13. mája 2020

Prvotný šok po rozšírení ochorenia spôsobeného koronavírusom už na Slovensku zrejme prehrmel. Teraz je na rade otázka, ako sa dostať do starých koľají, respektíve staronových koľají. Aj to bolo predmetom jednej časti prvého online podujatia Forbes Reštart vol. 1. 

Na prvej časti diskusie, ktorú moderoval šéfredaktor magazínu Forbes Juraj Porubský, sa zúčastnil slovenský minister hospodárstva Richard Sulík spolu so svojím českým kolegom Karlom Havlíčkom. Druhá časť bola venovaná oblasti bankového sektora, v ktorej zasa diskutoval Sulík s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Poštovej banky Andrejom Zaťkom. Prinášame vám výber toho najzaujímavejšieho, čo účastníci diskusie povedali.

Aké opatrenia zo strany štátu zafungovali a čo sa ešte dá urobiť?

Podľa Richarda Sulíka riešil odklad splátok hypoték prvú, akútnu bolesť, ktorú Slováci pocítili. Teraz je však podľa neho dôležité, aby sa ekonomika otvorila a veci sa začali vracať „do normálu“, no na druhej strane priznal, že aj keď sa všetko otvorí, obzvlášť opatrní by sme mali byť pri masových podujatiach.

VIDEO: Sulík pre Forbes odpovedá podnikateľom.
Aké úvery dostanete a komu odpustia odvody?

Na druhej strane by sa už aj vláda mala zamerať na, to, čo môže nastať po kríze. „Teraz sú dôležité pokrízové opatrenia. Ekonomika bude v doline. Padli sme veľmi prudko dole, chceme, aby sme opäť išli smerom hore a čo najprudšie,“ vysvetľoval minister počas diskusie.

Reklama

V najbližších mesiacoch sa podľa neho ukáže, aký dopad má na množstvo firiem napríklad skokové zvyšovanie minimálnej mzdy, ktoré bolo schválené počas vlády strany Smer – SD. „Firmy prepúšťali ľudí, pretože im nezvládali platiť a napríklad pekárne pre vysoké príplatky prestali piecť v noci,“ doplnil.

Richard Sulík hovoril aj o bankovom odvode. Foto: Forbes

Pomôcť by mali opatrenia zamerané na najviac zranené sektory ako HORECA či cestovný ruch. „Viem si tu napríklad predstaviť znížiť daň napríklad na päť percent. Ale je to, samozrejme, veľmi nesystémové opatrenie,“ dopĺňa s tým, že najlepšie, čo môže urobiť vláda, je nehádzať podnikateľom polená pod nohy.

„Najväčšia pomoc od štátu bude dať podnikateľom svätý pokoj,“ povedal. Aj keď tvrdí, že nedokáže zaručiť, že vláda nepríde s novými reguláciami, vylučuje, že by mal ich počet narásť. „Budeme to robiť na štýl  ‘one in, two out’. To znamená, že ak budeme musieť niečo nové zaviesť, staré, neúčinné zrušíme,“ uviedol. Avšak to, v akom stave bude podnikateľské prostredie po kríze, sa podľa neho ukáže až počas letných mesiacov. 

Ako si so situáciou poradia banky a ako dokážu pomôcť?

Tesne pred prepuknutím pandémie koronavírusu sa na Slovensku schválil dvojnásobný bankový odvod. Ten bol v roku 2012 zavedený na vykrytie prípadných budúcich finančných kríz. Pred zavedením banky platili štátu 0,2 percenta z hodnoty svojich pasív. Aj keď sa malo toto číslo postupne znižovať, dnes platia do štátnej kasy 0,4 percenta. Sulík počas diskusie vyhlásil, že bude vláde navrhovať, aby sa tento zákon vrátil do pôvodného znenia – teda aby sa postupne znižoval, až zanikol.

Matovič naznačil možnosť rýchlejšieho uvoľňovania opatrení.
Otvoriť by sa tak mohli všetky prevádzky

Na druhej strane sú to práve banky, ktoré vláda žiadala, aby ľuďom a podnikateľom odložili splátky hypoték. „Keď firmám pomôže naša ekonomika, potom môžu nastúpiť banky a tiež podať firmám pomocnú ruku,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko. Zároveň však priznáva, že od klientov prišlo menej žiadostí o odklad splátok, ako predpokladali.

Generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko. Foto: Poštová banka

„Z firiem, ktorých podnikanie financuje Poštová banka, sa zatiaľ prihlásilo 10 – 13 percent,“ dopĺňa s tým, že profil záujemcov kopíruje štatistiky. Teda najviac žiadajú o rôzne formy pomoci podnikatelia v hotelierstve a malí živnostníci. Zaťko zároveň vidí v súčasnej kríze aj príležitosť ekonomiku otočiť a zamerať sa na podnikateľov s vyššou pridanou hodnotou.

Čo je český model helikoptéry?

Slovenský aj český minister sa počas diskusie zhodli na tom, že v súčasnej situácii nebolo potrebné „vymýšľať koleso“, ale krajiny sa v riešeniach navzájom inšpirovali. Pomoc podnikateľom a živnostníkom však zaviedli naši západní susedia inak. Každému, kto si o pomoc požiadal, poslala vláda 25-tisíc českých korún, čo predstavuje približne tisíc eur. O tomto spôsobe sa hovorí aj ako o systéme helikoptéry.

Slovensko oficiálne začína s otváraním ekonomiky.
Pendleri majú podľa Igora Matoviča s testami počkať

„Dnes sme na vrchole toho, čo sme ako vláda mohli urobiť v prvom rade. Nasledovať bude adresná pomoc pre jednotlivé sektory. Veľký balík poputuje v prvom rade do cestovného ruchu,“ povedal Havlíček. Česi sa však do otvárania ekonomiky pustili rýchlejšie ako my. Posledná etapa – otvorenie reštaurácií, ich čaká už o niekoľko dní. Na druhej strane tamojší žiaci zostávajú ešte na domácej výučbe. S povolením hromadných podujatí, ako sú napríklad letné festivaly, sa podobne ako Slovensko ponáhľať nebudú.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?