1. októbra 2020

Odchod za prácou do hlavného mesta nie je výhodný pre každého, ukazuje analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia. Tá mapovala, komu sa oplatí cestovať za prácou do Bratislavského kraja. Analýza zistila, že hlavným faktorom je najmä úroveň pracovnej pozície.

Najmenší rozdiel medzi platmi sa ukázal v skupine pomocných pracovníkov, v ktorej sa nachádzajú napríklad robotníci bez kvalifikácie či upratovačky. Priemerný základný plat predstavuje v Bratislavskom kraji 730 eur v hrubom.

Disney začal s prepúšťaním. V Spojených štátoch
prídu o prácu tisíce zamestnancov zábavných parkov

„V Prešovskom kraji, kde sú mzdy na Slovensku najnižšie, predstavuje priemerný základný plat pomocných zamestnancov 651 eur v hrubom. V porovnaní s Bratislavským krajom ide o rozdiel 12 percent,“ hovorí PR manažérka Profesie Nikola Richterová.

Zdroj: platy.sk

Portál pritom zdôrazňuje, že analýza porovnávala iba úroveň zárobkov. Nehodnotí prípady, keď do hlavného mesta dochádzajú ľudia, ktorí si vo svojom regióne nevedia nájsť žiadnu prácu.

Na rozdiel od pomocných pracovníkov sa práca v Bratislave „oplatí“ odbornejším zamestnancom. Podľa analýzy zarobia napríklad administratívni pracovníci v Bratislavskom kraji až o 32 percent viac v porovnaní s Prešovským krajom. Vo finančnom vyjadrení to predstavuje 269 eur.

Platové rozdiely v Bratislavskom a Prešovskom kraji. Zdroj: platy.sk

Regionálne platové rozdiely sú podľa Richterovej pri kvalifikovaných zamestnancoch ešte vyššie. Kvalifikovaní netechnickí zamestnanci majú v Prešovskom kraji priemerný základný plat 1093 eur v hrubom. Takíto pracovníci zarobia v Bratislavskom kraji o 386 eur viac. To predstavuje viac ako 35 percent.

Keď sa pozrieme na platy technických zamestnancov, tí majú v hlavnom meste oproti tým prešovským v priemere o 526 eur viac, čo je viac o vyše 42 percent.

Celý život som robil v risk manažmente,
to sa teraz hodí, hovorí šéf skupiny Erste

Najvyššie platové rozdiely môžeme badať pri manažérskych pozíciách. Top manažérom sa dochádzanie alebo úplný odchod za prácou do hlavného mesta oplatí najviac. Pomerne výrazný rozdiel je pri tejto skupine zamestnancov aj medzi Bratislavským a Trnavským krajom. Vrcholový manažment v Bratislavskom kraji má na výplatnej páske zhruba o 25 percent viac.

Zdroj: platy.sk

Aj pri tejto skupine zamestnancov vidíme najväčší rozdiel medzi hlavným mestom a prešovským regiónom. Manažéri v Prešovskom kraji zarobia v priemere 2489 eur v hrubom. Bratislavskí riadiaci zamestnanci majú až o 1377 eur viac, čo je viac ako 55 percent.

Ako si zarobia jednotlivé profesie?

Portál Platy.sk ukazuje, ako sa vyvíjajú regionálne rozdiely na štyroch konkrétnych pozíciách. Pri upratovačkách regionálne rozdiely takmer nevidieť. Pri pokladníkoch sú síce platové pomery v jednotlivých krajoch na Slovensku rôzne, no priemerné základné platy sa líšia len minimálne.

Omnoho výraznejšie zmeny v platovom ohodnotení podľa regiónu, v ktorom zamestnanci pracujú, možno vidieť pri pozícii programátora. Tu je najväčší rozdiel medzi Bratislavským a Prešovským krajom, ktorý predstavuje až 41 percent.

Ešte výraznejšie rozdiely možno pozorovať pri mzdových účtovníkoch. Ľudia na týchto pozíciách zarobia v Bratislavskom kraji až o 54 percent viac ako v banskobystrickom regióne.

Regionálne platové rozdiely na 4 vybraných pozíciách. Zdroj: platy.sk

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?