16. januára 2020

Úzkosti, syndróm vyhorenia či depresie. Tieto a mnohé iné témy z oblasti duševného zdravia sú stále považované skôr za tabu, no postupne sa o nich začína čoraz viac rozprávať. V zahraničí sa oblasť psychológie dostáva do popredia aj na podcastových platformách a prvé lastovičky nájdeme už aj na Slovensku. Vo Forbes sme vybrali sedem zaujímavých podcastov, ktoré vám rozšíria obzory a ukážu, aké dôležité je naše mentálne zdravie.

Moje terapie

Foto: Radio Wave

Podcastová séria českého rádia Wave patrí medzi najzaujímavejšie počiny v popularizácii tém duševného zdravia. V jednotlivých epizódach priniesla postupne príbehy šiestich ľudí, ktorí sa rozhodli nebyť na svoje problémy sami a vyhľadali pomoc terapeuta.

Ako byť šťastnejší? Treba sa začať starať aj o svoje duševné zdravie

Poslucháč sa prostredníctvom nich stretáva s rôznymi diagnózami a zložitými životnými situáciami, o ktorých rozprávajú nielen hlavní aktéri, ale aj ich psychológovia. Dokáže terapia niekomu zmeniť život? Ako vyzerajú takéto sedenia? Čo všetko sa odohráva za zatvorenými dverami? Aj na tieto otázky odpovedá podcast Moje terapie, ktorého posledné diely vyšli na konci roka 2019.

The Psychology Podcast

Foto: The Psychology Podcast

Podcast, ktorý patrí v oblasti psychológie medzi najúspešnejšie, vedie doktor Scott Barry Kaufman od roku 2014. V každej z epizód spovedá zaujímavých hostí na témy venujúce sa ľudskému správaniu, našej mysli, mozgu či kreativite. Pozýva si svojich kolegov, výskumníkov, odborníkov a vedcov a k dispozícii je viac ako 200 dielov. Medzi epizódami nájdete zaujímavé témy ako napríklad humanizácia zla, veľká moc introvertov, prečo sa neschopní ľudia stávajú lídrami a mnohé ďalšie.

Savvy Psychologist´s

Foto: Savvy Psychologist´s

Tento podcast vedie klinická psychologička Jade Wu, ktorá sa snaží priblížiť vedu a psychológiu bežným ľuďom. Jednotlivé epizódy majú zväčša 10 až 20 minút a ich výhodou je stručnosť a spracovanie formou tipov priamo od Jade Wu. Napríklad 4 tipy čo nehovoriť, ak niekto trpí úzkosťou, 4 tipy terapeutov, ako byť lepší poslucháč, či ako sa stať asertívnym a nepôsobiť arogantne. Svoje odporúčania dokladá psychologička výskumami a vlastnými skúsenosťami z praxe.

Hmmm… podcast

Foto: IPčko

Psychológovia zo slovenskej linky dôvery IPčko poskytujú bezplatnú pomoc mladým ľuďom každý deň od siedmej ráno do polnoci. V roku 2019 uskutočnili vyše 21-tisíc takýchto kontaktov a spustili aj podcast, v ktorom približujú témy duševného zdravia a búrajú mnohé stigmy. Riešia veľa zaujímavých tém, ako napríklad čo vás čaká na psychoterapii, ako sa lieči závislosť u mladých, alebo ako sa brániť pred sexuálnymi predátormi na internete. Psychológovia sa o problémoch rozprávajú s ďalšími odborníkmi, hľadajú ich riešenia a ponúkajú pomoc.

The Science of Happiness

Foto: GGSC

V roku 2014 dvaja výskumníci z Greater Good Science Center v Berkley spustili kurz, ktorého cieľom bolo naučiť študentov žiť spokojnejší a naplnenejší život. Odvtedy ho absolvovali státisíce ľudí a jeden z dvojice zakladateľov, oceňovaný Dacher Keltner, presunul toto „učenie“ aj do sféry podcastov.

Stigma a staré myšlienky o duševnom zdraví na pracovisku pretrvávajú.
Je načase zmeniť to

Väčšina epizód má okolo 20 minút a Keltner sa v nich poslucháčom snaží sprostredkovať výskumami overené stratégie, ktoré pomôžu zlepšiť ich život v mnohých smeroch. Či už ide o prioritizovanie, sebalásku, nachádzanie radosti v maličkostiach či čelenie svojmu strachu.

Na hlavu

Foto: Na hlavu

Podcast vedú študenti psychológie a nadšenci z občianskeho združenia Psychiatria nie je na hlavu, ktoré sa snaží o búranie negatívnych mýtov ohľadom psychických ťažkostí. Venujú sa mnohých témam, ktoré rozoberajú odborne, no pozývajú si aj hostí, s ktorými sa rozprávajú o ich živote s duševným problémom a svoje skúsenosti zdieľajú aj samotní moderátori. Doteraz bolo vydaných len 9 epizód, posledná v januári tohto roka.

All In The Mind

Foto: ABC

Podcastom austrálskej stanice ABC sprevádza Lynne Malcolm, ktorá má odborné znalosti z oblasti psychológie a vedy. Každý týždeň príde s novou témou, dokladá ju výskumami a usiluje sa, aby si poslucháči urobili svoj vlastný názor. Pokrýva široké spektrum tém so zameraním na ľudskú psychiku, myseľ a mozog.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk