5. októbra 2020

Po niekoľkoročnom úsilí sa Vladimírovi Pekárovi, šéfovi firmy Shark.Aero, podaril historický obchod. Do Číny predal licenciu na výrobu ultraľahkého lietadla Shark, ktoré v Senici vyrába už viac ako desaťročie. Forbesu prezradil, ako sa dohoda s ázijským obrom zrodila.

Bez pomoci by to nešlo. Pekárovi sa záujemcovia z Číny ozývali dlhodobo, často aj prišli až do hangárov na letisko do Senice. „Veľmi však nemáte šancu vedieť, odkiaľ sú, či majú financie a bez seriózneho záujmu vlastne len strácate drahocenný čas. A tak som sa obrátil na známych z Česka, ktorí s firmou trávia pol roka v Číne a pol roka doma,” prezradí Pekár. 

Minidrony od Amazonu budú sledovať domov zákazníka.
Hrozba alebo bezpečie?

Dohodli sa, že budú reprezentovať Sharka v Číne a po niekoľkých rokoch práce a investícií našli reálneho partnera. Trvalo ďalší rok, než sa zložitými rokovaniami dopracovali k zmluve. Keď sa však začiatkom tohto roku objavil v Číne nový koronavírus, Pekár spozornel. Lockdown však napokon obchod nezlikvidoval, len spomalil niektoré procesy. 

Aktuálne už beží proces transferu, v Shark.Aero zaškolili prvú várku čínskych pracovníkov, pripravujú premiérovú dodávku dielov na zaslanie, aby mohli v Číne skompletizovať prvé lietadlá. „Je to pre nás veľa roboty, iba na dokumentácii robí už rok nonstop päť ľudí. Beží výroba foriem a prípravkov,” vysvetľuje Pekár. 

Lietadlo Shark od senickej firmy Shark.Aero. Foto: Juraj Uhliar

Kopec? Ten dáme preč

Čína je aktuálne pre malé lietadlá vznikajúci a pre objem veľmi zaujímavý trh. Donedávna patrilo čínske nebo len armáde a veľkým dopravným spoločnostiam, malé letectvo tam prakticky neexistovalo. Krajina sa má podľa CNN stať do dvoch rokov nielen najväčším trhom s leteckou dopravou na svete (prekoná USA), ale zároveň buduje stovky nových malých letísk po celej krajine. 

15-minút za 300 eur. Toľko bude stáť
presun elektrickým lietajúcim taxíkom

„O tom, s akou razanciou na to idú, nám rozprával náš český obchodný partner, ktorý bol na mieste jedného takého budúceho letiska v hornatej oblasti. Pýtal sa, kde má vyrásť to letisko, keďže bol pred nimi veľký kopec. ,Ten dáme preč,’ odpovedali mu čínski inžinieri,” spomenie Pekár kuriozitu. 

Nové letiská budú potrebovať malé lietadlá, pričom sa očakáva, že z nuly sa môže ich flotila rozrásť na 30 percent svetového objemu. V Číne chce byť teraz takmer každý výrobca lietadiel, náš región získal výhodu v tom, že Čína sa rozhodla recipročne schváliť českú certifikáciu pre ultralighty. Vďaka česko-slovenskej spolupráci pri konštrukcii Sharku sa toto lietadlo stalo len štvrtým v poradí, ktoré získalo čínsky certifikát. 

60 lietadiel na kontrolu čajových polí

Shark, ktorý ako prvé ultraľahké lietadlo na svete prekonalo rýchlosť 300 km/h a bolo navrhnuté ako to najlepšie, čo sa dá v danej kategórii postaviť, je pre Čínu ten správny produkt. „V Číne sú autá, ale aj lietadlá vyjadrením statusu, a keď už zákazník má peniaze na lietadlo, bude chcieť to najrýchlejšie, najlepšie. Niekedy je ťažké im veci vysvetliť, ale myslíme si, že ideme správnym smerom,” hovorí šéf Shark.Aero.

Finančná injekcia z Číny pomohla firme nadýchnuť sa po ťažkom začiatku, vlastne dostať sa do normálu a trochu rozviazala ruky v ďalších plánoch. Výmenou za to Číňania získajú kompletné know-how, zaškolenie aj technológie. 

„Že si to musia vyrábať sami, sme pochopili pri rokovaní s jedným klientom, šéfom firmy, ktorá združuje 5 miliónov rodín, ktoré pestujú čaj. Chcel 60 lietadiel, z ktorých by vedeli pozorovať tie čajové políčka. Keď sme im povedali našu dodaciu lehotu, myslel si, že žartujeme. My teraz vyrábame jedno lietadlo za mesiac, ich objednávky by sme kapacitne nemali šancu zvládnuť,” uzatvára Pekár. 

Celý článok o Shark.Aero, kde sa dozviete aj o patentovanom novom slovenskom lietadle budúcnosti s kolmým štartom, si prečítate v špeciálnom vydaní Forbes NEXT so zameraním na technológie a vedu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?