Možno aj vy občas bojujete s prokrastináciou a odkladaním povinností. Často sa to deje pri zadaniach, ktoré nemajú žiaden termín dokončenia. Práve tie zvyknú byť najzaujímavejšie, ale keďže nás do nich nič netlačí, nehrnieme sa do nich. Príkladom toho je vytvorenie vlastného biznisu či vysnívaného projektu. Ako však na takéto úlohy nájsť motiváciu? Prinášame pár rád, ako na to.
Napíšte si, čo chcete urobiť a plánujte
„Napísaný cieľ alebo úloha sa plnia ľahšie ako to, čo máme len niekde v hlave. Preto pomáha, ak máme napísané, čo chceme dosiahnuť,“ hovorí psychológ Martin Miler. Potvrdzujú to aj výskumy. Ukázalo sa, že ľudia podávajú lepší výkon, keď majú úlohy napísané. Na základe toho si viete presne rozplánovať ďalší postup, ako to robí napríklad ilustrátorka Tina Minor.
Stovky ľudí učí, ako si rozplánovať úlohy a zvyknúť si na pravidlo dvoch minút:
Nezapisujte si všetko, strácate tým čas
Pri plánovaní je systematická. Vždy si predstaví pomyselnú čiaru z východiskového bodu, čiže dátumu, v ktorom sa nachádza, až po bod, kedy by mala byť práca finálne odovzdaná. Získa tak predstavu o čase, ktorý má k dispozícii a porovná ho s objemom práce. „Na základe toho si prácu rozdelím na čiastkové činnosti – vymýšľanie idey, skicovanie, rozpracovanie konceptu, finalizácia… Všetko si zároveň zaznačím na časovej osi,“ vysvetľuje ilustrátorka, ako bežne postupuje.
Tento postup je správny aj podľa psychológa Martina Milera. Hovorí, že pri zadaniach, ktoré nemajú stanovený termín dokončenia, pomáha pravidelnosť.
Povedzte o svojej úlohe či o svojom pláne nahlas
Dizajnér Jakub Ptačin zvykne o svojich úlohách hovoriť nahlas. „Verejne poviem, že to spravím a tak to potom zväčša musím spraviť,“ hovorí s úsmevom. Keď poviete svojmu okoliu či známym o úlohe, získate tak väčšiu motiváciu dokončiť ju. Tá sa zvýši aj spoluprácou na konkrétnom zadaní, napríklad s kolegom. Fungovať môže aj vopred dohodnuté „pracovné“ stretnutie s priateľom, počas ktorého budete obaja pracovať na svojich úlohách. Po uplynutí určitého času sa môžete navzájom skontrolovať.
Rozdeľte si úlohu na menšie kroky
Každý z nás občas naráža na úlohy, do ktorých sa mu nechce. Často sa vtedy stáva, že aj keď si našu povinnosť zapíšeme do to-do listu, prekladáme ju z jedného dňa na druhý. Ako s tým bojovať? „Je praktické rozložiť si projekt na menšie časti, až kým to nerozložím na takú malú vec, ktorú dokážem urobiť hneď. A tú urobím hneď. A potom zas,“ odporúča dizajnér Jakub Ptačin. Zároveň dodáva, že niekedy sa nám deadline zjaví sám od seba, a to aj pri úlohách, ktoré spočiatku nevyzerajú, že nejaký majú.
Stanovte si vlastný termín
Hovorí sa, že najväčšou motiváciou je deadline. „Kým človek nemá presne stanovený termín, má tendenciu veci posúvať. Robím to tiež. No nie z dôvodu, že by sa mi do danej úlohy nechcelo, už dlho som nemala obdobie, kedy by nebolo do čoho pichnúť. Len mám skrátka pred sebou XY ďalších termínov, ktoré musia byť hotové skôr,“ hovorí Minor a podobne sú na tom mnohí ďalší freelanceri či zamestnanci.
Strach z možnej straty až príliš brzdí dosahovanie našich cieľov.
Pomôže rozvoj racionálneho myslenia
Pre tých, ktorí potrebujú presný termín na to, aby veci dokončili, je dobré, keď si ho sami stanovia. „Prípadne si po tomto termíne môžete naplánovať ďalšiu prácu,“ radí psychológ. Keď totiž budete vidieť, že po tomto vyhradenom čase už nebudete mať priestor a kapacitu venovať sa danej úlohe, budete mať určite vyššiu motiváciu dokončiť ju vo vami stanovenom termíne.
Vyhľadajte prostredie, ktoré motivuje k práci
V dnešnej dobe je veľa ľudí, ktorí nie sú klasickými zamestnancami, ale pracujú sami na seba, či už ako freelanceri alebo živnostníci. Práve oni často vyhľadávajú stimulujúce prostredie, napríklad v priestoroch co-workingov. „Často tam vládne uvoľnená a zároveň pracovná atmosféra. Človek sa tak ľahšie ponorí aj do svojej práce,“ hovorí psychológ. Niekedy však môže byť nápomocné zbaliť sa a odísť na potrebný čas niekam preč, kde bude človek sám so svojou úlohou. Takáto zmena prostredia môže byť veľmi podnetná.
Tešte sa a motivujte sa
Dobrým, ak nie najlepším motivačným faktorom, je, ak sa na to, čo chceme urobiť, aj tešíme. „Niekedy to môže byť ťažké, ale málokedy je to úplne nemožné. Dá sa predpokladať, že ak má niekto úlohu, ktorú si sám vymyslel a nie je viazaný termínom jej dokončenia, tak je to úloha, ktorú chce, ktorá ho zaujíma a ktorá mu robí radosť,“ hovorí Miler. Nemusíme sa pritom tešiť na samotnú činnosť, ale na niečo, čo príde po nej. Odmeňte sa za dobre odvedenú prácu a motivujte sa niečím, po čom už dlho túžite. Povedzte si, čo si doprajete, keď úlohu splníte.
Prokrastinujte plánovane
To odporúča ilustrátorka Tina Minor ako prevenciu voči nechcenej prokrastinácii. „Vyvetrať si hlavu od práce je potrebné. Zistila som, že najviac aktívna som dopoludnia, popoludní moja pozornosť klesá a večer sa už musím veľmi premáhať. Preto sa usilujem venovať sa pracovným zákazkam dopoludnia a večer už riešim skôr svoje projekty alebo vypínam hlavu. Napríklad od duševnej práce prechádzam k fyzickej,“ vysvetľuje.
Nečítajte tipy a triky ako sa motivovať, ale urobte to
„Aj tie najlepšie rady, odporúčania či výsledky výskumov sú nanič, ak človek nezačne robiť to, čo chce alebo to, čo si naplánoval,“ hovorí psychológ Miler. Dodáva, že preto treba veci hlavne robiť. „Bez toho ide iba o akademické debaty, ktoré môžu byť samozrejme zaujímavé, ale samé o sebe nevedú k cieľu. Slovami Morpheusa z Matrixu: ‚Je rozdiel v tom poznať cestu a ísť po nej.‘ Vydajte sa teda na cestu. Hneď.“
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]