13. augusta 2020

Buďte otvorení náhodám, nezabúdajte na jednoduchosť, ale myslite aj na smrť. Šachový veľmajster Ján Markoš pre Forbes napísal sedem odporúčaní, ako sa vám môže podariť splniť si svoje sny.

Je dlhoročná šachová jednotka na Slovensku a jeho kniha Pod hladinou získala prestížnu cenu Kniha roka od anglickej šachovej federácie, čo je šachová obdoba Pulitzerovej ceny. Ján Markoš prednáša aj manažérom, ako sa rozhodujú šachisti a akým spôsobom zvažujú riziká, a vedie tiež kurzy zamerané na kritické myslenie. Tomu sa venuje aj vo svojej druhej knižke Sila rozumu v bláznivej dobe, ktorá nesie podtitul Manuál kritického myslenia. V októbri mu vyjde kniha Medzi dobrom a zlom o etických dilemách, ktoré dnes rezonujú v spoločnosti.

1. Hľadajte vo svojom vnútri poklad.

Len motivácia, ktorá má svoj pôvod hlboko vo vnútri človeka, je dostatočne silná a trvácna, aby dokázala prekonávať i náročné prekážky. Takáto vnútorná túžba je často pomerne tichá, nekričí, nehlási sa okamžite o slovo. Treba ju hľadať. Treba prehlušiť iné, hlasnejšie a povrchnejšie túžby a chcenia.

Vytrvajte, aj keď to nejde podľa predstáv,
vraví top skialpinista. Budujete tak mentálnu silu

Keď však svoju vnútornú túžbu spoznáte, okamžite to pocítite.

Reklama

Je to, ako keď vám dobre padnú topánky či rukavice. Je to, ako keď sa správne naladí struna. Spoznať svoju vnútornú túžbu je totiž to isté, ako spoznávať svoju identitu.

Ja som takto pred rokmi objavil, že ma baví písať. Priznám sa, že ma to prekvapilo. Písanie kníh a iných textov v tom čase akosi nebolo v mojom životnom pláne. Ale musím povedať, že odkedy sa písanie stalo mojou prácou, len veľmi zriedkavo sa musím do práce nútiť.

Šachový veľmajster Ján Markoš. Foto: Miro Nôta

2. Noste svoj sen so sebou.

Zvykol som si so svojimi snami tráviť čo najviac času. Keď cestujem, myslím na kapitolu svojej novej knihy, alebo na šachovú partiu, ktorú som nedávno zohral. Nie, nenútim sa do výkonu. Nejde mi o to byť „kreatívny“ či „efektívny“.

Na prvom mieste majte seba, hovorieval Tomáš Baťa.
Prečo je také dôležité starať sa o seba?

Len som vypozoroval, že nápady sú ako divoké zvieratá. Ak chcete stretnúť jeleňa či vlka, nemá zmysel behať za nimi po lese, vždy utečú. Je potrebné trpezlivo čakať tam, kde by sa mohli objaviť. A oni – skôr či neskôr – prídu.

Ak teda budete tráviť veľa času so svojimi snami, umožníte im dozrieť, vytvarovať sa, zreálniť sa. A jedného dňa pocítite, že sú dostatočne jasné a zrelé, aby ste ich mohli začať uskutočňovať.

3. Buďte jednoduchí.

Písanie kníh je rehoľa. Keď máte rozpísaný text, ktorý má mať na konci pol či trištvrte milióna znakov, viete, že vaša pozornosť sa nesmie trieštiť. Keď píšete knihu, píšete knihu. Nechodíte na pivo. Nepozeráte seriály. Píšete.

Sústreďujete sa na jednu vec. Inak to nejde.

Čo je vlastne jednoduchosť? Všimli ste si niekedy etymológiu tohto slova? Byť jednoduchý znamená „mať jedného ducha“, čiže netrieštiť svoje sily, nerozptyľovať sa.

Ak teda chcete uskutočniť svoj sen, uskutočňujte ho. A odložte nabok všetky zábavky, rozptýlenia, spoločenské povinnosti, všetku penu dní.

