31. decembra 2018

Najprestížnejšia barmanská súťaž na svete World Class Competition ponúka každoročne aj prehľad trendov na nasledujúce mesiace nového roka. V roku 2019 by svet mala zasiahnuť módna vlna drinkov s nízkym obsahom alkoholu či nealko kokteilov. Nečakajte ale nástup nápojov ako virgin mojito, nealkoholické drinky si vytvárajú vlastný originálny svet. A alkoholické? Tie sa sústreďujú na lokálnosť, udržateľnosť a zábavnosť. Takýto bude rok 2019 vo vašom pohári (alebo plechovke): 

Nealko

Generačná výmena mení barový svet. Nealkoholický kokteil si v bare objedná každý druhý mileniál, kým generácia ich rodičov o nealko miešané drinky nemala záujem. A keďže osadenstvo barov tvoria v súčasnosti predovšetkým mileniáli, ponuka sa zásadne mení. Okrem popularity drinkov s nízkym obsahom alkoholu, ako sú rôzne letné spritze, stúpa aj dopyt po kvalitnom nealku. Zákazníci sú ale otrávení z virgin drinkov, teda nealkoholických verzií kokteilov. Chcú originálne nealko drinky a dokonca i nealko alternatívy k tvrdému alkoholu.

Vytvoril alternatívu k bežným nápojom, ponúka aj elixír mladosti

Londýnska spoločnosť Seedlip už piaty rok vyrába nealko giny, ktoré ponúkajú michelinské reštaurácie a ktoré sa objavili už aj v slovenských baroch. Londýnsky pop-up bar MISC zase presadzuje nealko životný štýl. „Nejde o virgin kokteily, džúsy či limonády, tvoríme úplne novú kategóriu medzi nápojmi,“ píše sa na ich webe.

Farebné giny

Majitelia barov už dávnejšie pochopili, že ľudia chodia do podnikov viac za zážitkom ako za samotnými drinkami. Zážitok však možno vytvoriť aj netradičným nápojom. Mánia okolo ginu, ktorá sa podľa mnohých expertov mala skončiť už pred pár rokmi, predlžuje svoju éru vďaka hravým novinkám. Minulý rok patril najmä rôznym ochuteným ginom – trnkovým, jahodovým – ktoré mali osloviť najmä dámy.

Po cideri našli potenciál v kvalitnom nealku. Napríklad s chuťou borievky

V roku 2019 sa barmani budú hrať s ginmi, ktoré menia farbu. Takým je napríklad nemecký gin Illusionist, ktorý po naliatí do pohára zaujme netradičnou modrou farbou. Ak však gin zmiešate v obľúbenej kombinácii s tonikom, zmení sa farba drinku na ružovú. Spolu s ginmi sa na vlne úspechu ešte nejaký čas povezú aj toniky, ktoré sa objavujú s novými príchuťami a v netradičných farbách. Kombinácie pre stále obľúbené gin & tonicy sú tak nekonečné.

Lokálne chute

Jedna z hlavných disciplín berlínskeho finále barmanskej súťaže World Class Competition bola o príprave kokteilu, ktorý by prezentoval lokálne ingrediencie krajiny, z ktorej barman pochádza. Peter Marcina, reprezentant Slovenska, k povinnej ingrediencii whisky pridal červené víno Dunaj, verjus, domáci sirup a mušt. Barman Stan Vadrna zase na prezentácii World Class v Bratislave prekvapil rumom, do ktorého naložil slovenské pareničky.

Baroví hostia už poznajú chute svetových značiek alkoholu a teraz sú viac zvedaví na produkty z ingrediencií, ktoré rastú v mieste, kde žijú. Očakávajte viac produktov ako je Hafírovica – likér z oravských čučoriedok – teda alkoholu, ktorý čo najpresnejšie popisuje z čoho je vyrobený. Takisto sa pripravte na viac kokteilov, ktoré budú spájať svetové značky alkoholu s typickými slovenskými produktami.

Mezcal

Popularita ginu mala mierne klesať a svetlo reflektorov malo už nejaký ten čas mieriť na tequilu. Zatiaľ ale tento trend neprekročil Atlantik a tequila oveľa viac dominuje v USA ako na starom kontinente. V istom zmysle tak tequila v našich končinách ostáva stále iba „fun“ drinkom, ktorý sa pije v rámci rituálu so soľou a citrónom či škoricou a pomarančom. Prémiovejšie tequily na svoj čas ešte len čakajú.

Aj v Európe však ľudia začínajú objavovať bratranca tequily – mezcal. Destilát vyrábaný z iného druhu agáve má výraznú dymovú chuť a tajomnú auru, s ktorou sa dá v baroch dobre pracovať. O tom, že prichádza čas mezcalu svedčí aj to, že George Clooney po mega úspechu vlastnej značky tequily Casamigos (so spoločníkmi ju predali za jednu miliardu dolárov), tento rok predstavil aj vlastný mezcal. Zvýšený záujem o vyhľadávanie výrazu mezcal zaznamenali vlani aj v Googli.

Víno v plechovke

Posledným veľkým trendom vo svete nápojov pre rok 2019 je udržateľnosť. Čo to v barovom svete znamená? Pripravte sa na to, že drinky budete v dobrých baroch dostávať s kovovými, papierovými či dokonca cestovinovými slamkami. Plastu odzvonilo. Týka sa to aj balenia alko a nealko drinkov vo všeobecnosti.

Magazín The Drinks Business napríklad na rok 2019 predpovedá nástup vína v plechovkách. V Spojených štátoch a v Spojenom kráľovstve si takéto vína už našli miesto vo veľkých reťazcoch a očakáva sa ďalšia expanzia. Výrobcovia sa v tomto prípade zameriavajú na ľudí, ktorí chcú piť na cestách. Recyklovateľné a ľahké balenie je alternatívou k ťažšej fľaške v kombinácii s plastovými pohármi. Zvýrazňuje sa aj ekologickosť. Česká firma ponúka vína v plechovkách pod značkou ViWine už druhý rok a oslovuje kampaňou o zálohovaných plechovkách.

Hlavné foto: Unsplash/Marion Michele.  Foto v článku: archív výrobcov nápojov.