4. júna 2020

Napriek nenaplneniu sa pôvodných scenárov o počte ľudí odkázaných na umelú pľúcnu ventiláciu dodá spoločnosť Chirana Medical zo Starej Turej Ministerstvu zdravotníctva SR všetkých 300 zmluvne dohodnutých pľúcnych ventilácií.

Finančno-technický riaditeľ spoločnosti Oskar Baranovič informoval, že do konca mája vyrobili a dodali 150 prístrojov, ďalších 150 dodajú do konca júna. „Napriek veľkým komplikáciám s dodávateľmi a zlyhaním mnohých dodávok komponentov sa nám darí dodávať dýchacie prístroje v súlade s dohodnutým harmonogramom,“ uviedol Baranovič s tým, že problémy s dodávateľmi zvýšili spoločnosti náklady na výrobu.

Keď vírus pridáva prácu. V piešťanskom výrobcovi
častí pľúcnych ventilátorov robia na dve zmeny

Zmluvu podľa neho uzatvorili v najkritickejšom čase (začiatkom apríla, pozn. red.), keď nikto nedokázal s istotou predpokladať budúci vývoj, a vláda nechcela hazardovať so životmi obyvateľov. „Zmluva nebola uzatvorená ani podmienená vývojom ochorenia COVID-19 na Slovensku a ani nezohľadňovala iné nepredvídateľné kritériá. Zmluva je záväzná pre našu spoločnosť a rovnako i pre štát. Predmetom zmluvy nie sú jednoúčelové zariadenia použiteľné iba na riešenie ochorenia COVID-19, ale dýchacie prístroje použiteľné v nemocniciach na ľubovoľnom oddelení (ARO alebo JIS) v rámci bežnej operatívy i pre tie najkritickejšie stavy pacientov,“ zdôraznil riaditeľ.

Do pomoci s pľúcnou ventiláciou
sa pustil aj Matador s STU. Výroba je otázka hodín

Ako dodal, spoločnosť nemala a do konca júna ani nebude mať priestor na zákazky pre zahraničných odberateľov, naplno je vyťažená zákazkou pre ministerstvo zdravotníctva. Zahraničným odberateľom sa začne venovať v druhej polovici roku. Záujem zo zahraničia je i po odznievaní pandémie, väčšina štátov si chce vytvoriť rezervu dýchacích prístrojov.

„V niektorých krajinách je však situácia stále katastrofická a potrebujú dodať tisícky dýchacích prístrojov (Rusko, štáty Južnej Ameriky, Mexiko). Tým, že väčšina renomovaných výrobcov nemá kapacity na uspokojenie dopytu, sme v zahraničí svedkami nákupov rôznych veľmi diskutabilných riešení ,ventilátorov‘ v obrovských množstvách úplne bez parciálnych znalostí problematiky umelej pľúcnej ventilácie, len čisto v snahe rýchlo nakúpiť akékoľvek ventilátory. Preto očakávame, že v budúcnosti príde k vytriezveniu a štáty, ktoré aj nakúpili veľké množstvo v praxi nepoužiteľných prístrojov – toto nie je prípad Slovenska – ich budú obmieňať, ak im bude reálne záležať na zdraví svojich občanov,“ uzavrel Baranovič.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?