolenkami. S príchodom slnečných dní a narastajúcou teplotou sa vidíme niekde pri vode či v horách, a zo všetkého najviac túžime nemyslieť na prácu. Ibaže… práve toto obdobie môžeme využiť aj na získavanie nových vedomostí a zručností. Takých, ktoré nám na jeseň pomôžu v zamestnaní či biznise zažiariť. 

Oddych prepojme s networkingom

Neznamená to, že by sme z dovolenkových a voľných dní mali úplne vyškrtnúť odpočinok. Práve naopak, zvoľme radšej rozumnejší a zdravší spôsob, v ktorom je rozširovanie obzorov akousi čerešničkou na torte. Prvoradé je, aby sme si dokázali skutočne oddýchnuť a zregenerovať svoje sily. Jana Sihlovcová, headhunterka a kariérna poradkyňa Personality SK&CZ, vraví, že by sme mali predovšetkým získať odstup a nadhľad. 

Headhunterka Jana Sihlovcová hovorí o tom, ako si v lete oddýchnuť a aj sa zlepšovať. Foto: archív Jany Sihlovcovej

Čím nás to obohatí? „Vieme prísť na nové nápady, inšpirácie alebo si rozšíriť kontakty,“ menuje príklady výhod letného odpočinku. Preto ho nepodceňujme. V zamestnaní a biznise môžeme podľa odborníčky získať náskok pred kolegami už tým, ak sa na pracovisko vrátime oddýchnutí a spokojní. Ideálne podľa nej je, aby sme sa venovali aktivitám a činnostiam, na ktoré počas roka obyčajne nemáme dostatok času a priestoru. Nižšie radí päť vecí, do ktorých by sme sa mohli pustiť:  

  • Dajme si od práce pauzu. Skúsme si nájsť takú aktivitu, pri ktorej dokážeme vypnúť hlavu na sto percent. Presne to mnohí ľudia nedokážu a musia sa to učiť.  
  • Venujme svoj čas niekomu inému. Deťom, rodičom, partnerom, kamarátom, kolegom. Urobme dobrý skutok, podporme niekoho, komu sa nedarí, zasaďme strom alebo vyskúšajme nový šport. 
  • Inšpirujme sa, čítajme knihy, počúvajme podcasty alebo pozerajme filmy v cudzích jazykoch. Pokojne i so slovníkom v ruke. 
  • Vo voľnom dni sa zastavme a obzerajme naokolo. Sadnime si len tak do mesta. Nové nápady prídu. 
  • Buďme vďační a ďakujme. Ak sme úspešní, tak za naším úspechom stoja aj iní ľudia. 

A čo keď máme ambície získať na jeseň povýšenie, prípadne zmeniť svoje kariérne zameranie? Podľa Jany Sihlovcovej je leto vhodné na to, aby sme si s odstupom ujasnili ciele. Až na základe toho si vieme vytvoriť stratégiu ďalšieho postupu. „Jej súčasťou je vytváranie vzťahov s tými ľuďmi, ktorí nám pomôžu dostať sa tam, kam smerujeme,“ vysvetľuje headhunterka. Pokiaľ teda chceme na jeseň v práci či biznise zažiariť, môžeme sa naplno venovať budovaniu a rozširovaniu svojej profesionálnej sieti kontaktov 

Zapĺňajme medzery a čítajme

Letné obdobie môžeme využiť na to, aby sme postupne zapĺňali medzery vo svojich vedomostiach i zručnostiach, ktoré nás v práci či biznise dokážu posúvať vpred. Pokiaľ ich poznáme, vieme sa hneď pustiť do práce. A čo ak nie? „Zrejme sme niečo nepostretli a v tom prípade sa stačí opýtať okolia,“ konštatuje Jana Sihlovcová.

Inokedy je zase podľa nej dobré, ak sa rozhodneme rozširovať si obzory v oblastiach, ktoré nás lákajú. „Hlavne ak sa chystáme meniť radikálnejšie svoju kariéru a chceme byť pripravení na zmenu,“ dopĺňa.  