4. Dôverujte si.

Agathe Christie trvalo päť dlhých rokov, kým presvedčila nejakého nakladateľa, aby jej vydal prvú detektívku. Ako to dopadlo, vieme všetci: po Williamovi Shakespearovi je dnes najpredávanejšou anglicky píšucou autorkou.

Niekedy trvá dosť dlho, kým sa váš sen zmaterializuje do takej presvedčivej podoby, že mu uverí i vaše okolie. Po celý tento čas mu – a sebe samému či sebe samej – musíte veriť aspoň vy. Inak sa nikdy nestane skutočnosťou.

5. Choďte po kvalite.

Jeden môj priateľ, český podnikateľ, nedávno otvoril bowlingové centrum. Do stredu podniku umiestnil obrovské akvárium, plné pestrofarebných rýb a koralov. „Koľko ťa to akvárium stálo?“ nedokázal som skryť zvedavosť. Z jeho odpovede sa mi zatočila hlava. Toľko peňazí za akvárium, ktoré – ako je známe – v bowlingovej herni vôbec nemusí byť!

Problém so sústredením? Sedem jednoduchých
aktivít, ktoré ľahko a rýchlo vyčistia hlavu

A predsa mal môj priateľ pravdu, keď ho kúpil. On totiž nechcel postaviť obyčajné bowlingové centrum. Nechcel ani postaviť podnik, ktorý bude čo najviac zarábať. On chcel, aby jeho centrum bolo čo najlepšie, čo najkvalitnejšie.

Tento prístup sa mi páči. Platí totiž, že veci, ktoré nerobíme poriadne, nás po čase prestanú baviť. Kdesi vo vnútri človeka je čosi, čo túži po kvalite, po poctivosti, po úplnosti. A preto, keď začneme robiť veci polovičato, toto „čosi“ sa začne ozývať, a výsledkom je vnútorná nespokojnosť.

Preto je potrebné robiť veci, na ktorých nám naozaj záleží, čo najporiadnejšie. Iba vtedy máme istotu, že nás budú baviť a tešiť ešte dlhé roky.

Reklama

6. Buďte otvorení náhodám.

Viete, ako výskumník Alexander Fleming objavil penicilín? Raz odišiel z laboratória na dvojtýždňovú dovolenku a – keďže sa ponáhľal – nepoumýval poriadne všetko laboratórne sklo. Keď sa vrátil, boli viaceré misky pokryté plesňou. Fleming – z čírej zvedavosti – jednu misku preskúmal pod mikroskopom a zistil, že v nej nie sú prítomné stafylokokové baktérie. Pleseň ich jednoducho vyhubila. Obsahovala totiž penicilín.

Fleming sa preslávil. Zaslúžene? Ale áno! Samozrejme, sláva mu nepatrí pre jeho neporiadnosť ani pre nízke hygienické štandardy v jeho laboratóriu. Našu úctu si však zaslúži pre citlivosť, s akou bol schopný využiť i tú najneuveriteľnejšiu náhodu v prospech svojho výskumu.

Život je plný náhod. Niektoré z nich vám pomôžu uskutočniť vaše sny. Buďte k nim otvorení, a možno nájdete nečakanú skratku k realizácii svojej vízie.

7. Myslite na smrť.

Koľko času ešte máte pred sebou? Niekoľko desaťročí? Alebo – aj to je bohužiaľ možné – len niekoľko rokov či mesiacov? A keď budete na konci svojej cesty, čo presne za vami ostane?

Nechcem strašiť ani vyvolávať duchov zo záhrobia. Verím však, že perspektíva smrteľnosti – ono slávne latinské Memento mori – má v sebe paradoxne potenciál rozhýbať človeka zo stavu rutinnej nehybnosti.

Veď každý z nás chce po sebe čosi zanechať. A obvykle nechceme, aby to bolo tisíc malých vecí, ktoré sme museli urobiť, i keď nás vlastne až tak nebavili.

A preto: čo takto zanechať za sebou aspoň jeden krásny, uskutočnený sen?

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?