8. mája 2020

Das Coronavirus-Update je nenápadný názov nepravdepodobného hitu medzi najsťahovanejšími podcastami v nemecky hovoriacom priestore. Stojí za ním tiež nepravdepodobná hviezda. Profesor Christian Drosten, virológ, ktorý sa dlhodobo venuje koronavírusom. Je šéfom Inštitútu virológie v známej berlínskej nemocnici Charité, radí nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a od februára v pravidelnom podcaste tiež verejnosti vysvetľuje, čo sa deje vo svete vírusov.

Vďaka jasným a priamočiarym vyjadreniam sa stal štyridsiatnik Drosten obľúbencom veľkej časti verejnosti – a nepriateľom ďalších, ktorí ho obviňujú a vyhrážajú sa mu násilím za to, že vraj môže za uzatvorenie ekonomiky.

Protesty počas pandémie nie sú nič nové pod slnkom.
Spoznajte Ligu proti rúškam z roku 1918

V rozhovoroch aj v podcaste hovorí o faktoch, štúdiách a o vede spôsobom, ktorý je prístupný aj nevedeckej časti populácie. Výnimočne si dokonca dovolí aj osobnú odbočku. Napríklad keď prezradil, že už pred vypuknutím pandémie si v bare vždy objednával len pivo vo fľaši, nie čapované – ako inak, z hygienických dôvodov.

Drosten pripravuje Das Coronavirus-Update spolu s novinármi z verejnoprávneho rozhlasu NDR pravidelne od februára a za ten čas sa dostal v počúvanosti na vrchol rebríčka sťahovaní pre zariadenia Apple. Nielen v domovskom Nemecku, ale tiež v Rakúsku (kde je tiež podcastovou jednotkou) a v nemecky hovoriacej časti Švajčiarska. Zhruba polhodinové epizódy počúvajú státisíce ľudí. Začiatkom mája Nemecká spoločnosť pre výskum oznámila, že mu udelila špeciálne ocenenie za výbornú komunikáciu o vede.

Drosten vie, o čom hovorí, má za sebou roky práce práve v oblasti výskumu koronavírusov. V roku 2003 bol v tíme, ktorý objavil vírus SARS, o desaťročie neskôr skúmal MERS. Keď sa von z Číny dostali správy o aktuálnom koronavíruse SARS-CoV-2, už v januári pomohol vyvinúť diagnostický test.

COVID-19 v Singapure: slovenská lekárka hovorí,
čo sa dialo, keď počet infikovaných začal opäť stúpať

Spoluprácu s Angelou Merkelovou si Drosten zvykne pochvaľovať – hlavne preto, že kancelárka, tiež pôvodne vedkyňa (fyzička), tomuto svetu rozumie. Aj vďaka tomu bolo Nemecko veľmi rýchle v prípravách na hrozbu a vzhľadom na veľkosť krajiny má veľmi dobré výsledky v kontrolovaní pandémie. Do dneška tam zaregistrovali necelých 170-tisíc nakazených a 7,3-tisíca obetí. V pomere k počtu obyvateľov ide o jeden z najlepších výsledkov, ukazujú dáta John Hopkins University, ktorá združuje svetové údaje o vývoji pandémie.

Foto: ardaudiothek.de

Čo hovorí profesor Drosten?