Sebarozvoj je celoživotná úloha. Aké knihy
z tejto oblasti pomohli úspešným Slovákom?

Zrejme najschodnejším riešením, vďaka ktorému na sebe môžeme počas dovolenky a voľna pracovať, je čítanie kníh. Nech už vyrážame k vode alebo do hôr, fyzická kniha či čítačka kníh sa nám do batožiny zmestí celkom určite. A aké tituly odporúča headhunterka na toto letné obdobie? Nižšie prezrádza svojich päť tipov: 

Keith Ferrazzi – Nikdy nejez sám

Chceme byť CEO? Dostať sa na špicu svojho segmentu? Zarábať viac peňazí alebo mať viac priateľov? Táto kniha je akousi bibliou networkingu. Naučí nás, či nám pripomenie, ako si budovať a rozvíjať pracovné vzťahy. 

Jakub Nosek: Manažerské katastrofy

Klesá nám trhový podiel alebo nemáme správnych lídrov? Precenili sme svoju znalosť trhu? V tejto knihe nájdeme reálne prípadové štúdie z biznisu zaostrené na najrôznejšie manažérske situácie z oblasti riadenia ľudí, vzťahov, firiem a strategického myslenia. Vždy sa nastolí reálna situácia, ktorá nás prinúti kreatívne sa zamyslieť nad jej riešením. Následne si to porovnáme s komentármi iných manažérov a podnikateľov. Táto kniha nám pomôže predchádzať menším i väčším katastrofám. 

Tomáš Baťa: Úvahy a projevy

Veľký človek a vizionár. Na prvom mieste boli u Baťu vždy ľudia. Táto kniha je o motivácii, leadershipe a hodnotách. Ide o autentické prepisy jeho úvah a prejavov. Je až zarážajúce, aké sú jeho myšlienky stále aktuálne. Tomáš Baťa celý život prežil tak, aby sa nemusel za nič hanbiť. Toto by mala byť povinná literatúra na školách. 

Phil Knight: Shoe dog

Inšpiratívny príbeh zakladateľa značky Nike. Mladý a zvedavý Phil, čerstvý absolvent ekonomickej univerzity, si požičal od otca 50 dolárov a založil vlastnú spoločnosť. Vycestoval do Japonska, kde sa snažil pochopiť tamojšiu kultúru. Prvé bežecké topánky predával z kufra auta. Je to kniha o tom, koľkokrát padol a koľkokrát predsa vstal.  

Simon Sinek: Začni otázkou prečo

Toto je legenda. Sinekove poznatky využívajú všetci, ktorí chcú niekoho inšpirovať. Legendárne otázky prečo, ako a čo. Tak mi v tejto súvislosti napadá, vieme si odpovedať prečo sme na aktuálnej pracovnej pozícii a či sme šťastní? 

V snahe byť na jeseň lepší by sme sa mali snažiť, aby sa z čítania kníh stal jeden z našich pozitívnych návykov. Jana Sihlovcová vraví, že má známeho, ktorý dodržiava svoj záväzok denne prečítať aspoň jednu stranu knihy. Jednu jedinú. Veď to predsa vôbec nie je veľa, a v skutočnosti ich prečíta vždy viac. Letné obdobie teda skúsme tráviť aj tým, že si ráno, počas dňa alebo večer nájdime čas na prečítanie pár riadkov. 

Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk.
Aké knihy odporúčajú miliardári?

Nech už sa v letnom období rozhodneme pracovať na získavaní nových vedomostí a zručností akýmkoľvek spôsobom, podľa headhunterky by sme si mali určiť jasný cieľ a termín jeho dosiahnutia. „Až keď budeme mať pocit, že sme to zvládli, vypýtajme si spätnú väzbu od ľudí, ktorí sú k nám úprimní,“ odporúča.

Tak tento slnečný čas využime naplno oddychom, budovaním networkingovej siete i čítaním. Podľa Jany Sihlovcovej nám to dáva možnosť spoznávať nových ľudí, získavať zážitky a do budúcnosti rozširovať svoje pracovné možnosti a príležitosti.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?