5. októbra 2020

Čo nám prinesie nový vládny plán reforiem, kedy sa slovenská ekonomika zotaví a čo potiahne jej rast? Aj na tieto otázky odpovedali Michal Horváth, hlavný ekonóm a riaditeľ odboru ekonomických a menových analýz Národnej banky Slovenska, a Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne – hostia panelovej diskusie, ktorá sa uskutočnila počas podujatia Slovenské diskusné CEO fórum, ktoré magazín Forbes organizuje spolu so spoločnosťou PwC. Hostí vyspovedala editorka magazínu Forbes, Tatiana Vavrová, ktorá podujatie zároveň otvorila s vedúcou partnerkou daňového a právneho oddelenia PwC Christianou Serugovou. 

Prečítajte si odpovede na otázky k jednej z najpálčivejších tém súčasnosti: vývoj ekonomiky  a makroekonomické prognózy pre Slovensko. 

Podujatie otvorila Tatiana Vavrová z Forbesu (vľavo) a Christiana Serugová z PwC. Foto: Marek Mucha

Ako hodnotíte reformný plán obnovy Slovenska? 

Horváth: Na prvé čítanie je to zaujímavý zoznam opatrení. Prekrýva sa aj s našimi predstavami. Bude však potrebné prioritizovať a tlačiť agendu dopredu. 

Krutil: Dokument je veľmi široký a tým, že ho tvorcovia nechali otvorený, tak nabádajú ešte k jeho doplneniu. Bude to aj na nás, aby sme sa s nimi spojili a mohli ho konštruktívne posunúť ďalej. Musíme tak však urobiť čím skôr, pretože ani z ekonomického, ani z politického hľadiska nemáme čas. 

Bankroty, súdy, dane: ministerstvo financií predstavilo plán modernizácie krajiny

Reklama

Čo je podľa vás dôležité urobiť, aby to malo dosah na našu ekonomiku? 

Krutil: Z krátkodobého pohľadu je to upraviť náklady na pracovnú silu a zároveň cenu práce. Tá dynamicky stúpa a v tejto dobre je potrebné pomôcť podnikateľom. Zároveň je kritická situácia v zdravotníctve a školstve, potrebné je zmeniť infraštruktúru. Zdôrazňujem však, ak chceme digitalizovať ekonomiku, tak musíme budovať digitálnu infraštruktúru štátnej správy. 

Je vládny plán dostatočne ambiciózny? 

Krutil: Ťažko sa mi hodnotí dokument, ktorý je ešte otvorený. Osobne si však myslím, že ak sa budeme sústreďovať na veľa vecí a robiť ich naraz, tak to nebude dobre. 

Horváth: Niektoré jeho časti sú dobré a ambiciózne, najmä z hľadiska fiškálnej ekonomiky a udržateľnosti. No v niektorých sa dôležité koncepcie ešte len budú formulovať, čo vnímam tak, že sú ďaleko od cieľa. 

V akom stave je slovenská ekonomika? 

Horváth: Tento rok sme zažili rekordný prepad. Zotavenie však prišlo v treťom kvartáli, čakali sme, že to bude horšie. Stalo sa tak vďaka tomu, že globálny obchod začal fungovať lepšie, ako sa čakalo, okrem toho nás prekvapilo aj správanie Slovákov. Kým v zahraničí sa šetrilo, u nás tieto čísla nerástli. Ľudia spotrebovávali viac, ako sme čakali. Aj preto sme naše pôvodné prognózy zlepšili. 

Diskutovali šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil (v strede) a hlavný ekonóm NBS Michal Horváth. Foto: Marek Mucha

Počítate ešte s výrazným zatváraním ekonomiky?

Krutil: Musíme počítať s viacerými variantami. Ale ak by mi niekto v marci povedal, že na jeseň budeme ako bankári v situácii, v ktorej sme, tak by som tento optimistický scenár bral všetkými desiatimi. Aktuálne sa už pohybujeme v “predcovidových” číslach.

Forbes má za sebou prvé online podujatie. Čo pomôže firmám a v čom je príležitosť tejto krízy? 

Kedy sa slovenská ekonomika dostane do stavu ako pred pandémiou? 

Horváth: Zhruba v polovici roku 2022. 

Ktoré odvetvia budú ťahať rast našej ekonomiky? 

Horváth: Dúfam, že nastane oživenie u obchodných partnerov v modernej časti slovenského priemyslu. 

Krutil: Asi nikto v prognózach nepočítal s balíkom peňazí, ktorý k nám smeruje z Európskej únie. Myslím, že v najbližších rokoch by Slovensku mohli veľmi pomôcť. 

Akú majú bankári náladu pri schvaľovaní úverov firmám? 

Krutil: Korporátne úvery u nás značne rástli, aj pri väčších klientoch. 

Horváth: Financovanie korporátneho sektora ide pomerne dobre, aj keď sa sprísnili podmienky. 

Čo si myslíte o zmenách v daňovom systéme vo vládnom reformnom pláne? 

Horváth: Plán načrtáva presuny bremena zdaňovania práce, na zdaňovanie napríklad majetku. Myslím si, že takéto smerovanie je veľmi zásadná a dobrá zmena, na ktorú sa predtým nikto nepodujal. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?