1. júla 2020

Kríza či zmena na trhu neraz odhalí zaujímavý paradox: Brzdou rozvoja a rastu firmy sú jej majitelia. To, ako je možné tento jav identifikovať a ako s ním naložiť, pre Forbes spísal Tomáš Török, zakladateľ a CEO poradenskej spoločnosti BizBuilders, ktorá pomáha firmám vytvárať praktické biznis stratégie.

Tie príbehy sú akoby vystrihnuté z biznisových kníh: Zakladateľ, ktorý firmu vybuduje, venuje jej 200 percent svojho času, postaví ju na nohy, vyskladá fungujúci tím a prežije niekoľko kríz. Pred týmito ľuďmi a príbehmi je potrebné mať rešpekt. Čo však robiť v okamihu, keď je firma dospelá, ale nikam sa neposúva? Chce ďalej rásť a rozvíjať sa inak? Vtedy môže nastať paradox, že samotný zakladateľ sa stane jej brzdou. Tu je pár príkladov, keď treba spozornieť.

Biznis konzultantka o online podnikaní:
Podmienky sú ideálne, netreba si ich nechať ujsť

„Takto sme to robili 20 rokov a fungovalo to.“

Trh sa mení a vyvíja omnoho rýchlejšie, ako si neraz majitelia myslia a pripustia. Pred 20 rokmi sme všetci počúvali kapelu Roxette a jazdili na bicykloch Sobi20, ale obe značky sú pre dnešnú generáciu takmer zabudnuté. Ak majiteľ povie vetu „takto sme to robili 20 rokov a fungovalo to“, nastal čas spozornieť a zamyslieť sa. Máme totiž prvý symptóm. A stačí nám krátky pohľad, ako sa za ostatné roky trh posunul: Dnešná generácia nechce chodiť do práce od 8.00 do 16.00 hod. (a zrejme ani nebude), kupuje oblečenie nielen podľa módnych trendov, ale aj z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu, vozí sa na e-bikoch, študuje online a doma vermikompostuje. A pravdepodobne o pár rokov už nebude používať hotovosť. Stačí sa zastaviť a uvedomiť si to.

Ako sa motivovať do úloh, na ktoré nie je deadline?

Reklama

„Ja tento segment poznám iks rokov, viem, ako funguje.“

To bezpochyby. Ale určite tiež platí, že ak nie som „out of the box“, tak som vlastne „in the mixer“. Inými slovami, dlhodobé videnie situácie zvnútra môže zaslepiť. Niekedy je veľmi náročné presvedčiť majiteľa, obzvlášť v CEO pozícii, že vidí veci naozaj veľmi subjektívne a potenciál firmy na trhu, na ktorom pôsobí, sa možno vyčerpáva. Dokonca niekedy majiteľa nepresvedčia ani dáta. Ak som povedzme výrobca športových kolobežiek a nevnímam, že najrastúcejším segmentom je e-mobilita, tak je možné, že som nevystrčil hlavu z hniezda. A je rovnako možné, že mi v ňom skôr či neskôr vznikne požiar.

„Financie musím mať pod rukou!“

Často je potrebné, aby ruku na firemných financiách držal práve majiteľ. Lenže neraz si robí „vlastné“ tabuľky, ktoré s účtovníctvom nemajú veľa spoločné. Ak sa pristihnete pri vete, že „účtovníctvo je iba na DPH“, tak je to ďalší krok k postupnej strate obrazu a kontroly. Potrebné je dobre nastavené a transparentné účtovníctvo, z ktorého vychádza mesačný reporting rozdelený tak, aby majiteľ jasne videl, čo mu zarába, aby dokázal odmeniť kľúčových ľudí a kedykoľvek mal do 10 minút prehľad o cashflow. Doba sa výrazne mení a správna práca s reálnymi dátami bude rozhodovať, kto na trhu prežije.

