21. februára 2020

Miliardár, generálny riaditeľ L Brands Leslie Wexner skončil vo štvrtok 20. februára po 57 rokoch v biznise. Aby toho nebolo málo, Wall Street Journal napísal, že značka Victoria’s Secret už nebude na burze, klesajú ceny jej akcií a prebieha kontrola Wexnerových niekdajších väzieb s kontroverzným finančníkom Jeffreym Epsteinom.

Čo sa stalo?

  • Spoločnosť Sycamore Partners kupuje od Wexnera podiel 55 % vo Victoria’s Secret za 525 miliónov amerických dolárov. Podľa denníka Wall Street Journal, ktorý správu priniesol ako prvý, stiahne firmu so spodnou bielizňou z burzy.
  • L Brands si ponechá podiel 45 % v samostatnej spoločnosti a prevádzkovať bude iba jednu značku – Bath & Body Works, ktorá bude verejne obchodovaná.
  • Očakáva sa, že Wexner sa vzdá postu generálneho riaditeľa a predsedu, ale bude členom predstavenstva v obidvoch spoločnostiach, pričom v L Brands si udrží 17-percentný podiel.
  • Dvadsiateho deviateho januára bolo zverejnené, že spoločnosť L Brands skúmala možnosti predaja a zvažovala Wexnerovo odstúpenie, čím sa zvýšili ceny akcií. Do štvrtka sa akcie v predpredajovom obchodovaní znížili o 12 %.
  • K problémovej situácii v L Brands prispeli aj niekdajšie Wexnerove väzby s kontroverzným finančníkom Jeffreym Epsteinom. Wexner povedal, že tento vzťah ľutuje.
  • Keď sa obchod uzavrie, prevádzkový riaditeľ Bath & Body Works Andrew Meslow sa stane novým výkonným riaditeľom v L Brands.
Leslie Wexner v roku 2014. Foto: SITA/AP

Zásadný výrok:

„Veríme, že odlúčenie Victoria’s Secret na súkromnú spoločnosť predstavuje najlepšiu cestu k obnove týchto podnikov na ich historickú úroveň ziskovosti a rastu,“ uviedol Wexner v tlačovej správe spoločnosti L Brands.

Vo Victoria’s Secret sa toho pokazilo viac než dosť.
A navyše z nej odchádza dlhoročný šéf marketingu

Veľké číslo:

27 – o toľko percent klesla vlani podľa denníka Wall Street Journal cena akcií L Brands, a to napriek tomu, že celkovo sa ceny akcií na trhu zvyšovali. Porovnateľný predaj vo Victoria’s Secret klesol vo štvrtom kvartáli o 10 %, zatiaľ čo v rovnakom časovom období vzrástol o 10 % podiel spoločnosti Bath & Body.

Dôležité pozadie:

Leslie Wexner (82) získal Victoria’s Secret v roku 1982. Spoločnosť L Brands kedysi začlenila do svojho majetku aj The Limited a Abercrombie & Fitch, a v čase najväčšej slávy mala cenu 29 miliárd amerických dolárov. Wexner sa môže pochváliť tým, že je najdlhšie pôsobiacim generálnym riaditeľom zo spoločností, ktoré patria medzi 500 najväčších na amerických burzách.

Napriek alternatívam testujú kozmetiku na zvieratách.
Prečo sú populárne značky neetické?

Značka Victoria’s Secret bola známa provokatívnym marketingom a jej módnou prehliadkou, ktorú minulý rok zrušili kvôli problémom s meniacim sa vkusom zákazníkov a kvôli rozruchu okolo Jeffreyho Epsteina. Desiateho augusta, tri dni predtým, ako Epstein spáchal samovraždu v manhattanskom väzení, v ktorom čakal na súd za federálne obvinenie pre obchodovanie s ľuďmi, Wexner povedal, že hanebný finančník „spreneveril obrovské sumy peňazí“ od neho a jeho rodiny. Ešte predtým, v júli 2019, najala spoločnosť L Brands externú firmu, ktorá mala prešetriť Epsteinovu úlohu v spoločnosti. Výsledky ešte neboli zverejnené.

Autorka Lisette Voytko  píše pre Forbes.com o novinkách vo svete. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk