28. júna 2019

Leto je ideálny čas na dohnanie deficitu v počte prečítaných kníh. Na trhu je obrovské množstvo skvelých noviniek, ale aj starších publikácií, na ktoré ste si možno aj vy robili zálusk. Pre inšpiráciu vám prinášame tipy od redaktorov magazínu Forbes. Takže výhovorky bokom a čítajte.

Lucia Vanková, redaktorka

Emily Chang: Brotopia 

Pútavé čítanie od Emily Chang, redaktorky Bloomberg TV, o tom, prečo je dnes v IT omnoho menej žien ako v 80. rokoch minulého storočia. Aké sú nechutné praktiky big boys zo Silicon Valley a čo všetko musia ženy vytrpieť, ak chcú v ňom preraziť. No a napokon – prečo sa nepíše viac o ženách, ktoré na svojich pleciach niesli giganty, ako sú Facebook, YouTube a Google? Pohľad do zákulisia „bro“ kultúry stojí za to.

Potrebujete vypnúť od sveta?
Pozrite si, aké knihy vtedy číta šéf Martinusu

Milan Čupka, redaktor

Nick Drnaso: Sabrina

Komiks je na leto ideálny, tento v horúčavách navyše riadne schladí. Záhadné zmiznutie Sabriny zaujme konšpiračné médiá a človek si cez príbeh lepšie uvedomí, že konšpirátori nemusia byť len pomýlení blázni bojujúci proti abstraktnému systému, ale že vedia ničiť životy konkrétnym ľuďom – v tomto prípade rodine a priateľom nezvestnej Sabriny. Je to tiež prvý komiks v histórii, ktorý nominovali na prestížnu knižnú cenu Booker Prize.

Arto Paasilinna: Chraň nás Pánbůh před Finem

Nielen my túžime po dovolenke, dopriať si ju chce aj stvoriteľ. A tak si vyberie zástupcu – fínskeho žeriavnika Pirjeriho. Ten si musí poradiť nielen s diablom, ktorý sa chystá podať si nováčika, ale aj s čiernymi ovcami vo vlastnom košiari. A k tomu to komplikované sťahovanie neba z Rumunska! Takto si predstavujem letnú oddychovku, ale siahnite aj po hociktorej inej knihe od majstra severského humoru, vlani zosnulého Arta Paasilinnu.

Martina Jurinová, redaktorka

Pavel Vilikovský: Príbeh ozajského človeka

Pre všetkých, ktorí smútia za obdobím pred 30 rokmi, keď „neexistovala nezamestnanosť, chlieb bol lacný a každý mal kde bývať.“ Príbeh o tom, ako sa počas socializmu z obmedzencov stávali dôležité osoby, o tom, ako každý na každého donášal a človek už nemohol veriť ani vlastnej (skoro) milenke. Vilikovský podobných príbehov napísal viac. Čítajte Vilikovského.

Naomi Alderman: Sila

Čo sa stane, keď sa mocenský svet obráti naruby a ženy vďaka novoobjavenej elektrizujúcej sile ovládnu celé štáty? Muži sa stanú majetkom žien a ich niekedy až obludných chúťok. Svet nie je pekné miesto pre mužov. A ako to vlastne je v našom „normálnom svete“? Tento dystopický román možno nie je pre každého, ale ak knihe dáte šancu, nudiť sa nebudete.

Šport, disciplína či zdravá strava.
Buďte lepší vďaka knihám od športovcov

Adriána Heglasová, web editorka

Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus: Minimalizmus

Kúpili ste si nový telefón a zažili pocit šťastia? Ak áno, na ako dlho? Presne takýmito a mnohými inými otázkami sa zaoberá kniha dvoch autorov, ktorí v minulosti pracovali v korporáciách na dobre platených miestach. Na to, aby boli spokojní, si často kupovali množstvo nových (a veľakrát nepotrebných) vecí, ktoré im ale šťastie nepriniesli. Životné okolnosti a nespokojnosť ich viedli k tomu, že sa rozhodli žiť minimalistickým spôsobom života, ktorý opisujú vo svojej knihe. V skratke povedané, veľký počet vecí vám nezaručí spokojnosť, pokiaľ nemáte pokoj, nie ste v pohode či nemáte čas na svojich blízkych. Tip na záver: ak sa vám nechce čítať, pozrite si dokument Minimalism, ktorý ponúka Netflix.

Peter Matijek, redaktor

Clive Thompson: Coders – Who they are, how they think and how they are changing our world 

Kniha vysvetľuje, aký typ človeka je programátor, akú má predstavu o svete a živote, čo si cení, čo nemá rád a ako sa to cez softvér, ktorý vyrába, vo svete následne aj prejavuje. Programátor je dnes už pomaly jediná kvalifikácia a povolanie a de facto aj tvorca úplne nového sveta. Depresívna téma, vecný prístup.

Táňa Vavrová, editorka

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka: Legenda Z + H Druhá cesta (Evropa – Asie, 1959 – 1964)

Dvojica českých inžinierov, cestovateľov, fotografov, filmárov aj spisovateľov Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka opisujú svoju päťročnú (!) cestu po dvoch kontinentoch prekvapivo živým a kvetnatým jazykom a veľavravnými fotkami. Skvelý pohľad do dejín, geografie, politiky i bežného života prechádzaných krajín plný nečakaných detailov. Čítajúc ho o viac ako polstoročie neskôr zistíte, že v mnohých krajinách, ktoré vtedy dúfali v rozkvet, sa medzičasom mnoho nezmenilo – alebo sa zmenilo dokonca k horšiemu. V každom prípade dobré oldschool cestovanie „prstom po mape“.

Adam Ondak, stážista

James M. Cain: Poštár zvoní vždy dvakrát
Poštár zvoní vždy dvakrát od James M. Cain je dnes už jedna z klasík kriminálneho žánru. Keď kniha vyšla po prvýkrát, svojou drsnosťou a realistickými popismi šokovala verejnosť, ale neskôr autor priniesol takzvaný „noir fiction“ žáner do mainstreamu. Príbeh bol niekoľkokrát sfilmovaný, vo verzii z roku 1981 si hlavné postavy zahrali Jack Nicholson a Jessica Lange. Vďaka rýchlemu spádu príbehu a pomerne krátkemu rozsahu (niečo cez 100 strán) je pre fanúšikov napätia táto kniha ideálne dovolenkové čítanie.
Foto v článku: archív vydavateľstiev

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk