21. augusta 2018

Práve uplynulo 50 rokov od okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Aj keď ide o významné obdobie v našich dejinách, u Slovákov rezonuje menej ako iné historické udalosti, ukazuje nedávny reprezentatívny prieskum o okupácii. Forbes vybral päť kníh či dokumentov, ktoré vám objasnia udalosti z augusta 1968.

Čierne dni

(dokument)

Polhodinový dokument je reportážou o priebehu augustovej okupácie v roku 1968. Režisér Milan Černák sa kvôli nemu dostal na čiernu listinu, čo malo za následok stiahnutie všetkých jeho filmov a koniec jeho kariéry. Ide o svedectvo intervencie vojsk Varšavskej zmluvy a pohľad na to, čo sa dialo na uliciach v Prahe, v Bratislave, v Košiciach, v Banskej Bystrici, pričom sa filmári dostali aj do sídiel straníckej moci na Slovensku.

HISTORICKÉ FOTO: Továrne priemyselných gigantov. Takto sa pracovalo vo fabrikách kedysi

Najzaujímavejšie sú však pravdepodobne udalosti zo samotných námestí – protesty, strety demonštrantov s vojskami, snahy o ich zastavenie a podobne. Udalosti sa odohrávajú chronologicky a celý dokument sprevádza silná emócia.

Okupácia 1968

(dokument)

Jeden z najnovších dokumentov o udalostiach z augusta 1968 producentsky zastrešil slovenský dokumentarista Peter Kerekes. Kvôli rozmanitosti názorov sa na ňom však podieľalo päť krajín, ktoré sa okupácie zúčastnili – Rusko, Maďarsko, Poľsko, Nemecko a Bulharsko, pričom každá mala svoj príbeh vo vlastnej réžii.

Zaujímavosťou dokumentu je to, že sa na rozdiel od väčšiny pozerá na tieto udalosti z pohľadu okupantov. Zobrazuje tak subjektívne pohľady vojakov „spriatelených“ vojsk, ich pocity pri plnení rozkazov a aj úlohy, ktoré museli počas okupácie plniť.

Oratorium pro Prahu

(dokument)

Dokumentárny film zachytáva prvý okupačný týždeň od 20. do 27. augusta, pričom prvýkrát sa v našich končinách tento film premietal len tento rok v letnom kine v Karlových Varoch. Pôvodne mal dokument zachytávať Pražskú jar a mal byť dokončený 20.augusta, no scenár zmenila invázia.

Aká je naša krajina? Prinášame 5 kníh, ktoré vystihujú Slovensko

Režisér Jan Neměc bol jeden z viacerých, ktorým sa podarilo zaznamenať prvé hodiny po okupácii a nakrútený materiál dokázal rýchlo previezť do zahraničia. Bolo totiž nemožné dokončiť ho u nás, a tak bol dokument spracovaný v Kanade. Aj Němcovi bola v období normalizácie zakázaná akákoľvek umelecká činnosť.

Okupace 1968

(kniha)

Český historik, spisovateľ a prekladateľ odbornej literatúry Jiří Fidler sa venuje udalostiam z roku 1968 dlhodobo, pričom o nich napísal už niekoľko publikácii. Najnovšia však má byť prvou ucelenou prácou o tomto období, ktorá sa zameriava na vojenský aspekt akcie.

Zachytáva mestá, ktoré hrali hlavnú úlohu, sídla posádok a vojenských útvarov, no nevyhýba sa ani najvýznamnejším predstaviteľom okupácie. Nájdete v nej ich biografie, fotografie a prehľadné mapy, ktoré ukazujú pohyb okupačných vojsk.

Osmašedesátý

(kniha)

Podrobný rozbor roku 1968 napísal český politik, právnik a historik Petr Pithart necelých 10 rokov po okupácii. V štyroch kapitolách sa snaží v širších historických súvislostiach popísať hlavné problémy, ktoré viedli k neúspechu Pražskej jari. „Štyrikrát sa vraciam do minulosti, aby som sa pokúsil osvetliť súvislosti štyroch osových problémov, ktoré sa nakoniec nešťastne pretínajú v roku 1968,“ píše v knihe. Opisuje, ako boli do procesu zapojení politici, intelektuáli a ako tieto udalosti ovplyvnili vzájomné vzťahy Čechov a Slovákov.

Nehovorí pritom len o samotnom roku 1968, ale snaží sa vysvetliť aj povahu národov. Tiež ukazuje vzťah Československa a sveta v tomto období.

Hlavná foto: SITA