10. septembra 2020

Jazz, metal, klasický pop či filmové skladby. Spravodajské podcasty, investovanie, ale aj zábava. Playlisty slovenských manažérov sa líšia nielen hudobným obsahom, ale aj v pestrej palete obľúbených podcastov. Prečítajte si tipy na audio zážitky, ktoré je podľa ich názoru dobré počuť. 

Andrej Kiska

general partner, Credo Ventures

Foto: Archív

„Podcastov počúvam veľa. Najčastejšie The Twenty Minute VC – ak niekoho zaujíma, ako premýšľajú venture kapitalisti, odporúčam tento podcast. Ďalší skvelý investorský podcast je Invest like the best,“ opisuje pre Forbes.

Odporúčaný podcast nahliada do sveta investovania, startupov a fungovania pitchingu. Moderátor Harry Stebbings svojim poslucháčom, nádejným novým podnikateľom radí, na čo sa pri rozbiehaní startupu pripraviť a na čo prihliadajú celosvetovo úspešní investori. Aj v prípade, že startup nezakladáte, vďaka podcastu napríklad zistíte aj to, aké je to pracovať pre investorské spoločnosti. Ďalší spomínaný, Invest like the best, ktorý je postavený na podobnom princípe, zasa prináša príklady zo sveta úspešného investovania. 

Reklama

Má najsťahovanejší podcast v Nemecku. Hviezdny virológ,
ktorého počúvajú státisíce ľudí aj kancelárka

Rasťo Kulich

country manager, Google Slovensko

Foto: Google

Šéf slovenskej divízie Google tvrdí, že v minulosti namiesto podcastov skôr využíval službu Audible, v rámci ktorej si predplatitelia mohli vypočuť audioknihy od najrôznejších svetových autorov. „Dnes je snáď najlepší výber náučných videí na YouTube, a to zadarmo. Väčšina top kníh je spracovaná v rôznych dĺžkach, takže si človek môže vybrať podľa toho, koľko má času,“ opisuje s tým, že medzi jeho poslednými obľúbenými videami, resp. takto spracovanými knihami je Why We Sleep od Matthewa Walkera. 

„Hudba, ktorú počúvam, sa veľmi odvíja od muziky, ktorú hrávam na akordeóne a klavíri. Pri akordeóne sú to do veľkej miery detvianske a horehronské folklórne rozkazovačky. Z klavíra najmä filmové skladby od autorov ako Tiersen, Einaudi, Zimmer,“ dopĺňa.

Legenda menom Ken Robinson.
Jeho TED Talk bol najsledovanejším videom o vzdelávaní

Tatiana Ondrejková 

CEO, Pelikán

Foto: Diana Mráziková

„Vzhľadom na moju niekoľkomesačnú malú radosť vyzerá môj aktuálny hudobný playlist vcelku zaujímavo a dominujú v ňom nestarnúce hity pre deti ako – Pec nám spadla, Prší, prší, Pláva kačka po jazere, Včielka Maja a podobne,“ hovorí šéfka cestovnej kancelárie s humorom. Ako však dodáva, v obraze spoločenského a hospodárskeho diania nielen na Slovensku a v cestovnom ruchu sa udržuje vďaka podcastom. Za všetky spomína najmä spravodajské podcasty denníka SME či Denníka N. 

Daniel Kollár

predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČSOB

Foto: Archív

„Aktuálne som sa dosť naladil na jazz, v rôznych verziách od úplnej klasiky po smooth jazz. Nemám však vytipované konkrétne playlisty. K množstvu zaujímavých interpretov a skladieb sa dostávam úplne náhodne, vďaka dobre cieleným odporúčaniam streamovacej služby,“ hovorí šéf ČSOB. Podobne ako jeho kolegovia z iných odvetví takisto odporúča počúvať spravodajské pocasty či rozhovory o cestovaní a gastronómii. 

„Zistil som, že podcasty sú pre mňa výborný spôsob, ako sa odreagovať pri behu. Pri ich počúvaní nemyslím na to, koľko kilometrov mám ešte pred sebou.“

Martin Zahuranec

CEO, eyerim

Foto: eyerim

Rôzna hudba pri rôznych aktivitách. Tak by sa dala opísať odpoveď spoluzakladateľa e-shopu s očnou optikou na otázku, aká hudba či podcasty sú u neho momentálne „v kurze“. „Rád sa vraciam ku kapelám ako Linkin Park či Slipknot, ktoré som počúval ako mladý. Väčšinou ich počúvam počas cvičenia. Neskôr sa môj hudobný vkus začal formovať a kapela, ktorá je nadradená nad všetky ostatné v mojom prípade, je Pink Floyd,“ hovorí. 

Ako ďalej dodáva, v pracovnom tempe ho zasa udržiava elektronická hudba. „Musia to však byť mimoriadne dobre a inteligentne spracované sety. V tomto smere by som odporučil napríklad kanál na YouTube Cercle.“

Zo širokého spektra podcastov, ktoré sú dnes k dispozícii však vyberá podcast amerického komedianta Joa Rogana. „Je to jediný podcast, ktorý počúvam aktívne, pretože som sa v tomto koncepte úplne nenašiel. Joa Rogana si vypočujem rád, pretože si pozýva na debatu široké spektrum hostí. Od športovcov cez politikov až po hudobníkov.“

Lucia Pašková

spoluzakladateľka, Curaden 

Reklama
Hlavné foto: Ondřej Pýcha

Podobne ako kolegovia, aj spoluzakladateľka spoločnosti Curaden počúva pre denné zorientovanie sa spravodajské podcasty denníka SME a Denníka N či Aktualít. 

„Z ostatných si rada vypočujem Braňo Závodský Naživo, V ženskom rode od Katky Strýčkovej, Jergy Talks, Ženy v biznise, CEO podcast by Generations, aj Hosť Andrey Poláčkovej,“ dopĺňa s tým, že o hudobné playlisty sa delí s deťmi. „Keď mám v aute deti, sú dídžejmi oni, takže počúvame Billie Eilish, keď chcem počúvať, čo sa páči mne, je to väčšinou hudba so zaujímavými ženskými hlasmi ako Florence and the Machine, Skunk Anansie, ale aj Markéta Irglová a Glenn Hansard, púšťam si ich veľmi nahlas a spievam si,“ dodáva s úsmevom. Navyše pripomína aj vlastný podcast, ktorý vydáva Curaprox – Medzi nami zubami. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?