9. októbra 2021

Aj vy odháňate deti od počítača, pretože pri ňom trávia priveľa času? Skúste tento záujem využiť a rozvíjať ich IT schopnosti a kritické myslenie. Tu je niekoľko tipov od Mareka Mansella, člena tohtoročného rebríčka mladých talentov Forbes 30 pod 30 v kategórii veda a vzdelávanie.

Marek študuje na FIIT STU, je aktívny vo viacerých vzdelávacích projektoch v oblasti IT a pôsobí aj v občianskom združení SPy na podporu vývojárov a používateľov programovacieho jazyka Python.

Nestačí už len čítanie a písanie

Digitálna gramotnosť bude podľa neho rovnako dôležitou schopnosťou, ako je písanie a čítanie. „Vidieť je to už aj teraz počas pandémie – ak sa žiak či žiačka nevie pripojiť na online výučbu, nedostane vzdelanie. Digitalizáciou služieb, či už súkromných alebo štátnych, sa takáto bariéra postaví aj v každodennom živote dospelých ľudí,“ vysvetľuje Marek Mansell.
Marek Mansell. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes Slovensko
„No digitálna gramotnosť nie je iba o pasívnom používaní technológií, ale predovšetkým o chápaní princípov, na ktorých sú technológie postavené. Ak nám napríklad vypadne WiFi, môžeme pol dňa čakať na opravára a vymeškávať tak zo školy či práce, alebo si sami router reštartovať, skontrolovať zapojené káble a porozmýšľať nad možnými príčinami výpadku,“ dodáva.

Marek je presvedčený, že kvalitné digitálne vzdelanie by žiaci a žiačky mali získať v škole. Ako hovorí, existuje aj viacero vzdelávacích programov, kam sa školy môžu zapojiť a ktoré im pomôžu priniesť na hodiny informatiky zaujímavejší obsah.

Zaujímavé tipy pre rozvoj IT zručností

Ak však chcete svojim ratolestiam poskytnúť viac ako to, čo sa môžu naučiť v škole, má pre vás zopár tipov.

  1. Ak vaše dieťa zaujímajú hry, združenie Hemisféra ponúka prezenčné aj online kurzy, ako aj letné tábory na tvorbu hier.
  2. Projekt Programko ponúka online kurzy, no na výber máte väčší počet programovacích jazykov a technológií.
  3. Zaujímavou je aj bezplatná platforma Code.org, na ktorej žiaci postupne prechádzajú jednoduché programátorské úlohy a je vhodná pre samoukov.
  4. Ak by ste chceli s vaším dieťaťom pracovať na niečom „hmatateľnom“, môžete si zakúpiť BBC micro:bit a programovať hardvér pomocou bezplatných návodov na stránke Učíme s Hardvérom.

Podľa Mareka má informatika obrovskú výhodu, pretože má veľmi široké zameranie a mnohí si v nej dokážu nájsť presne to, čo ich baví. „Niekoho môžu baviť hry, herná fyzika, algoritmy (hlavolamy), niekoho iného zas tvorba webových stránok či programovanie robotov a LED pásikov. Určite je vhodné nechať dieťa vybrať si z tejto širokej škály aktivít, prípadne nechať vyskúšať aj viaceré kurzy a platformy,“ radí Marek.

Reklama

Rozvoj kritického myslenia

Podstatnou zložkou vzdelávania by malo byť rozvíjanie kritického myslenia, ktoré je podľa Mareka silným nástrojom proti „fake news“, pričom práve informatické úlohy dokážu kritické myslenie rozvíjať.

Kódovanie pre deti? Na výber je množstvo prezenčných aj online programovacích kurzov. Ilustračné foto: Unsplash.com

Ako vysvetľuje, informatici totiž v praxi získavajú informácie úplne iným spôsobom ako žiaci v školách.

„Kým žiaci v školách väčšinou dostávajú presne nadiktované poznámky, ktoré automaticky považujú za pravdivé informácie, informatici v praxi si informácie musia sami vyhľadávať na desiatkach rôznych stránok a vždy rátajú s možnosťou, že nie všetky informácie sú pravdivé či aktuálne.“

Ako dodáva, takéto vyhľadávanie informácií existuje aj v iných odboroch, no informatika má tú výhodu, že si takmer všetko vieme sami overiť, či to naozaj funguje a „toto neustále vyhľadávanie a overovanie si informácií postupne rozvíja kritické myslenie a schopnosť rozlišovať dôveryhodné a nedôveryhodné zdroje.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?