  • Zotrval by pri prísnejších opatreniach dlhšie. Ako povedal napríklad v rozhovore pre rakúsku televíziu ORF, uvedomuje si hospodárske dôsledky, ale hovorí zo svojho pohľadu vedca-virológa, ktorý vidí možnosť príchodu druhej vlny epidémie.
  • V Nemecku stiahli index R0, ktorý monitoruje šírenie vírusu, pod hodnotu 1, čo znamená, že jeden chorý nakazí v priemere menej ako jedného ďalšieho človeka. Drosten upozorňuje, že prichádza “paradox prevencie”. Ľudia zrazu začínajú hovoriť: načo bolo toľko obmedzujúcich opatrení, ktoré zastavili život v krajine, keď sa epidémia drží v takýchto číslach. „Ľudia tvrdia, že sme reagovali prehnane a je tu politický a ekonomický tlak na návrat k normálu. Federálnym plánom je ľahko zmierniť lockdown, no nemecké spolkové krajiny môžu mať vlastné pravidlá. Bojím sa, že budeme vidieť mnoho kreativity. A že reprodukčné číslo pôjde opäť nahor, že budeme mať druhú vlnu,” povedal tento týždeň pre britský Guardian.
  • Porovnanie krajín s relatívne prísnymi karanténnymi opatreniami, ako bolo Nemecko (či Slovensko), s ležérnym švédskym modelom, ktorý sa spoliehal na osobnú zodpovednosť ľudí, vychádza podľa Drostena v prospech prísnejších opatrení. Ukazuje sa to teraz, keď vo Švédsku začali pribúdať ťažké prípady a obete.
  • Je pravdepodobnosť možnej nákazy vonku podstatne nižšia než vo vnúri? Určite áno, hovorí Drosten. Samozrejme, treba dodržiavať odstup a vyhýbať sa kontaktným športom, no pobyt vonku v lete odporúča.
  • Deti sa nakazia v rovnakej miere ako dospelí, hoci často nemajú symptómy a priebeh ochorenia býva mierny. No táto oblasť je zatiaľ len málo preskúmaná, priznáva Drosten. Preto treba robiť rozhodnutia o otváraní škôl veľmi opatrne.
  • Vírus nepochádza z čínskeho laboratória, nazdáva sa virológ. No za pôvodný zdroj nepovažuje ani trh vo Wuhane. Skôr by ho hľadal napríklad na farmách chovajúcich psíkov medvedíkovitých.
  • Na ako dlho získa človek imunitu, keď prekoná tento koronavírus? Drosten odhaduje, že po niekoľkých rokoch môže človek znovu ochorieť, no s ľahším priebehom. Na kolektívnu imunitu sa nemôžeme spoliehať, pretože vo väčšine krajín zasiahnutých vírusom testy naznačujú, že chorobu prekonala len malá časť obyvateľstva (nízky jednociferný podiel).
  • Na vakcínu si budeme musieť ešte počkať, príde budúci rok, nazdáva sa virológ.

Nemecké uvoľňovanie

Kancelárka Merkelová sa tento týždeň s vedením jednotlivých spolkových krajín dohodla na koordinovanom postupe pri uvoľňovaní karanténnych opatrení. „Môžeme si dovoliť trochu odvahy, no musíme zostať opatrní,” povedala s tým, že Nemecko prekonalo prvú fázu epidémie. Od polovice mesiaca tak uvoľnia viaceré opatrenia.

Umožnia napríklad stretávanie dvoch rodín, no odporúčajú naďalej verejnosti dodržiavať odstup 1,5 metra. Zavádzajú „brzdu” uvoľňovania stretávania sa v podobe limitu 50 nových infekcií na 100-tisíc obyvateľov v jednotlivých okresoch za uplynulých sedem dní.

Do školských lavíc sa ešte do letných prázdnin majú postupne vrátiť všetci školáci, hoci aspoň na čiastočné vyučovanie. Ročníky, ktoré čakajú prijímacie skúšky na vyššie typy škôl, už do lavíc zasadli.

Otváranie reštaurácií a hotelov necháva federálna vláda na jednotlivé spolkové krajiny. Niektoré už avizovali možné otvorenie od 9. mája, za prísnych hygienických podmienok. Napríklad časť stolov bude musieť zostať prázdnych.

Otvoriť môžu všetci obchodníci, bez ohľadu na rozlohu obchodu. Doteraz bol limit 800 štvorcových metrov. Vstup do obchodov je naďalej možný len s rúškom a v obmedzenom počte.

A nakoniec mala Merkelová dobrú správu pre športových fanúšikov. Znovu sa začne hrať futbal. Najvyššia Bundesliga môže odštartovať v polovici mája, nasledovať bude druhá liga. Zatiaľ obe bez divákov na štadiónoch. Amatérski športovci budú môcť športovať na vonkajších športoviskách, s dodržaním odstupu od iných ľudí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?