14. októbra 2018

Neuroplasticita nie je žiadnou novinkou. Stručne povedané, ide o schopnosť mozgu vytvárať nové spojenia, zvykať si na nové druhy správania a spôsoby myslenia. Tento proces je vo svojej podstate základom všetkého. Nech už sa chcete naučiť nový jazyk, hrať na nejakom hudobnom nástroji alebo zmeniť svoje správanie, od divokých nepredvídateľných výbuchov hnevu po pesimistický pohľad na život. 

Koučovanie, terapia, fyzické cvičenie a pravidelná meditácia sú príkladmi, ktoré môžu neuroplasticitu podporiť. Hovoriť budem však o ďalšom faktore – novinkách v živote.

Vystaviť mozog novým veciam je pre vás pozitívna záležitosť. Ide už i o malé zmeny, ktorých súčasťou je, že vyskúšate nové druhy potravín, podcastov, kníh alebo o tie väčšie, že si začnete písať denník alebo sa naučíte kódiť. Mozog reaguje na všetko nové naozaj dramaticky. Vieme to vďaka podrobným analýzam.

Myslite ako víťaz. Stačí robiť denne tieto 3 veci

Napríklad tak môžeme pozorovať, že pravidelná meditácia zvyšuje schopnosť mozgu regulovať emócie v dôsledku zvýšeného počtu záhybov vonkajšej vrstvy a tiež posunu aktivity z pravého do ľavého prefrontálneho kortexu. Pokiaľ sa učíte hrať na husliach, tak to vedie k rozšíreniu tej oblasti mozgu, ktorá zodpovedá vašej dominantnej ruke (teda tej, ktorou píšete a používate ju pri väčšine ďalších činností). Najzaujímavejšia vec, ktorú štúdie preukázali je, že neuroplasticita hudobníkov má vplyv i na ostatné časti mozgu, čo prináša okrem samotného vzdelávania i ďalšie výhody.

Reklama

Ste múdrejší, ako si myslíte. Týchto 10 znakov dokazuje, že titul nie je všetko

Možno vás v tejto súvislosti zaujíma, čo také dokáže spôsobiť spoznávanie nových vecí vo vašom pracovnom živote. Máte pred sebou deň plný mítingov a len sa slepo zameriavate na produktivitu a deadliny? V niekoľkých ďalších obmenách (namiesto mítingov ide o telefonáty, alebo celkovo o taký pracovný plán, pre ktorý ste pod tlakom) realita, v ktorej sa človek neustále ženie za nejasným cieľom, platí rovnako pre všetkých ľudí v biznis sfére. Jediný spôsob, ako si do práce vniesť niečo neopozerané, je nové veci cielene uprednostňovať. Skúste do svojho dňa preto „vtesnať“ čo najviac nových mikroprocesov. Toto sú moje tri najlepšie odporúčania:

Učte sa jazyk. Pokiaľ do práce dochádzate, tak sa počas toho vzdelávajte. Vyskúšajte si napríklad platformy, ako je DuoLingo. Je to najlepší spôsob, akým si zlepšíte neuroplasticitu. Ak tomu nemôžete obetovať celý čas dochádzky, tak si na učenie jazyka vyhraďte aspoň 10 minút denne.

Čítajte knihy, počúvajte podcasty alebo hudbu a pozerajte televízne programy či filmy, ktoré sú mimo vašu komfortnú zónu. Pokiaľ ste fanúšikom Marvelu, tak si zájdite na nejaký nezávislý film, ak obľubujete dokumenty, tak si skúste pozrieť nejaký akčný trhák. To isté platí i v prípade čítania. Vymeňte noviny, ktoré zvyčajne čítate za iné, požiadajte o radu pri výbere novej knihy pracovníka v kníhkupectve, alebo si vypočujte klasickú hudbu, ak by ste si za normálnych okolností vybrali tú rockovú. Rozmanitosť stimulov a skúseností vám pomôže vybudovať si laterálne spojenia v mozgu. A práve tie podporia vašu kreativitu i predstavivosť, a rovnako zlepšia váš výkon a schopnosť efektívne rozhodovať.

Presúvajte si veci v domácnosti. Nech už ide o nábytok, obrazy, rastliny alebo veci v komore. Fyzické prostredie má hlboký vplyv na vašu duševnú pohodu a teda i mozgové funkcie. Zamyslite sa nad znakmi, ktoré okolité prostredie ponúka vášmu mozgu. Čo vám o vás samých hovorí? Je chaotické? Plné starých vecí, ktoré pre vás už viac nič neznamenajú? Cítite sa po návrate domov bezpečne alebo vyčerpane a depresívne? Jedna úžasná štúdia preukázala, že v prípade starších ľudí, ktorých domovy boli zmenené, aby odrážali ich život spred 20 rokov, sa zlepšili ich fyzické i psychické funkcie. A všetko to bol výsledok zmeny. Naše mozgy a prostredia, v ktorých žijeme a pracujeme, majú symbiotický vzťah. Urobte niečo nové a dosiahnete, aby vaše prostredie pracovalo vo váš prospech a nie proti vám.

Hlavné foto: Pexels

Prispievateľka Tara Swart píše pre Forbes.com o leadershipe.