Čo ste v poslednom čase urobili pre svoje duševné zdravie? Ako sa po tejto stránke udržujete fit? Starostlivosť o duševnú pohodu by mala byť súčasťou vašej každodennej rutiny. Je dobré začať s ňou kedykoľvek a nikdy na to nie je neskoro. Nižšie nájdete 5 tipov, ako na starostlivosť o duševné zdravie:
1. Dostatok spánku.
Spánok je dôležitý pre správne fungovanie vášho imunitného systému, pre duševné zdravie a dokonca i pre vašu krajinu. Podľa štúdie, ktorú vykonala nezisková organizácia RAND, strácajú Spojené štáty americké až 411 miliárd dolárov ročne dôsledkom spánkovej deprivácie. Každú noc by ste mali spať približne 6 až 8 hodín a dokonca i o 15 minút kratší spánok môže mať veľmi negatívny vplyv na vaše fungovanie.
2. „Palivo“ pre váš mozog.
Aj takzvané superpotraviny vám pomôžu udržať sa duševne fit. Váš mozog predsa potrebuje to správne palivo. Na pohonných hmotách pre svoje auto by ste nešetrili, však? Keď budete nabudúce nakupovať potraviny, namiesto cukríkov si zoberte napríklad vlašské orechy alebo mandle. Neváhajte tiež siahnuť po zelenine a mastných rybách.
Istá britská štúdia dokazuje, že pridanie jednej porcie zeleniny a ovocia do každodennej stravy zvyšuje duševnú pohodu a spokojnosť so životom. Na konzumácii zeleniny a ovocia je najlepšie to, že sa po nej nebudete cítiť previnilo a ani sa neprejete.
3. Stresujte sa menej, smejte sa viac.
Predpokladajme, že všetci vieme, že príliš veľa stresu nie je nič dobré pre naše fyzické ani duševné zdravie. Otázkou je, čo robiť, keď budete istý čas v strese (čo sa skôr alebo neskôr stane) a zároveň sa budete cítiť smutní, nahnevaní a zúfalí? Stlačte tlačidlo pauza. Prestaňte robiť to, čo robíte, aj keď len na 5 minút, a spomeňte si na svoj zoznam radostí.
To je zoznam úloh, ktoré vás vedia rozveseliť vo chvíľach, keď pociťujete zúfalstvo, smútok a stres. Sú to veci, ktoré vám robia a prinášajú radosť. Nezabudnite, že si nutne nemusíte kupovať novú kabelku značky Gucci alebo SUV od Mercedesu, aby ste cítili radosť. Tá sa totiž skrýva vo chvíľach, počas ktorých si urobíte čas na seba.
Aktivity a veci na tomto zozname má každý človek iné. Niekto si možno uvarí obľúbený čaj a iný si zase dopraje kúpeľ. Vytvorte si dlhý a flexibilný zoznam, aby ste zakaždým našli niečo, čo môžete urobiť ihneď, prípadne vo veľmi krátkom čase. Tento zoznam môžete mať uložený v počítači či smartfóne, aby ste si ho vedeli kedykoľvek pozrieť. Vyskúšajte to a vaše duševné zdravie sa vám neskôr poďakuje.
4. Nadväzujte plnohodnotné vzťahy.
Kedy naposledy ste sa s niekým zoznámili? Nie len tak formálne, ale skutočne. Kedy ste sa s niekým rozprávali o téme, ktorá vás zaujíma, o činnosti, ktorá vás baví, alebo o hlbších životných otázkach? Ako ľudské bytosti potrebujeme nadväzovať vzťahy, pretože nie je v našej povahe žiť osamote. Preto je dôležité, aby ste v rámci starostlivosti o duševné zdravie dbali aj na sociálnu interakciu.
Pre niektorých ľudí je to prirodzené, iní sa možno príliš hanbia a ďalší sa považujú za introvertov a najviac si užívajú samotu. No i ten najväčší introvert na svete potrebuje sociálnu interakciu, aby sa dostal z vlastnej mysle do reality. Tento kontakt tiež zabraňuje tomu, aby ste sa uspokojili s negatívnymi myšlienkami, a vnáša do vášho každodenného života svetlo a farby.
5. Choďte do prírody.
Nehovorte mi, že v blízkosti vášho bydliska nie je park alebo iný zelený priestor (žiadne výhovorky). Ak sa vydáte aspoň na 20-minútovú prechádzku, zníži sa tým hladina stresového hormónu vo vašom tele. Dúfam, že už viete, čo máte urobiť – „spojte sa“ s prírodou a starajte sa o svoje duševné zdravie.
Prispievateľka Lidija Globokar píše pre Forbes.com o kariérnych radách, leadershipe aj mindfulness.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected].