9. novembra 2020

Zavrite oči a zamyslite sa nad tým, čo ste vždy chceli urobiť. Rozbehnúť vlastný biznis? Začať písať knihu? Skoncovať s nejakým zlozvykom? Odcestovať na druhý koniec sveta pomáhať ľuďom, ktorí nemali toľko šťastia ako vy?

Teraz otvorte oči a pravdivo si povedzte, koľko z toho ste urobili. Ak o niečom stále iba hovoríte, ale svoje slová nie ste schopní naplniť, je treba zmeniť stratégiu. Teraz.

Krok č. 1 – Zamyslite sa nad tým, prečo ste sa ešte nepohli z miesta.

To, že ste svoj sen/plán ešte neuskutočnili, má svoje dôvody. Skúste preto premýšľať nad tým, čo vám bráni v jeho splnení. Bojíte sa neúspechu? Nechcete meniť svoj životný štýl? Myslíte si, že na to nemáte? A hlavne, ak sa vám nechce v živote robiť žiadne zmeny, má zmysel sa za snom vôbec naháňať?

Ako uskutočniť svoje vízie a sny. 7 rád od šachového veľmajstra Jána Markoša

Vo chvíli, keď identifikujete dôvody, pre ktoré o svojom sne zatiaľ iba hovoríte, budete schopní pohnúť sa z miesta. Napríklad zistíte, že po danej veci vlastne vôbec netúžite, alebo si uvedomíte, aké pocity (alebo aj ľudia) vás brzdia pri jeho napĺňaní.

Reklama

Krok č. 2 – Povedzte si, čo presne chcete.

Zistili ste, že váš sen vlastne vôbec nie je váš? Skoncujte s ním a prestaňte sa trápiť myšlienkou, že ho nikdy nenaplníte – nikdy ste to totiž ani nechceli. Namiesto toho sa zamyslite, čo naozaj chcete. Úprimne a bez toho, aby ste sa vo svojej hlave robili lepšími.

Ak ste, naopak, aj po prvom kroku stále presvedčení, že si chcete sen splniť, pripravte sa na akciu.

Krok č. 3 – Napíšte si kroky, ktoré povedú k naplneniu cieľa.

Cieľ by ste mali. Teraz je treba pochopiť, čo všetko k jeho naplneniu musíte podniknúť. Napíšte si preto na papier konkrétne kroky, ktoré budete nasledovať.

Máte ich aj vy? Sedem znakov, ktoré napovedia, že môžete byť úspešný

Hovoríte o tom, že opustíte prácu a rozbehnete vlastný biznis? Konkrétne kroky vyzerajú napríklad takto: Urobte si prehľad vo financiách a spočítajte si, ako dlho vydržíte bez pravidelného príjmu. Zanalyzujte situáciu na trhu a premyslite si, či má váš biznis šancu na úspech, vypracujte biznis plán, stretnite sa s niekým, kto už podniká atď.

Krok č. 4 – Uvedomte si, že nikdy nebude ten správny čas.

„Prestaňte čakať na ten správny čas. Ten nebude nikdy,“ pripomína Thomas Oppong na publikačnej platforme Medium. Ak si myslíte, že sa niekedy ocitnete v situácii, ktorá bude vášmu plánu – nech je akýkoľvek – nahrávať, mýlite sa.

Vždy sa nájdu prekážky, pre ktoré sa bude zdať, že pre váš projekt nenastal správny čas. Nikdy nebude konštelácia podmienok perfektná, preto na tieto okamihy nečakajte a to, po čom túžite, urobte teraz.

Skrátka teraz.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?