„Marketing je reklama, ktorú potrebujú iba slabé produkty.“

Ďalší z mýtov a jedno z častých vyjadrení. Marketing je dnes naozaj už takmer veda a je iba málo firiem, ktoré ho zvládajú perfektne. Podstatné je uvedomiť si, že úlohou marketingu je najmä definovať, kam ide trh a spotrebiteľ, podľa toho nastaviť produkt a až následne komunikáciu. Práve komunikácia je tou „reklamou“, o ktorej sa často polemizuje. Mimo je aj úvaha, že stačí dať pár postov na Instagram a už je moja značka „in“. Nie je. Je prežitok podceniť úlohu marketingu a tvrdiť, že „bilbordy sme už mali a nefungovali, náš produkt sa predáva sám svojou kvalitou“. Ide o slepú uličku, lebo (bohužiaľ) trh je povrchný a často práve slepý. Preto asertívnejšie značky predávajú, aj keď možno nie taký dokonalý produkt.

Tomáš Török, zakladateľ a CEO poradenskej spoločnosti BizBuilders. Foto: archív BizBuilders

Čo robiť v situácii, že sa také symptómy objavujú aj vo vašej firme? Tu je pár praktických pohľadov a ľahkých odporúčaní, ako môžu majitelia postupovať:

Iný pohľad a „zázračná otázka“

Toto nemusí byť zložité ani drahé. Nemusí to byť hneď poradenská firma, ktorá k vám pošle tím piatich analytikov. Stačí aj otvoriť priestor ľudom zvnútra firmy, takým, ktorým majiteľ dôveruje. Podporiť ich v slobodnom názore na firmu a jej napredovanie. Otázka: „Kam by ste firmu posúvali vy?“ je pre mnohých nepredstaviteľná. Ale zázračná. Stačí možno jedna trojhodinová debata, kde majiteľ nebude nič rozprávať. Iba počúvať.

Pýtajte sa klientov

Opäť, jednoduchá vec, aj keď málo praktizovaná. Pár stretnutí so súčasnými či potenciálnymi zákazníkmi a otvorený rozhovor je niekedy stokrát lepší ako dátová analýza. Čo je to, čo moja firma predáva? Čo z toho reálne zákazník využíva? Čo je pre neho reálna hodnota? To sú otázky, z ktorých vypadne ten podstatný destilát, čo klient potrebuje.

Vykuknite z hniezda

Majiteľ získa celkom nový obzor, ak dokáže „vykuknúť z hniezda“ a pozrieť sa na trh bez predsudkov. Ako sa trh zmenil? Čo fungovalo v minulosti a dnes už nefunguje? Kde sa otvárajú nové možnosti? Ktoré segmenty rastú, a kde sa reálne zarába? Odpovede na tieto otázky dajú firme oveľa viac ako bitka o pravdu v zasadačke. Ak je možné mať ešte nejaké dáta, ktoré to potvrdia, je to ďalší palec nahor.

„Prevádzková slepota“

Často je paradoxne realitou, že niekto (či už externý alebo interný človek) môže vidieť situáciu a možnosti pre rast firmy lepšie. Majiteľ je možno už „prevádzkovo slepý“, čo však nedegraduje jeho úlohu, zásluhy ani prejdenú cestu. Dáva mu to práve možnosť posunúť hodnotu jeho firmy bez toho, aby to bolo iba na ňom.

Skúšajte!

Kľúčové je niečo urobiť, vyskúšať. Ak to nezafunguje, je jednoduché vrátiť sa. Ale ak to vyjde, majitelia sa môžu tešiť, že firma naozaj dospela a našla spôsob, ako dokáže ďalej rásť či zvládnuť turbulentné obdobie.

Dôležité je uvedomiť si, že trh sa stále mení a vyvíja. V bežnom tempe ekonomiky je to pomalšie, ale v dobe, v akej žijeme dnes, budú zmeny nastávať častejšie a extrémnejšie. A tie si vyžiadajú aj zmenu v role majiteľa. Prejsť z pozície jediného „rozhodovača“ vo firme do polohy človeka, ktorý sa dokáže obklopiť šikovnými ľuďmi, nechá im priestor a vydestiluje to najlepšie z ich názorov. Jedine tak budú vznikať ďalšie Amazony, Google či Bookingy, ktoré krízu využijú na svoju najúspešnejšiu akceleráciu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?