26. júna 2019

Dokumentárne filmy sú obľúbeným žánrom ľudí, ktorí sú zvedaví a radi zbierajú informácie. Bez námahy pred televíznou obrazovkou sa na vás „nalepia“ aj vedecké informácie a prostredníctvom dokumentov dokážete získať rýchly prehľad o rôznych kauzách či nahliadnuť do života zaujímavých osobností. „Aký je tvoj najobľúbenejší, alebo ťa v poslednom čase uchvátil?“ Túto otázku sme položili redakcii Forbes, a tu je šesť odporúčaní.

Martina Jurinová a Milan Čupka (redaktori Forbesu)

Searching for Sugar Man (2012)

Keď sme si pýtali tip na najlepší dokumentárny svet, od dvoch redaktorov nezávislé od seba prišla rovnaká odpoveď – Pátranie po Sugar Manovi. Ide o dokument ovenčený prestížnymi filmovými cenami (v roku 2013 získal hollywoodskeho Oscara a tiež britskú BAFTA za najlepší dokumentárny film). Je to príbeh o americkom folkovom hudobníkovi Rodriguezovi, ktorý síce vo svojej rodnej krajine nikdy neprerazil, fenoménom ale bol v Južnej Afrike (ale napríklad aj v Austrálii), kde sa stal symbolom boja proti apartheidu.

Dlhé roky o ňom nikto nič netušil, hovorilo sa, že spáchal samovraždu. Dokumentaristi ho však našli a odhalili neuveriteľný príbeh hudobnej hviezdy, ktorá napriek obrovskému úspechu vďaka množstvu predaných hudobných nosičov žije veľmi skromne a bez akýchkoľvek hviezdnych manierov. Sixto Diaz Rodriguez v časoch najväčšej slávy vypredával desaťtisícové koncerty a v roku 2018 hral aj na trenčianskej Pohode.

Tatiana Vavrová (zástupkyňa šéfredaktora)

Antarctica: Ice & Sky (2015)

Volám sa Claude Lorius a navždy budem mať 23 rokov, začína sa dokument Antarktída: ľad a nebo od režiséra Luca Jacqueta. Je o človeku, vedcovi, ktorý sa práve v tom veku (v roku 1955) po prvýkrát vybral do krajiny ľadu, aby ju skúmal a aby sebe (a nám) odhalil, čo mu ľad z hĺbok zatiaľ ešte zamrznutého kontinentu prezradil. Francúzsky glaciológ strávil na 22 polárnych expedíciách celkovo 10 rokov v týchto krutých a krásnych oblastiach.

Okupácia v roku 1968: 5 dokumentov a kníh, ktoré vám ju vysvetlia

Jeho výskum ako prvý jasne dokázal, že súčasná zmena klímy je vyvolaná ľudskou činnosťou, na čo začal Lorius už v 60. rokoch hlasno upozorňovať. Dokument z roku 2015 ukazuje na archívnych aj súčasných záberoch jeho ohromné odhodlanie a vytrvalosť, ale i skepsu, či sa napriek akútnej hrozbe v spoločnosti niečo zmení. Pohladí vás aj schladí.

Zuzana Matuščáková (redaktorka Forbesu)

O.J.: Made in America (2016)

Po zhltnutí dramatického seriálu American crime story: The People vs. O. J. Simpson som sa začala oveľa intenzívnejšie zaujímať o jeden z najznámejších súdnych procesov na svete vôbec. Ako mohla porota oslobodiť muža, na ktorého ukazovalo také obrovské množstvo dôkazov? Odpoveď na túto a mnohé ďalšie otázky ponúka päťdielny dokument O.J.: Made in America, ktorý nájdete aj na HBO.

Mapuje príbeh bývalej hviezdy amerického futbalu O.J. Simpsona od čias mladého športovca z chudobnej rodiny až po zrod celebrity a násilníka, ktorý sa ocitne pred súdom za dvojitú vraždu. Fascinujúci pohľad na proces storočia, ktorý aj po rokoch rozdeľuje americkú spoločnosť na dva tábory. Hlavnými líniami sú rasová otázka, svet šoubiznisu aj domáce násilie. K tejto téme tiež odporúčam dokument s názvom Kardashian: The Man Who Saved O.J. Simpson, ktorý sa bližšie pozerá na úlohu jedného z advokátov športovca a zároveň priateľa Roberta Kardashiana, otca sestier Kardashianových.

Lucia Vanková (redaktorka Forbesu)

An Inconvenient Truth (2006/2017)

Nepozerám veľa dokumentov, ale po vzhliadnutí dokumentárneho filmu Nepríjemná pravda od Ala Goreho som mala zimomriavky. Opisuje boj jedného človeka s mýtmi, ktoré sa týkajú globálneho otepľovania a dramatickým spôsobom ukazuje jeho dôsledky.

Príbehy slávnych aj obyčajných ľudí, ktorí zmenili svet.
Toto sú top biografie

Režisér, ktorý je zároveň bývalým prezidentským kandidátom USA, opisuje, čo ľudstvo spôsobuje planéte a poskytuje návod na zmenu. Podľa môjho názoru dokáže otvoriť oči všetkým, ktorí vedia, že klimatické zmeny existujú, ale myslia si, že sa ich netýkajú. Gore natočil aj druhé pokračovanie, na ktoré sa chystám tiež.

Broňa Molnárová (social media manažérka Forbesu)

McLaren (2017)

Nezáleží na tom, či sledujete preteky Formuly 1, alebo nie. Dokument o Novozélanďanovi Bruceovi McLarenovi vás inšpiruje a ponúkne pohľad do sveta jedného z najlepších pretekárov všetkých čias. McLaren však nebol len pretekárom, ale aj konštruktérom vlastných áut a zakladateľom racingového tímu McLaren, a za svojimi cieľmi šiel bez strachu. Počas jeho krátkeho života sa mu podarilo dosiahnuť veľa a dokumentárny film o ňom upúta rovnako ako dokument o ďalšom pretekárovi Ayrtonovi Sennovi z roku 2010.

Adriána Heglasová (editorka Forbesu)

Osamelí bežci: Ideme ďalej!

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že dokument Osamelí bežci je určený len milovníkom slovenskej modernej poézie a prózy. Iste, v mnohých pasážach filmu sa hlavní protagonisti i scenáristi vracajú do dôb minulých a v krátkych zostrihoch nám pripomínajú niektoré diela tejto básnickej skupiny. Navyše často cez spomienkové rozprávanie a prostredníctvom fotografií a videozáznamov približujú atmosféru Bratislavy najmä v 60. – 70. rokoch minulého storočia.

Čo je však na celej tejto road movie najdôležitejšie a v mnohých chvíľach i dojímavé, je úprimné priateľstvo medzi Osamelými bežcami. Hlavným motívom celého dokumentu je totiž stretnutie básnikov, ktorí sa nevideli celé roky, aby si pripomenuli, aké je priateľstvo krásne a dôležité. Ako sa píše k filmu: „Má to byť film o Osamelých bežcoch s Osamelými bežcami, spoluvytváraný Osamelými bežcami.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?